16 Հուլիս 2010 - 16:39 AMT
Թբիլիսյան հայտնի լուսանկարիչ Յուրի Մեչիտովի «Սերգեյ Փարաջանովի երկխոսության ժամանակագրություն» գրքի շնորհանդեսը կայացավ հուլիսի 17-ին Երևանում` Փարաջանովի Տուն-թանգարանում: Գրքի 500 էջերում ներկայացված են մեծ ռեժիսորի հետ բարեկամության ու աշխատանքի 12 տարիների ընթացքում Յուրի Մեչիտովի կողմից կատարված լուսանկարներ:
«Գրքում ներկայացված են Փարաջանովի ամենատարբեր լուսանկարներ. երբ նա ուրախանում է և ջղայնանում, ու հատկապես երբ ստեղծագործում է, իսկ նա ստեղծագործում էր ամեն րոպե»,- ասել է Յուրի Մեչիտովը: Գրքի «Տոն մարդ» խորագրով նախաբանը գրել է հայտնի ռուս ռեժիսոր Էլդար Ռյազանովը: Գիրքը, որի մեջ մտել են 2096 լուսանկարներ, հրատարակվել է 1500 նմուշ տպաքանակով, որոնցից 30-ը փոխանցվել են Տուն-թանգարանին վաճառքի համար: Կատալոգի գինը կազմում է $100:
Այս տարի գրքի շնորհանդեսը կայացավ նաև Մոսկվայում, ինչպես նաև Լոնդոնում Փարաջանովին նվիրված փառատոնի ժամանակ: Կատալոգը կազմվել է ժամանակագրական կարգով` Մեչիտովի ու Փարաջանովի ընկերության սկզբից մինչև ռեժիսորի թաղումը:
«Մի անգամ ես գրեցի, որ Փարաջանովը գոհ կլիներ իր թաղման լուսանկարներից, որից հետո ես սկսեցի տպել լուսանկարները և դրանցից մեկում տեսա հենց Փարաջանովին` նստած ծառի ճյուղին և սեփական թաղմանը հետևելիս: Ես ինքս էլ չեմ հավատում միստիկային, բայց փաստը մնում է փաստ: Իսկ հավատալ դրան, թե ոչ` ամեն մեկի գործն է»,- ասել է Յուրի Մեչիտովը:

Презентация книги известного тбилисского фотографа Юрия Мечитова “Сергей Параджанов – хроника диалога” состоялась 17 июля в Доме-музее Параджанова в Ереване. На 500 страницах книги представлены фотографии, сделанные Мечитовым на протяжении 12 лет дружбы и работы с великим режиссером.
“В книге представлены самые разные фотографии Параджанова: когда он радуется и злится и особенно когда он творит, а творил он каждую минуту”, – сказал Юрий Мечитов. Предисловие к книге под названием “Человек праздник” написал известный российский режиссер Эльдар Рязанов. Книга, в которую вошли 2 096 фотографий, издана тиражом 1500 экземпляров, 30 из которых переданы Дому-музею для продажи. Цена каталога составляет $100.
Презентация книги также прошла в этом году в Москве, а также в ходе фестиваля в Лондоне, посвященного Параджанову. Каталог составлен в хронологическом порядке – с начала дружбы Мечитова и Параджанова до дня похорон режиссера.
“Однажды я написал, что Параджанов был бы доволен фотографиями своих похорон, после этого я стал проявлять фотографии и на одной из них я увидел самого Параджанова, сидящего на ветке дерева, наблюдающего за своими похоронами. Я сам не верю в мистику, но факт, остается фактом. А верить или нет – дело каждого”, – сказал Юрий Мечитов.