«Եթե ինձ կրկին առաջարկեին խաղալ Անրի Վերնոյի «Մայրիկ» ֆիլմում, ես ոչինչ չէի փոխի դերի մեջ, քանի որ հայտնի փաստ է, որ հայերն ու իտալացիները շատ նման են, այդ թվում նաև` արտաքնապես»,-հայտարարել է հայտնի դերասանուհի Կլաուդիա Կարդինալեն հուլիսի 12-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե որ կերպարն է նրան ավելի բնորոշ` սրտակերի թե համեստ հայ մոր, դերասանուհին նշել է, որ եթե սովորական մարդը մեկ կյանք է ապրում, ապա նա ապրել է 130-ը: «Սակայն, դերասանուհին պետք է շատ ուժեղ լինի` չկորցնելու համար սեփական անձը դերերի այդ հորձանուտում»,-ասել է Կլաուդիա Կարդինալեն: Նա հավելել է նաև, որ դերը խաղալիս, դերասանուհին պետք է անի այն, ինչ պահանջում է ռեժիսորը և կերտի նրա ստեղծած կերպարը: Կլաուդիա Կարդինալեն նշել է, որ նա չունի նախընտրած ժանր կինոյում, քանի որ շատ է սիրում կերպարանափոխվել և նույիսկ զուգահեռ նկարահանվել երկու շատ տարբեր ֆիլմերում: Անդրադառնալով իր հանրահայտ գործընկերներն` դերասանուհին նշել է. «Ես բախտ եմ ունեցել խաղալ աշխարհի ամենգրավիչ դերասանների հետ, սակայն երբեք չեմ հայտնվել նրանց ծուղակում»:
«Ես կխաղայի նաև հայ ռեժիսորների ֆիլմում, եթե լավ սցենար լինի»,-ասել է դերասանուհին` կատակով ավելացնելով, որ չէր կարողանա խաղալ մի ֆիլմում, որի սցենարը հայերեն գրված լիներ:
Գնահատելով «Ոսկե ծիրան» փառատոնը` Կլաուդիա Կարդինալեն նշել է, որ իր 52-ամյա կարիերայի ընթացքում նա բազմափիվ կինոփառատոների է մասնակցել և հայկական կինոփառատոնը շատ դուր եկավ նրան. «այն լավ է կազմակերպված, հյուրերին շատ ջերմ են ընդունում, միակ խնդիրը սաստիկ շոգն է»:
«Հայաստանում ինձ շատ գրքեր նվիրեցին երկրի մշակույթի ու ավանդույթների մասին, երբ վերադառնամ Ֆրանսիա, անպայման կընթերցեմ դրանք: Նաև կդիտեմ հայկական ֆիլմերը, մի քանիսը դրանցից ինձ հաջովեց դիտել փառատոնի շրջանակներում»,-ասել է հայտնի դերասանուհին:

“Если бы мне вновь предложили сыграть в фильме Анри Верноя “Майрик”, я не стала бы ничего менять в роли, поскольку известный факт, что армяне и итальянцы очень похожи, в том числе и внешне”,- заявила итальянская актриса Клаудия Кардинале на пресс-конференции 12 июля.
Говоря о более свойственном ей образе – сердцеедки или скромной армянской матери, актриса отметила, что если обычный человек проживает одну жизнь, она прожила 130 жизней. “Однако, актриса должна быть очень сильной, чтобы суметь не потерять себя в вихре ролей”,- подчеркнула Клаудия Кардинале. Она добавила также, что во время игры актрисе не следует ни на кого ориентироваться, а делать только то, чего требует режиссер и создавать придуманный им образ. Клаудия Кардинале отметила, что у нее нет предпочтительного жанра в кино, поскольку она очень любит трансформироваться и даже параллельно сниматься в двух очень разных фильмах. Относительно же своих знаменитых партнеров, актриса заметила: “Мне довелось сыграть с самыми привлекательными актерами мира, однако я ни разу не попала в их ловушку”.
“Я сыграла бы и в фильме армянских режиссеров, но при наличии хорошего сценария”,- отметила актриса, добавив в шутку, что не смогла бы сыграть в фильме, сценарий к которому был написан на армянском.
Оценивая фестиваль “Золотой абрикос”, Клаудия Кардинале отметила, что за 52-летнюю карьеру она побывала на различных фестивалях, и армянский фестиваль ей очень понравился: “он был хорошо организован, гостей встречают очень тепло, единственная проблема – сильная жара”.
“В Армении мне подарили много книг о культуре и традициях страны, и когда я поеду во Францию, я обязательно прочту их. Также я посмотрю армянские фильмы, некоторые из которых мне удалось посмотреть в рамках фестиваля”,- сказала известная актриса.