(?) Տիկին Կարդինալե, պատմեք, խնդրեմ, ինչպե՞ս Դուք դեր ստացաք «Մայրիկ» ֆիլմում:
(!) Անրի Վեռնոյի հետ ես ծանոթացել էի դեռևս 1959 թվականին Փարիզում` իմ առաջին ֆիլմերից մեկի նկարահանման ժամանակ: Դա հոյակապ ֆիլմ էր` շատ լավ դերասանների` Դանիել Դարյեի ու Միշել Մորգանի մասնակցությամբ: Եվ շատ տարիներ անց Անրի Վեռնոյն ինձ հրավիրեց կրկին խաղալ իր ֆիլմում: Դա Ցեղասպանությունից փրկվելու համար Ֆրանսիա փախած հայկական ընտանիքի մոր դեր էր: Դա շատ երկար ֆիլմ է` բաղկացած երկու սերիաներից: Այստեղ ցույց է տրված կնոջ կյանքը` 35-ից մինչև 70 տարեկան: Դա ֆանտաստիկ էր: Ինձ համար անհավանական էր նաև նկարահանման ժամանակ հանդիպումն Օմար Շարիֆի հետ: Ես նրան առաջին անգամ տեսել էի դրանից 15 տարի առաջ Թունիսում և նրա հետ միասին խաղացել կյանքիս առաջին ֆիլմում:
(?) Արդյո՞ք Ձեզ հեշտ տրվեց հայ մոր դերը, երկա՞ր էիք պատրաստվում այդ դերին:
(!) Դերն ինձ հեշտ տրվեց, որովհետև նկարահանման հարթակում դերասանուհին հետևում է ռեժիսորի հրահանգներին, որովհետև այնտեղ նա է գլխավորը: Եվ ես կերտում էի հենց այն կնոջ կերպարը, որին ցանկանում էր տեսնել ռեժիսորը: Բացի դրանից 52 տարվա դերասանական կարիերայի ընթացքում ես բոլորովին տարբեր դերեր եմ խաղացել` արքայադուստրից մինչև մարմնավաճառ: Ես շատ եմ սիրում կերպարանափոխվել, չեմ սիրում մնալ այն, ինչ կամ:
(?) Պատրաստվելով դերին`ուսումնասիրե՞լ եք Հայոց ցեղասպանության փաստերը և գիտե՞իք արդյոք Ցեղասպանության մասին նախքան նկարահանումների մեկնարկը:
(!) Իհարկե, ես գիտեի Հայոց ցեղասպանության մասին նախքան ֆիլմում նկարահանվելը: Դրա մասին բոլորն էլ գիտեն, դա շատ ողբերգական իրադարձություն է, այդ իսկ պատճառով Արաքսիի դերն այդքան դրամատիկ է: Պատրաստվելով ֆիլմին` ես շատ եմ կարդացել Հայաստանի ու նրա պատմության մասին:
(?) Այդ դերի ողբերգականության հետ կապված` որքանո՞վ էր դժվար խաղալ այն:
(!) Շատ կարևոր է անձնական կյանքը զատել էկրանի վրա խաղացած կյանքից: Տեսախցիկի առջև դու բոլորովին այլ մարդ ես դառնում և ապրում ես ոչ թե քո, այլ ուրիշի կյանքը, ուստի այդպես կարևոր է զանազանել դերն ու անձնական կյանքը: Դրա համար դերասանուհին պետք է մեծ ուժ ունենա, այլապես նա չի կարողանա խաղալ կինոյում: Ֆիլմերում դերասանները շարունակ փոխվում են, և եթե նրանք դերը շփոթեն իրական կյանքի հետ, ապա պարզապես կկորցնեն իրենց:
(?) Բայց և այնպես, Դուք որևէ բան վերցրե՞լ Արաքսիի դերից` դաստիարակելով Ձեր երեխաներին:
(!) Ես գտնում եմ, որ կնոջ համար շատ կարևոր է լավ մայր լինելը: Ես երեխաների դաստիարակության լավագույն մեթոդ եմ համարում անկախությունը: Իմ դուստրը սկսեց առանձին ապրել, երբ ընդամենը 14 տարեկան էր: Իմ երեխաների ազատությունն ու անկախությունն ինձ համար ամենագլխավորն են:
(?) Ձեր երեխաներից որևէ մեկը շարունակու՞մ է Ձեր գործը:
(!) Ոչ: Իմ որդին բժիշկ է: Իսկ դստերս համոզում էի դերասանուհի դառնալ, դա իմ երազանքն էր: Բայց նա միշտ հրաժարվում էր: Նա ասում է, որ եթե խաղա կինոյում, ոչ ոք նրան չի ընկալի որպես ինքնուրույն դերասանուհի, այլ միայն որպես Կլաուդիա Կարդինալեի դուստր: Առավել ևս, որ նրա անունը նույնպես Կլաուդիա է:
(?) Դուք աշխարհահռչակ ու ոչ այնքան հայտնի, ամենատարբեր ազգության շատ ռեժիսորների ֆիլմերում եք խաղացել: Դա Ձեզ օգնու՞մ էր, թե՞ խանգարում:
(!) Տարբեր ազգության ռեժիսորների հետ աշխատելը շատ հետաքրքիր էր: Ես աշխատել եմ անհավանական, խելագար ռեժիսոր Բլեք Էդվարդսի հետ ԱՄՆ-ից, խիստ Վիսկոնտիի, ցնորված Ֆելլինիի հետ, ում ողջ ֆիլմը կառուցված էր իմպրովիզացիայի վրա` առանց սցենարի: Ինձ դուր է գալիս փոխվել, և ես սիրում եմ աշխատել ցնորված ռեժիսորների հետ:
(?) Դուք նաև լեգենդ եք դարձել, որովհետև կարողացել եք մերժել աշխարհի ամենագեղեցիկ տղամարդկանց: Ինչպիսի՞ հարաբերություններ ունեք նրանց հետ այժմ:
(!) Օ, ես շատ լավ հարաբերություններ ունեմ նրանց հետ: Օրինակ, Ալեն Դելոնն իմ լավ ընկերն է: Ես ընկերություն եմ անում նաև Ֆրանկո Ներոյի հետ: Այո, ես շատ ընկերներ ունեմ: Բայց Ալենը միշտ ասում է, որ մենք կարող էինք գեղեցիկ սիրո պատմություն ունենալ և լեգենդար զույգ կդառնայինք:
(?) Վերադառնալով «Մայրիկ» ֆիլմին` ի՞նչ կցանկանայիք ավելացնել:
(!) Այն ժամանակից ի վեր, երբ ես խաղացի «Մայրիկ» ֆիլմում, արդեն 20 տարի է անցել, և ես արդեն չեմ հիշում բոլոր մանրամասները: Դա հիանալի, իրական պատմություն է: Նշանակալի է, որ «Մայրիկն» իմ մոր սիրելի ֆիլմն է: Ցավոք, նա արդեն 10 տարի է, ինչ հեռացել է կյանքից: «Մայրիկ» ֆիլմը հաճախ էին ցուցադրում իտալական հեռուստատեսությամբ, և ամեն անգամ իմ մայրը զանգահարում և ասում էր. «Կլաուդիա, Կլաուդիա, հեռուստացույցով «Մայրիկն» են ցուցադրում»:
Ափսոս, որ այսօր մեզ հետ չէ Անրի Վեռնոյը: Հիանալի կլիներ, եթե նա մեզ հետ միասին ներկա լիներ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին: Իսկ ես հաճույքով ևս մեկ անգամ կդիտեմ «Մայրիկ» ֆիլմը, ես այնքան վաղուց այն չեմ դիտել…

(?)How did you get a role in Mayrig?
(!)I did a film in Paris with Henri Verneuil in 1959 and then, many years after he asked me to do this one. The story and the movie… It was incredible. It was a very long movie: when I started my heroine was 35 years old and when I finished she was more than 80. It was also fantastic because I met Omar Sharif, whom I first met in Tunisia, when I was 15 years old.
(?)Was it difficult for you to be in the role of an Armenian mother?
(!)No, I was an Armenian mother, as the film director wanted. Verneuil is a marvelous director. He tells you what to do while you have to understand him and do exactly what he wants. That’s important, especially for that kind of story. It wasn’t difficult. I was 52 years also and I played totally different roles – from princess to a courtesan. Each role is a life and I have been living a large number of lives, totally different. I like to change.
(?)You were starring in different directors’ films, directors of different nationalities…Was it difficult to work with them?
(!)No, it was interesting. I met too many people. In America, it was Black Edwards, crazy one; and people very strict like Visconti; and Fellini, who was totally crazy, because most of the script was just improvisation.
(?)How did you prepare for the role? Did you know about the Armenian Genocide?
(!)Yes, f course, I knew about it. Everybody knows. It’s always dramatic to remember all these stories that we had all over the world. It’s terrible.
(?)Had the film change something inside of you?
(!)When you do a movie in front of the camera you become the other one. And live apart. The most important thing is to separate yourself and the plot, otherwise you may lose your personality. You have to change all the time and to do so you have to be very strong.
(?)You children, you have a daughter and a son. Did they take up your career?
(!)No. I asked my daughter many times to become an actress but she refused, saying “they will be calling me because I’m you daughter”. Her name is Claudia too. She is very beautiful.
(?)You are a legend, the more so because you have rejected the most handsome men. Do you keep in touch with the actors you were starring with?
(!)For me, my work is one thing and my life is something else. Even if actors are very handsome. Alen Delon and Franco Nero are old friends of mine. Delon always said we could have had a marvelous love story but now we because a couple of legend.
(?)And what are you doing now?
(!)I’m working a lot with young directors. I did a movie in Tunisia, a very strong film, about homosexuality. Then, I did a film in Istanbul with a very young director, he is 29. Then I’ll be doing a film in New York.
(?)What about your future plans?
(!)I’m traveling a lot. As a I have 52 years of career, they are always calling me from all over the world. In September I’m going to Colorado. I will also go to Spain, Italy.
(?)Reverting to Mayrig film again… Do you have anything to add?
(!)It’s difficult to remember every detail. But I do remember that it’s a marvelous story, a real story. My mother was in love with this film. She is not here anymore; she left us 10 years ago. It was often on television in Italy. And she often called me to say, “Claudia, Mayrig is showing on TV.”
It’s sad that Henri Verneuil is not here anymore. It would be fantastic to be together here this evening. I’m going to see this film tonight. It’s a long time I haven’t seen it…