«Ես վստահ չեմ, որ իմ ֆիլմերը կարելի է փորձարարական համարել, սակայն դրանք չեն տեղավորվում նաև ընդհանուր հոսքում»,-ասել է հանրահայտ հույն ռեժիսոր Թեոդորոս Անգելոպուլոսը «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շրջանակներում կայացած վարպետության դասի ժամանակ:
Նա նշել է, որ իր ֆիլմերում խորհրդանիշերը բավականին շատ են, առավելապես դրանք խոնավության խորհրդանիշեր են` մառախուղ, ծով, ձյուն, հատկապես շատ է անձրևը: «Ես չեմ կարող դրան բացատրություն տալ, սակայն, ես ստեղծում եմ ամպամած ֆիլմեր արևաշատ մի երկրում»,-ասել է Անեգլոպուլոսը:
Պատմելով իր համագործակցության մասին անվանի իտալացի գրող և սցենարիստ Տոնինո Գուերայի հետ` ռեժիսորը նշել է, որ առաջին անգամ հանդիպեց նրան Հռոմում 1981 թվականին. «Այն ժամանակ ես իջևանել էի Անդրեյ Տարկովսկու հետ նույն տանը, նա աշխատում էր Գուերայի հետ: Ես հետաքրքրվեցի, թե ինչ կարող է նա ասել Տոնինո Գուերայի մասին և Տարկովսկին բնութագրեց նրան ամենալավ տեսակետից: Այն ժամանակ ես հանդիպում նշանակեցի Տոնինոյի հետ և զրույցից 5 րոպե անց մենք արդեն միասին էինք աշխատում»: Անգելոպուլոսը նշեց նաև իտալացի սցենարիստի մարդկանց հետ շփվելու և բոլորի հետ ընդհանուր լեզու գտնելու կարողությունը`«հայտնի է, որ նա աշխատել է Անտոնիոնիի և Ֆելինիի հետ»:
Թեոդորոս Անգելոպուլոսն ընդգծել է, որ Տոնինո Գուերայից բացի, նա համագործակցում է նաև մեկ այլ սցենարիստի հետ, որն ազգությամբ հայ է: Անդրադառնալով հայ ռեժիսորներին, նա նշեց, որ ճանաչում է միայն Ատոմ Էգոյանին և Անրի Վեռնոյին:
«Ի դեպ, ես վերջերս եմ խոսել Ատոմ Էգոյանի հետ երկու երիտասարդ և հեռանկարային հույն ռեժիսորներ Յորգոս Լանֆիմոսի ու Պանոս Կուտրասի մասին, և, հնարավոր է, նրանց ֆիլմերը ներկայացվեն «Ոսկե ծիրան» փառատոնի շրջանակներում հաջորդ տարի»,-ասել է Անգելոպուլոսը:

15 Июль 2010 - 13:42 AMT
“Я не уверен, что мои фильмы можно назвать экспериментальными, но и ставить их в общий поток тоже нельзя”,- сказал всемирно известный греческий режиссер Теодорос Ангелопулос во время своего мастер-класса, организованного в рамках международного кинофестиваля “Золотой абрикос”.
Он отметил, что в его фильмах много символики и наиболее часто в них встречается символика сырости: туман, море, снег, и особенно много дождя. “Я не могу это объяснить, но в стране, где много солнца, я творю фильмы, покрытые облаками”,- отметил Ангелопулос.
Рассказывая о своем сотрудничестве с итальянским писателем и сценаристом Тонино Гуэррой, режиссер отметил, что впервые встретил его в Риме в 1981 году: “Тогда я остановился в одном доме с Андреем Тарковским, который работал с Гуэррой. Я поинтересовался, что он мне может сказать о Тонино Гуэрре, и Тарковский охарактеризовал его с самой лучшей стороны. Тогда я назначил встречу Тонино, и через 5 минут беседы мы уже работали вместе”. Ангелопулос отметил также дар итальянского сценариста ладить с людьми и находить общий язык со всеми, “ведь известно, что он работал также с Антониони и Феллини”.
Теодорос Ангелопулос подчеркнул, что кроме Тонино Гуэрры он сотрудничает также с другим сценаристом, армянином по происхождению. Говоря же об армянских режиссерах, он отметил, что знает лишь Атома Эгояна и Анри Верноя.
“Кстати я недавно разговаривал с Атомом Эгояном о двух молодых и очень перспективных греческих режиссерах, Йоргосе Ланфимосе и Паносе Кутрас, и возможно, что их фильмы будут представлены на «Золотом абрикосе” в следующем году”,- отметил Теодорос Ангелопулос.