«Ինձ շատ հաճելի է Երևանում գտնվել, և այս կարճ ժամանակահատվածում ես հասկացա, թե որքան ընդհանուր բան կա մեր երկրների միջև: Ես գտնում եմ, որ մշակութային առումով շատ կարևոր է ֆիլմերով փոխանակվել»,- այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում նշել է վրացի ռեժիսոր Լևան Կոգուաշվիլին: Նրա խոսքով, «Ոսկե ծիրան» յոթերորդ փառատոնում ինքը ներկայացրեց իր առաջին լիամետրաժ ֆիլմը: «Փողոցային օրեր» ֆիլմը բացահայտում է թմրամոլության խնդիրը: Ռեժիսորը նշել է, որ իր ֆիլմերում փորձում է արծարծել սոցիալական խնդիրներն ու պատմել մարդկային պատմություններ:
Խոսելով Վրաստանում թմրադեղերի հետ կապված իրավիճակի մասին` Լևան Կոգուաշվիլին նշել է, որ թմրադեղերի համատարած օգտագործման ալիքն անցել է, և այժմ երիտասարդությունը սկսել է գիտակցել բոլորովին ոչ ռոմանտիկ թմրամոլության վտանգները:
Պատասխանելով ֆիլմի գլխավոր դերակատարի հասցեին ուղղված գովասանքին` ռեժիսորը նշել է, որ նա պրոֆեսիոնալ դերասան չէ, այլ Վրաստանում հայտնի դիզայներ` նշելով, որ այդ դերին հաստատված դերասանը հրաժարվեց մասնակցել ֆիլմին նկարահանումների մեկնարկից մեկ շաբաթ առաջ: «Նյու-Յորքում ֆիլմի ցուցադրության ժամանակ շատ ճիշտ նկատվեց, որ գլխավոր հերոսի տեսքը չափազանց ազնվական է թմրամոլի համար և հարցրեցին, թե արդյոք նա ինձ համար Վրաստանն է խորհրդանշում: Եվ ես իսկապես նկատեցի նմանությունը. Ես միշտ ասել եմ, որ Վրաստանը շատ ազնվական երկիր է, զգացվում է նրա ազնվացեղությունը, բայց նա շատ վատ վիճակում է գտնվում»,- նշել է Լևան Կոգուաշվիլին:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին Լևան Կոգուաշվիլին պատասխանել է, որ իր սիրելի ռեժիսորներից մեկը հանճարեղ Արտավազդ Փելեշյանն է: «Այնպիսի բանաստեղծականություն, որպիսին Արտավազդ Փելեշյանի կինոներում կա, չես հանդիպի ոչ մի այլ ռեժիսորի մոտ»,- ընդգծել է Կոգուաշվիլին:

16 Июль 2010 - 14:11 AMT
“Мне очень приятно находится в Ереване и за этот короткий период я понял, как много общего между нашими странами. Я считаю, что в культурном плане очень важно обмениваться фильмами”,- отметил грузинский режиссер Леван Когуашвили на пресс-конференции в Ереване. По его словам, на седьмом кинофестивале “Золотой абрикос” он представил свой первый полнометражный игровой фильм. Фильм “Уличные дни” раскрывает проблему наркомании. Режиссер отметил, что в своих фильмах пытается поднять социальные проблемы и рассказать человеческие истории.
Говоря же о ситуации с наркотиками в Грузии, Леван Когуашвили отметил, что волна повального употребления наркотиков прошла, и сейчас молодежь стала осознавать пагубность наркомании, в которой нет ничего романтичного.
Отвечая на похвалу исполнителя главной роли в фильме, режиссер отметил, что это не профессиональный актер, а известный в Грузии дизайнер, заметив, что актер, утвержденный на эту роль отказался от участия в фильме за неделю до начала съемок. “Во время показа фильма в Нью-Йорке было очень точно подмечено, что вид главного героя слишком благородный для наркомана и спросили, символизирует ли он для меня Грузию. И я действительно заметил сходство: я всегда говорил: Грузия – очень благородная страна, в ней чувствуется порода, но она находится в очень плохом состоянии”,- отметил Леван Когуашвили.
На вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net Леван Когуашвили ответил, что одним из его любимых режиссеров является гениальный Артавазд Пелешян. «Такой поэтики, как у него нельзя встретить ни у одного другого режиссера”, – подчеркнул Когуашвили.