Ֆուտբոլի աշխարհի 19-րդ առաջնության լարված, կոպիտ, իսկ երբեմն դաժան, բայց հետաքրքիր եզրափակիչ խաղում Եվրոպայի չեմպիոն իսպանացիները հաղթեցին հոլանդացիներին և ֆուտբոլի պատմության մեջ առաջին անգամ աշխարհի չեմպիոն դարձան:
Չնայած գոլային պահերի առատությանը, հանդիսատեսները հիմնական ժամանակում գոլերի ականատես չդարձան: Իսկ երկրորդ լրացուցիչ խաղակեսի ավարտին Անդրեաս Ինյեստան հարվածեց հաղթական գոլը և Իսպանիայի հավաքականին դարձրեց աշխարհի ութերորդ չեմպիոն երկիրը:
Իսպանիայի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վիսենտե Դել Բոսկեն ընդգծել է, որ այդ հաղթանակի արժանիքն ամբողջապես իր սաներին է պատկանում: «Կարմիր ֆուրիայի» խնամակալը շնորհակալություն է հայտնել մրցակիցներին լավ խաղի համար և նշել, որ երկու թիմերն էլ առաջնության գլխավոր խաղի արժանի ֆուտբոլ ցույց տվեցին: «Մենք պարտավոր ենք տուրք մատուցել մեր հակառակորդներին, նրանք շատ բարդությունների առաջ կանգնեցրին մեզ: Եզրափակիչը կառուցված էր հարձակվողական հիմքի վրա, և երկու թիմերն էլ փորձում էին այնպես խաղալ, ինչպես նրանցից ակնկալում էին թե’ երկրպագուները, թե’ փորձագետները: Խաղը շատ դժվար էր, բայց իսպանացիները գերազանց էին գործում: Թիմը կարողացավ ոչ միայն գնդակ բաց չթողնել հոլանդացիների վտանգավոր հարձակումներից հետո, այլև վտանգավոր պահեր ստեղծել մրցակցի դարպասի մոտ, որոնք ի վերջո ավարտվեցին գոլով»,- Վիսենտե Դել Բոսկեի խոսքն է մեջբերում sport-express.ru-ն:
Իսպանիայի հավաքականի կիսապաշտպան Խավին նշել է, որ դա իր կյանքի ամենաերջանիկ օրն է: «Շատ դժվար էր, բայց մենք մեզ լավագույնս դրսևորեցինք և կարողացանք ձեռք բերել այդ հիանալի հաղթանակը: Շնորհակալ եմ բոլոր թիմակիցներիս ու երկրպագուներին, որոնք մեզ հզոր աջակցություն ցուցաբերեցին: Երբեք չեմ մոռանա այս օրը»,- խոստովանել է Խավին:

12 Июль 2010 - 10:26 AMT
В напряженном, плотном, жестком, а иногда и жестоком, но в интересном матче финала 19 чемпионата мира по футболу чемпионы Европы – испанцы победили голландцев и впервые в истории футбола стали чемпионами мира.
Несмотря на немалое количество голевых моментов, зрители не увидели голов в основное время. А в конце второго дополнительного тайма Андреас Иньеста забил победный гол и сделал сборную Испанию восьмым в истории футбола чемпионом мира.
Главный тренер сборной Испании Висенте Дель Боске подчеркнул, что заслуга в этой победе всецело принадлежит его подопечным. Наставник "Красной фурии" поблагодарил соперников за хорошую игру и отметил, что обе команды показали футбол, достойный главной игры турнира. “Мы обязаны отдать должное нашим соперникам, они доставили нам много хлопот. Финал был построен в атакующем ключе, и обе команды пытались играть так, как от них этого ждали и болельщики, и специалисты. Игра была очень трудной, но испанцы действовали выше всяких похвал. Команда смогла не только не пропустить после опасных атак голландцев, но и создать моменты у чужих ворот, которые в конечном счете закончились голом”,- слова Дель Боске передает sport-express.ru.
Полузащитник сборной Испании Хави отметил, что это самый счастливый день в его жизни. “Было очень непросто, но мы проявили характер и смогли добиться этой замечательной победы. Благодарю всех партнеров по команде и болельщиков, которые оказали нам мощную поддержку. Никогда не забуду этот день”, – признался Хави.