«Ոսկե ծիրան» փառատոնում շատ լավ մթնոլորտ է տիրում, ինչը պակաս կարևոր չէ: Այստեղ կարելի է ծանոթանալ շատ հետաքրքիր մարդկանց հետ և ես վերջապես ժամանակ ունեմ ֆիլմեր դիտելու», – Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է հայտնի ռեժիսոր Սերգեյ Լոզնիցան: Նրա «Իմ երջանկությունը» ֆիլմը ներկայացված է խաղարկային ֆիլմերի փառատոնային ծրագրում: Լոզնիցայի խոսքերի համաձայն, փառատոնի շրջանակներում նա արդեն հասցրել է դիտել չորս ֆիլմ: Նրան հատկապես դուր է եկել Քշիշտոֆ Զանուսիայի «Փոխայց» ֆիլմը:
Խոսելով վավերագրական և խաղարկային ֆիլմերի միջև եղած տարբերության մասին, ռեժիսորը նշել է, որ վավերագրական ֆիլմը զանազանվում է անկախատեսելիությամբ: Պատասխանելով ռուսական ֆիլմերի նոր ալիքի մասին հարցին` ռեժիսորն ասել է, որ դեռևս այդպիսի նոր ալիք չկա: Նա մատնանշել է մի քանի հետաքրքիր ֆիլմեր, որոնցում, սակայն, «կան դեռևս աշակերտական սխալներ»:
Ավելի ուշ PanARMENIAN.Net-ի լրագրողի հետ զրույցի ժամանակ Սերգեյ Լոզնիցան ասել է, որ ֆիլմերի թեմաներն ընտրում է ներըմբռնմամբ: «Իմ մեջ նախ` մտահղանում է ֆիլմի գաղափարը, որից հետո ես փնտրում եմ այն իրականացնելու վայրը»: Նա նաև նշել է, որ երկրորդ անգամ է այցելում Հայաստան, սակայն ոչ վերջին անգամ:

16 Июль 2010 - 12:35 AMT
“На фестивале “Золотой абрикос ” очень хорошая атмосфера, что не маловажно. Здесь можно познакомиться с огромным количеством очень интересных людей и у меня наконец-то появилось время посмотреть фильмы”,- сказал известный режиссер Сергей Лозница на пресс-конференции в Ереване. Его фильм «Мое счастье» представлен в конкурсной программе игровых фильмов. По словам Лозницы, в рамках фестиваля он уже успел посмотреть 4 фильма, и особенно ему понравился “Взаимный визит” Кшиштофа Занусси. “В этом фильме перцепция документального кино переносится в игровое”,- отметил режиссер.
Говоря о разнице между документальным и игровым кино, режиссер отметил, что документальное кино отличается большей непредсказуемостью результата. Отвечая на вопрос о новой волне российских фильмов, режиссер сказал, что новой волны пока нет. Он отметил несколько интересных фильмов, в которых, однако, “есть еще ученические ошибки”.
Позднее, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Сергей Лозница отметил, что темы фильмов он выбирает интуитивно. “У меня возникает идея фильма, и уже потом я начинаю искать место для ее реализации”. Он отметил также, что это его второй визит в Армению, но не последний.