«Եթե ինձ կրկին առաջարկեին խաղալ Անրի Վերնոյի «Մայրիկ» ֆիլմում, ես ոչինչ չէի փոխի դերի մեջ, քանի որ հայտնի փաստ է, որ հայերն ու իտալացիները շատ նման են, այդ թվում նաև` արտաքնապես»,-հայտարարել է հայտնի դերասանուհի Կլաուդիա Կարդինալեն հուլիսի 12-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե որ կերպարն է նրան ավելի բնորոշ` սրտակերի թե համեստ հայ մոր, դերասանուհին նշել է, որ եթե սովորական մարդը մեկ կյանք է ապրում, ապա նա ապրել է 130-ը: «Սակայն, դերասանուհին պետք է շատ ուժեղ լինի` չկորցնելու համար սեփական անձը դերերի այդ հորձանուտում»,-ասել է Կլաուդիա Կարդինալեն: Նա հավելել է նաև, որ դերը խաղալիս, դերասանուհին պետք է անի այն, ինչ պահանջում է ռեժիսորը և կերտի նրա ստեղծած կերպարը: Կլաուդիա Կարդինալեն նշել է, որ նա չունի նախընտրած ժանր կինոյում, քանի որ շատ է սիրում կերպարանափոխվել և նույիսկ զուգահեռ նկարահանվել երկու շատ տարբեր ֆիլմերում: Անդրադառնալով իր հանրահայտ գործընկերներն` դերասանուհին նշել է. «Ես բախտ եմ ունեցել խաղալ աշխարհի ամենգրավիչ դերասանների հետ, սակայն երբեք չեմ հայտնվել նրանց ծուղակում»:
«Ես կխաղայի նաև հայ ռեժիսորների ֆիլմում, եթե լավ սցենար լինի»,-ասել է դերասանուհին` կատակով ավելացնելով, որ չէր կարողանա խաղալ մի ֆիլմում, որի սցենարը հայերեն գրված լիներ:
Գնահատելով «Ոսկե ծիրան» փառատոնը` Կլաուդիա Կարդինալեն նշել է, որ իր 52-ամյա կարիերայի ընթացքում նա բազմափիվ կինոփառատոների է մասնակցել և հայկական կինոփառատոնը շատ դուր եկավ նրան. «այն լավ է կազմակերպված, հյուրերին շատ ջերմ են ընդունում, միակ խնդիրը սաստիկ շոգն է»:
«Հայաստանում ինձ շատ գրքեր նվիրեցին երկրի մշակույթի ու ավանդույթների մասին, երբ վերադառնամ Ֆրանսիա, անպայման կընթերցեմ դրանք: Նաև կդիտեմ հայկական ֆիլմերը, մի քանիսը դրանցից ինձ հաջովեց դիտել փառատոնի շրջանակներում»,-ասել է հայտնի դերասանուհին:

Italian actress Claudia Cardinale said that if she is again suggested to perform in Mayrig (Mother) film by Henri Verneuil, she would not change anything in the role, as it is a known fact that Armenians and Italians are much alike, including in appearance.
Commenting on images preferred by her, Cardinale said that ordinary people spent one life, while she has spent 130 lives. "However, an actress should be very strong not to lose herself in a range of roles," Cardinale told a press conference on July 12.
As for her famous partners, she said: "I have performed with the most attractive actors of the world, but I have never fallen into their trap."
"I would agree to perform also in a film by Armenian directors, but on condition of a good script," stressed Cardinale.
Referring to Golden Apricot festival, Cardinale said that she has participated in different festivals during her 52-year career, adding that the Armenian festival is well organized.
"Many books on Armenia's culture and traditions have been granted to me, and I will read them upon my arrival in France. Besides, I will watch some Armenian films, which I saw as part of the festival," concluded Cardinale.