«Ոսկե ծիրանի» մեկնարկից առաջ ամփոփիչ մամլո ասուլիսը նվիրված էր համագործակցությանը դեսպանատների և միջազգային կազմակերպությունների հետ: Մամլո ասուլիսին ներկա էին փառատոնի հետ համագործակցող Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Լեհաստանի, ԱՄՆ-ի դեսպանատների, ինչպես նաև Բրիտանական խորհրդի ու ԵՄ-ի ներկայացուցիչներ:
Այս տարի կինոփառատոնը սկսում է համագործակցել նաև Բրազիլիայի դեսպանատան հետ: Բրազիլիայի դեսպանատան մշակութային հարցերով կցորդ Ֆլորիանո Ռեգիսը հայտնեց, որ Բրազիլիան փաստագրական ֆիլմ կներկայացնի, իսկ Բրազիլիայի հայ համայնքը, իր հերթին, կներկայացնի իր ֆիլմերը: Փառատոնի հյուրը կլինի բրազիլահայ կինոքննադատ, գրող և ռեժիսոր Լեոն Կակովը (Շատարևյան), որը 1977թ. հիմնեց Սան Պաուլոյի միջազգային կինոփառատոնը:
Ֆրանսիական դեսպանատան աջակցությամբ կկազմակերպվի Անրի Վերնոյի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունը: Փառատոնը կբացի նրա հանրահայտ «Մայրիկ» ֆիլմը:
Գերմանիան կներկայացնի 3 փաստագրական ֆիլմ` «Փոթորիկ», «Կինն ու հինգ փղերը», «Սպիտակ ժապավեն» (այս ֆիլմն արժանացել է «Օսկարի»): Իր ֆիլմերը կներկայացնի նաև գերմանացի ռեժիսոր, ազգությամբ թուրք Ֆաթիհ Ակինը:

Итоговая пресс-конференция «Золотого абрикоса» перед открытием фестиваля, была посвящена сотрудничеству с посольствами и международными организациями. На пресс-конференции присутствовали представители посольств, сотрудничающих с фестивалем: Франция, Германия, Польша, США, а также представители Британского Совета и Европейского Союза.
В этом году кинофестиваль начинает свое сотрудничество также с посольством Бразилии. Атташе по культурным вопросам посольства Бразилии Флориано Регис сообщил, что Бразилия представит документальный фильм, а армянская община Бразилии, в свою очередь, представит свои фильмы. Гостем фестиваля будет кинокритик, писатель и режиссер, армянин по происхождению Леон Каков (Шатаревян), который в 1977 г. основал международный кинофестиваль Сан-Паулу.
При содействии французского посольства будет организован ретроспективный показ фильмов Анри Верноя. Фестиваль откроет его знаменитый фильм «Майрик».
Германия представит три документальных фильма: «Ураган», «Женщина с пятью слонами», «Белая лента» (этот фильм получил “Оскар”). Свои фильмы представит также немецкий режиссер, турок по происхождению Фатих Акин.