Անվանի հայ ջազ երաժիշտ Լևոն Մալխասյանը Շվեյցարիայում կմասնակցի ամենամյա Montreux Jazz Festival-ին, նա հրավիրված է որպես հատուկ հյուր, և հուլիսի 15-ին կմեկնի Շվեյցարիա: «Փառատոնն աշխարհի ամենահեղինակային փառատոներից է, այնտեղ նվագել են աշխարհահռչակ ջազ երաժիշտներ Լուի Արմսթրոնգը, Դյուկ Էլինգտոնը և ուրիշներ: Եթե իմ առաքելությունը հաջող ավարտվի, ապա մեր ջազ երաժիշտները հնարավորություն կունենան ելույթ ունենալ փառատոնում»,- ասել է Մալխասյանը:
Միաժամանակ նա ավելացրել է, որ իր գլխավոր նպատակն է համոզել ամերիկյան ջազի աստղ Հերբի Հենքոքին ելույթ ունենալ Երևանում
Montreux Jazz Festival-ում հայ երաժիշտներից ելույթ է ունեցել միայն Տիգրան Համասյանը, որը ներկայացրել է Նյու Յորքը:

14 Июль 2010 - 07:09 AMT
Известный армянский джазмен Левон Малхасян примет участие в ежегодном джазовом фестивале в Montreux Jazz Festival в Швейцарии. По словам Малхасяна, он приглашен в качестве специального гостя и уезжает в Швейцарию 15 июля. «Фестиваль в Монтре является одним из самых престижных фестивалей мира, там играли все знаменитые джазмены мира: Луис Армстронг, Дюк Эллингтон и многие другие. Если моя миссия закончится удачно, то нашим джазменам будет предоставлена возможность выступать на фестивале», – сказал Малхасян.
Вместе с тем джазмен подчеркнул, что главной задачей является уговорить звезду американского джаза Херби Хэнкока выступить с концертом в Ереване.
На Montreux Jazz Festival их армянских музыкантов выступал только Тигран Амасян, представлявший Нью-Йорк.