Հուլիսի 17-ին «Միկա» մարզահամալիրում մեկնարկեց սամբոյի առաջին միջազգային երիտասարդական մրցաշարը` նվիրված ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս, օդաչու Նելսոն Ստեփանյանին, ինչպես նաև Մեծ հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակի 65-ամյակին:
Բացման արարողությանը ներկա էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀԱՕԿ-ի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, երիտասարդության և սպորի նախարար Արթուր Պետրոսյանը, Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան խորհրդական, ՀՀ-ում «Ռուսհամագործակցության» ղեկավար Վիկտոր Կրիվոպուսկովը և այլ պաշտոնյաներ:
Իր խոսքում Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Լևոն Հայրապետյանը ողջունեց բոլոր հյուրերին և հաջողություն մաղթեց մասնակիցներին: Իր հերթին Գագիկ Ծառուկյանը նշեց, որ ՀԱՕԿ-ը սատարում է սպորտի զարգացմանը, և այս մրցաշարը կօգնի հայ մարզիկներին լավ դրսևորել իրենց:
Մրցաշարին մասնակցում են 143 մարզիկներ Հայաստանից, Լեռնային Ղարաբաղից, Ռուսաստանից ու Վրաստանից: Մրցաշարը կավարտվի հուլիսի 19-ին:

On July 17, international youth sambo tournament kicked off in Yerevan.
The tournament is dedicated to Double Hero of the USSR, pilot Nelson Stepanyan, as well as the 65th anniversary of Victory in the Great Patriotic War.
Armenian President Serzh Sargsyan, President of the National Olympic Committee Gagik Tsarukyan, Minister of Sport and Youth Affairs Arthur Petrosyan, Counsellor of the Russian Embassy in Armenia, Head of Rossotrudnichestvo representation in Armenia Victor Krivopuskov and other high-ranking officials participated in the opening ceremony of the tournament.
President of the Armenian Sambo Federation Levon Hayrapetyan greeted the guests and wished success to participants.
For his part, Gagik Tsarukyan noted that the Armenian National Olympic Committee has always supported sports development.
The tournament brought together 143 sportsmen from Armenia, Nagorno Karabakh, Russia and Georgia. The tournament will last until July 19.