Ռուբեն Մամոյանը (62 կգ ք/կ) «պոկում» վարժությունում բարձրացրել է 120 կգ և նվաճել է փոքր ոսկե մեդալ, իսկ «հրում» վարժությունում Մամոյանն անհաջող հանդես եկավ:
94 կգ քաշային կարգում Հայաստանը ներկայացնում էր Վարդան Դավթյանը: Նա նվաճեց բրնոզե մեդալ: Երկամարտի արդյունքում նա բարձրացրեց 358կգ և զիջեց Սուտիֆոն Վատհանակասիկամուին Թայվանից միայն անձնական քաշով:
Բասկետբոլ. Հուլիսի 3-ին «Միկա» մարզահամալիրում կայացավ բասկետբոլի կանանց C դիվիզիոնի Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչը: Խաղացին Հայաստանի և Մալթայի հավաքականները: Երկու թիմերն էլ արդեն նախքան եզրափակիչը իրավունք էին վաստակել 2011 թվականին մասնակցելու բասկետբոլի C դիվիզիոնի ԵԱ-ին: Եզրափակչում Մալթայի հավաքականի բասկետբոլիստուհիները վստահ խաղացին և կարողացան հաղթանակ տանել 65:74 հաշվով` դառնալով առաջնության հաղթողը: Հայաստանի հավաքականը կրեց միակ պարտությունը, մինչ այդ թիմը 4 հանդիպում էր անցկացրել և բոլորում հաղթել էր:
Շախմատ. Ջերմուկում ավարտվեց ՖԻԴԵ-ի շախմատի կանանց Գրան պրիի 4-րդ մրցաշարը, որի հաղթողը դարձավ Նանա Ձագնիձեն (Վրաստան): Նա առաջատար էր ողջ մրցաշարի ընթացքում: 11 հնարավոր միավորից նա հավաքեց 9 միավոր: Լիլիթ Մկրտչյանը վերջին տուրում ոչ ոքի խաղաց Բաիրա Կովանովայի (Ռուսաստան) հետ և, միավորներ կորցնելով, զբաղեցրեց 4-րդ տեղը: Էլինա Դանիելյանն այդ տուրում կարողացավ հաղթել Տատյանա Կոսինցևային (Ռուսաստան): Նա հավաքեց 6.5 միավոր և զբաղեցրեց 3-րդ տեղը` Մկրտչյանից առաջ անցնելով միայն լրացուցիչ արդյունքներով: Կոսինցևան 7.5 միավորով 2-րդ տեղում է:
Մրցաշարի հաղթողը ստացավ 6500 եվրո, դրամական պարգևներ են ստացել նաև բոլոր շախմատիստուհիները:
Մոսկվայում անցկացվող Դվորկովիչի հուշամրցաշարում Հայաստանի պատանեկան հավաքականը 12 տուրից հետո վաստակել է 15 թիմային և 24,5 անհատական միավոր և զբաղեցնում է 2-րդ տեղը: Առջևում է Չինաստանը` 23 (39) միավորով:
Ըմբշամարտ.Բուլղարիայի Սամոկով քաղաքում հուլիսի 5 -ին ավարտվեց Եվրոպայի հունահռոմեական ըմբշամարտի երիտասարդական առաջնությունը:
Հայաստանի ներկայացուցիչներից առավել հաջող հանդես եկավ բանակային Արթուր Ալեքսանյանը /84կգ, Գյումրի /: Նա հաղթանակով ավարտեց նախնական փուլերի բոլոր հադիպումները ու մտավ եզրափակիչ: Ոսկու համար պայքարում Արթուրը զիջեց մրցակցին, արժանացավ արծաթե մեդալի և տուն վերադարձավ փոխչեմպիոնի կոչումով: Նրա թիմակից Գևորգ Սահակյանը / 66կգ, Արտիմեդ / բավարարվեց երրորդ տեղով ու նվաճեց բրոնզե մեդալ:
Բռնցքամարտ. Ուկրաինայի Բերդիչև քաղաքում հունիսի 29-ից հուլիսի 4-ը անցկացվեց բռնցքամարտի միջազգային երիտասարդական բարձրագույն կարգի մրցաշար, որտեղ խաղարկվեցին օլիմպիական չեմպիոն Վլադիմիր Կլիչկոյի անվան մրցանակները: Մրցումներին մասնակցեցին 12 երկրների 74 մարզիկներ: Հայաստանից հանդես եկավ միայն Սինգապուրի ամառային օլիմպիական առաջին խաղերի ուղեգիր ունեցող Հրայր Մաթևոսյանը /60կգ ,Երևան /: Նա հաղթեց հաջորդաբար Ուզբեկստանի /13:2/,Ռուսաստանի /7:2 /,իսկ եզրափակիչում` Ադրբեջանի /3:2 / ներկայացուցչին և արժանացավ հաղթողի կոչմանը:
Ֆուտբոլ. Հուլիսի 1-ին «Ուլիսը»2010-2011թթ. Եվրոպայի լիգայի առաջին որակավորման փուլում Երևանի «Հրազդան» մարզադաշտում խաղացել է «Բնեյ Եhուդայի» (Իսրայել) դեմ:
Չնայած նրան, որ երկու թիմերն էլ գոլեր խփելու հնարավորություն ունեին, խաղն ավարտվեց ոչ ոքի: Պատասխան խաղը կկայանա հուլիսի 8-ին Թել Ավիվում:
Խաղից հետո «Ուլիսի» գլխավոր մարզիչ Սևադա Արզումանյանը նշեց, որ նրա սաների գործողություններում հուզմունք էր նկատվում: «Մենք գոլ խփելու 4 իրական հնարավորություն ունեինք, բայց չկարողացանք օգտագործել դրանք: Մեզ խանգարեց Կարեն Ալեքսանյանի և Շոթա Ջիկինի վնասվածքը, որոնց ստիպված փոխարինեցինք»,- ասել է Արզումանյանը: Իսկ իսրայելական ակումբի գլխավոր մարզիչ Դրոր Կաշտանը նշեց, որ նրա թիմն այդ խաղին սկսել է պատրաստվել 3 շաբաթ առաջ, և նրանց խաղին խանգարել է շոգը: «Հաշիվը մեզ համար ձեռնտու է, քանի որ հաջորդ խաղը կկայանա մեր մարզադաշտում, մենք այնտեղ կկարողանանք ավելի վստահ խաղալ և հաղթել»,- ասել է Կաշտանը:
Նույն օրը Լառնակայում «Բանանցը« հանդիպեց «Անորտոսիսի» հետ: Երևանյան ակումբը պարտվեց 0:3 հաշվով:
Հանգստյան օրերին կայացան ֆուտբոլի Հայաստանի Բարձրագույն լիգայի 7-րդ և 14-րդ տուրի 2 խաղերը: 3 պարտությունից հետո առաջնությունում 2010-ի Հայաստանի գավաթակիր և երկրի գործող չեմպիոն «Փյունիկը» Վ. Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում ընդունեց «Կիլիկիային» և հաղթեց 4:2 հաշվով:
«Գանձասարը» Կապանի քաղաքային մարզադաշտում 1:2 հաշվով զիջեց «Իմպուլսին»: «Միկա»-«Ուլիս» և «Շիրակ»-«Բանանց» խաղերը տեղափոխվել են Եվրոպայի լիգայի խաղերի պատճառով:
Մրցաշարային աղյուսակը 32 միավորով շարունակում է գլխավորել «Բանանցը», «Ուլիսը» 32 միավորով 2-րդ տեղում է, «Փյունիկը»` 3-րդ (29 միավոր):
Թենիս. Արգենտինայի թենիսի հավաքականը հուլիսի 9-11-ը Մոսկվայում Դևիսի գավաթի քառորդ եզրափակչում կխաղա Ռուսաստանի հավաքականի հետ:
Արգենտինայի կազմում ելույթ կունենան Դավիթ Նալբանդյանը, Օրասիո Սեբալոսը, Էդուարդո Շվանկը և Լեոնարդո Մայերը: Դավիթ Նալբանդյանը, որի հավաքականը 2006-ին Մոսկվայում Դևիսի գավաքի եզրափակչում 3:2 հաշվով զիջել է ռուսներին, ասել է. «Կարծում եմ, որ չի կարելի համեմատել 2006-ի խաղը և այս մենամարտը, որովհետև այն ժամանակ դա եզրափակիչ էր, իսկ հիմա մենք խաղում ենք քառորդ եզրափակչում: Մեր թիմի կազմն այժմ բոլորովին այլ է և ես հավատում եմ, որ այս հավաքականը հաջող ելույթ կունենա»:
Հուլիսի 8-ին «Օլիմպիական» մարզահամալիրի կենտրոնական կորտում տեղի ունեցավ խաղի վիճակահանությունը:
Հուլիսի 9-ին առաջինները կորտ դուրս կգան ռուսաստանցի Նիկոլայ Դավիդենկոն և արգենտինացիների երկրորդ համարը`
Դավիթ Նալբանդյանը: Այնուհետև նրանց կփոխարինեն Միխաիլ Յուժնին ու Լեոնարդո Մայերը:
Մեկ օր անց, զուգախաղում հանդես կգան Իգոր Կունիցինը և Թեյմուրազ Գաբաշվիլին կհանդիպեն Դավիոդ Նալբանդյանի ու Օրասիո Սեբալյոսի հետ:

Рубик Мамоян (в/к 62) в упражнении “рывок” поднял 120 кг и завоевал малую золотую медаль, в упражнении “толчок” Мамоян выступил неудачно. В 94 весовой категории Армению представил Вартан Давтян и завоевал бронзовую медаль. В итоге “двоеборья” он поднял 358 кг и Сутифону Ваттханакасикаму (Тайвань) уступил лишь по личному весу.
Баскетбол: 3 июля в спортивном комплексе “Мика” состоялся финал чемпионата Европы С дивизиона по баскетболу среди женщин. Сыграли сборные Армении и Мальты. Обе команды уже до финала завоевали право выступить на чемпионате Европы С дивизиона по баскетболу в 2011 году. В финале баскетболистки сборной Мальты сыграли уверенно и смогли победить со счетом 65:74 и стали победителями чемпионата. Сборная Армении одержала единственное поражение, до этого команда провела 4 матча и во всех победила.
Шахматы: В Джермуке завершился 4 турнир женского Гран При ФИДЕ по шахматам. Победительницей турнира стала Нана Дзагнидзе (Грузия), которая в течение всего турнира была лидером. Из 11 возможных Дзагнидзе набрала 9 очков.
Лилит Мкртчян в последнем туре сыграла вничью с Баирой Ковановой (Россия) и, потеряв очки, заняла 3 место. Элина Даниелян в этом же туре смогла победить Татьяну Косинцеву (Россия). Она набрала 6,5 очков и заняла 4 место. Косинцева с 7,5 очками завершила свое выступление на 2 месте. Победитель турнира получила 6500 евро, денежные награды также получили все шахматистки.
В Москве продолжается шахматный турнир, который посвящен памяти Владимира Дворковича. Юношеская сборная Армении в турнире выступает удачно. После 12 туров армянские шахматисты набрали 15 командных и 24,5 личных очков и занимают 2 место. Лидер турнира – сборная Китая с 23 командными и 39 личными очками.
Борьба: В Самокове (Болгария) прошел молодежный чемпионат Европы по борьбе. В греко-римской борьбе из армянских борцов успешно выступил Артур Алексанян (в/к 84), но уступил своему сопернику в финале и смог завоевать серебряную медаль. Геворк Саакян в 66 весовой категории стал бронзовым медалистом.
Бокс: В украинском городе Бердичев состоялся молодежный международный турнир по боксу, в котором разыгрывались награды имени Олимпийского чемпиона Владимира Кличко. В турнире принимали участие 74 боксеров из 12 стран.
Армению на турнире представлял Грайр Матевосян (в/к 60), который в августе в Сингапуре примет участие на юношеских Олимпийских играх.
Матевосян одержал уверенные победы над узбекским и российским боксерами, соответственно со счетом 13:2 и 7:2, а в финале победил азербайджанца со счетом 3:2 и завоевал золотую медаль.
Футбол: 1 июля “Улисс” в первом квалификационном этапе Лиги Европы сезона 2010-2011 на стадионе “Раздан” в Ереване сыграл против “Бней Ехуды” (Израиль). Несмотря на то, что обе команды имели шанс забить голы, матч так и закончился нулевой ничьей.
После матча главный тренер “Улисса” Севада Арзуманян отметил, что в действиях его подопечных чувствовалось волнение. “У нас было 4 реальных возможности забить гол, но мы не смогли использовать их. Нам помешали травмы Карена Алексаняна и Шоты Джикии, которых вынужденно заменили”,- сказал Арзуманян.
А главный тренер израильского клуба Дрор Каштан отметил, что его команда к этой игре начала готовиться 3 недели назад, и хорошо сыграть им помешала жара. “Счет выгоден для нас, поскольку следующий матч состоится на нашем стадионе, там мы сможем сыграть более уверенно и победить”,- сказал наставник “Бней Ехуды”. В тот же день в Ларнаке (Кипр) “Бананц” встретился с “Анортосисом”. Ереванский клуб потерпел поражение крупным счетом 0:3.
На чемпионате Армении состоялись 2 матча 7 и 14 тура. После 3 поражений на чемпионате обладатель Кубка Армении 2010 года и действующий чемпион страны “Пюник” на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна принял “Киликию” и смог одержать победу со счетом 4:2.
“Гандзасар” на городском стадионе Капана уступил “Импульсу” со счетом 1:2. Матчи “Мика”-“Улисс” и “Ширак”-“Бананц” перенесены из-за матчей Лиги Европы.
Турнирную таблицу продолжает возглавлять “Бананц” с 32 очками, “Улисс” с 29 очками на 2 месте, “Пюник” (29 очков) на 3 месте.
Теннис: Сборная Аргентины по теннису 9-11 июля в Москве в 1/4 финала Кубка Дэвиса-2010 сыграет против сборной России.
В составе сборной Аргентины Хуан Монако и Хуан Мартин Дель Потро травмированы, в итоге, выступят Давид Налбандян, Орасио Себальос, Эдуардо Шванк и Леонардо Майер.
Давид Налбандян, сборная которого в 2006 году в Москве в финале Кубка Дэвиса уступила россиянам со счетом 3:2, сказал: “Я думаю, что нельзя сравнивать матч 2006 года и этот поединок, потому что тогда это был финал, а сейчас мы играем на четвертьфинальной стадии. По составу у нас сейчас абсолютно другая команда, и я на самом деле верю, что эта сборная может выступить удачно”.
8 июля, на центральном корте С/К «Олимпийский» состоялась жеребьевка матча.
9 июля первыми на корт выйдут лидер россиян Николай Давыденко и второй номер аргентинцев Давид Налбандян. Затем их сменят Михаил Южный и Леонардо Майер.
День спустя, в парном противостоянии Игорь Куницын и Теймураз Габашвили встретятся с Давидом Налбандяном и Орасио Себальосом.