7 Հուլիս 2010 - 09:25 AMT
Հոլանդիայի հավաքականը 32 տարվա ընթացքում առաջին անգամ դուրս եկավ ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության եզրափակիչ: Սա չեմպիոնական տիտղոսը նվաճելու հոլանդացիների երրորդ փորձն է:
Աշխարհի 19-րդ առաջնության կիսաեզրափակչում եզրափակչի ուղեգիր նվաճելու համար Հոլանդիայի հավաքականը հանդիպեց Ուրուգվայի հավաքականին: Խաղը կայացավ հուլիսի 6-ին «Գրին փոյնթ» մարզադաշտում:
Արդեն 18-րդ րոպեին հոլանդացի Վան Բրոնկհորսթի հարվածից գնդակը հայտնվեց հակառակորդի դարպասում: Ուրուգվայցիները միայն առաջին խաղակեսի վերջին հավասարեցրին խաղի հաշիվը, 41-րդ րոպեին Դիեգո Ֆորլանը կրկին հեռահար գոլով գրավեց Մարտեն Սթեքելենբուրգի դարպասը:
Երկրորդ խաղակեսն ակտիվ սկսեցին Ուրուգվայի հավաքկանի ֆուտբոլիստները, բայց հաջողության հասան հոլանդացիները: 70-րդ րոպեին մրցավարը հաշվեց Ուեսլի Սնեյդերի գոլը, չնայած նրան, որ նրա թիմակից Վան Պերսին խաղից դուրս վիճակում էր: 3 րոպեից Արիեն Ռոբենը հաշիվը դարձրեց 3:1:

7 Июль 2010 - 09:25 AMT
Сборная Голландии впервые за 32 года вышла в финал чемпионата мира по футболу. Эта третья попытка голландцев завоевать чемпионский титул.
В полуфинале 19-го чемпионата мира за путевку в финал сборная Голландии поспорила со сборной Уругвая. Матч состоялся 6 июля на стадионе "Грин Пойнт" (Кейптаун).
Уже на 18 минуте от дальнего удара Ван Бронкхорста мяч оказался в воротах сборной Уругвая. Уругвайцем лишь в конце первого тайма удалось сравнять счет игры, на 41 минуте опять с длинной дистанции Диего Форлан мяч отправил в ворота Мартена Стекеленбурга.
Второй тайм активнее начали футболисты сборной Уругвая, но успеха добились голландцы. На 70 минуте арбитр засчитал гол Уесли Снейдера, несмотря, что его партнер по команде Ван Перси находился в не игры. А через 3 минуты Ариен Роббен сделал счет 3:1.
Сборная Уругвая на добавленной минуте смогла сократить счет, отличился Максимилиано Перейра. Матч так и закончился со счетом 2:3.