Հուլիսի 17-ին «Միկա» մարզահամալիրում մեկնարկեց սամբոյի առաջին միջազգային երիտասարդական մրցաշարը` նվիրված ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս, օդաչու Նելսոն Ստեփանյանին, ինչպես նաև Մեծ հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակի 65-ամյակին:
Բացման արարողությանը ներկա էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀԱՕԿ-ի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, երիտասարդության և սպորի նախարար Արթուր Պետրոսյանը, Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան խորհրդական, ՀՀ-ում «Ռուսհամագործակցության» ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովը և այլ պաշտոնյաներ:
Իր խոսքում Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Լևոն Հայրապետյանը ողջունեց բոլոր հյուրերին և հաջողություն մաղթեց մասնակիցներին: Իր հերթին Գագիկ Ծառուկյանը նշեց, որ ՀԱՕԿ-ը սատարում է սպորտի զարգացմանը, և այս մրցաշարը կօգնի հայ մարզիկներին լավ դրսևորել իրենց:
Մրցաշարին մասնակցում են 143 մարզիկներ Հայաստանից, Լեռնային Ղարաբաղից, Ռուսաստանից ու Վրաստանից: Մրցաշարը կավարտվի հուլիսի 19-ին:

17 Июль 2010 - 11:38 AMT
17 июля в спортивном комплексе “Мика” стартовал первый международный юношеский турнир по самбо, посвященный дважды герою Советского Союза, летчику Нельсону Степаняну, а также 65-летию Победы в Великой Отечественной войне.
На церемонии открытия присутствовали президент РА Серж Саргсян, президент Национального Олимпийского комитета Армении Гагик Царукян, министр спорта и по вопросам молодежи Артур Петросян, Советник посольства России в Армении, руководитель Представительства Россотрудничества в Армении Виктор Кривопусков и другие высокопоставленные лица.
В своей речи президент Федерации самбо Левон Айрапетян поприветствовал всех гостей и пожелал удачи участникам. В свою очередь Гагик Царукян отметил, что АНОК всегда поддерживает развитие спорта, и этот турнир поможет армянским самбистам хорошо проявить себя.
В турнире принимают участие 143 самбистов и самбисток из Армении, Нагорного Карабаха, России и Грузии. Турнир завершится 19 июля.