16 Հուլիս 2010 - 15:40 AMT
Հայաստանից ու Ղազախստանից «Սլավյանսկի բազար» մրցույթի մասնակիցները սոլո ալբոմի ձայնագրման իրավունք ստացան
Հայաստանի ու Ղազախստանի ներկայացուցչուհիներ Անահիտ Շահբազյանն ու Դինարա Սուլտանգալիևան արժանացան ԱՊՀ Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի հատուկ մրցանակին` սոլո ալբոմի ձայնագրման իրավունքին «Վիտեբսկ» էստրադային երգի կատարողների XIX Միջազգային մրցույթի արդյունքներով:
Անահիտ Շահբազյանը մրցույթում երեք երգ ներկայացրեց, որոնցից մեկը (Ալեքսանդր Ժուբինի «Ինձ Սեր կանչիր») գրել է սլավոնացի կոմպոզիտոր, դա մրցույթի պարտադիր պայմանն է, մյուսը (Արթուր Գրիգորյանի «Ծով»-ը) գրել է հայ կոմպոզիտոր, իսկ երրորդը` իր ընտրությամբ (Spirituals “And I’m tellin you”):
Մրցույթն անցկացվում էր «Սլավյանսկի բազար Վիտեբսկում» Արվեստների միջազգային փառատոնի շրջանակներում, որն ավելի քան 5 հազար հյուրեր էր հավաքել աշխարհի 34 երկրներից: Այս տարի առաջին անգամ փառատոնին մասնակցում էին Չեռնոգորիայի, Պանամայի ու Կուբայի ներկայացուցիչներ: Փառատոնի 16 համերգային հրապարակներում կայացան 70 ստեղծագործական նախագծեր, որոնց ականատես եղան 150 հազ. հանդիսատեսներ: Այս տարի «Սլավյանսկի բազար Վիտեբսկում» փառատոնը լուսաբանում էին ավելի քան 500 թղթակիցներ աշխարհի 20 երկրներից:
Անցյալ տարի սոլո ալբոմի ձայնագրման իրավունքի ՀՀՄՀ վկայականներ հանձնվեցին ռուս Դմիտրի Դանիլենկոյին ու մոլդավացի մասնակից Պաշա Պարֆինիյին:

Представительницы Армении и Казахстана Анаит Шахбазян и Динара Султангалиева удостоены специального приза Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ на право записи сольного альбома по итогам XIX Международного конкурса исполнителей эстрадной песни "Витебск". Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ.
Анаит Шахбазян представила на конкурсе три песни, одна из которых ("Зови меня Любовь" Александра Жубина) написана славянским композитором – это обязательное условие конкурса, другая ("Море" Артура Григоряна) – армянским, а третья – по своему выбору (spirituals "And I’m tellin you").
Конкурс проводился в рамках Международного фестиваля искусств "Славянский базар в Витебске", который собрал более 5 тысяч гостей из 34 стран мира. Впервые на фестиваль приехали представители Черногории, Панамы и Кубы. На 16 концертных площадках фестиваля прошли 70 творческих проектов, которые увидели около 150 тыс. зрителей. В этомгоду события "Славянского базара в Витебске" освещали более 500 корреспондентов из 20 стран мира.
В прошлом году сертификаты МФГС на право записи сольного альбома были вручены россиянину Дмитрию Даниленко и молдавскому конкурсанту Паше Парфинию.