Իտալիայի հյուսիսի գլխավոր երաժշտական իրադարձությունն այս հանգստյան օրերին անզուգական շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի համերգներն էին Միլանում ու Վենետիկում: 86-ամյա երգիչը հանդես եկավ բաց երկնքի տակ` Միլանի Դոմի տաճարի առջև և Վենետիկի Սուրբ Մարկոսի հրապարակում:
Համերգը նվիրված էր Իտալիայի վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնիին «Մեծ Միլան» նոր մրցանակի հանձնմանը: Համերգի ողջ հասույթը կուղղվի տաճարի վերակառուցմանը: Ակնկալիքներին հակառակ, Սիլվիո Բեռլուսկոնին դուետով չերգեց իր սիրած երգերը Շառլ Ազնավուրի հետ:
Վենետիկում ֆրանսիական շանսոնի աստղի ելույթը սկսվեց թյուրիմացությունից` բարձր խոնավության և շոգի պատճառով չէին գործում բարձրախոսները: «Դե ինչ,-իրեն չկորցրեց Ազնավուրը,-պահենք մեզ ինչպես հեռուստատեսությունում և կրկնենք ելույթը»: 2 ժամ շարունակ մեծն երգիչը առանց հոգնելու շարժվում էր բեմում ու կատարում իր հիթերը Սան Մարկո հրապարակում: Ազնավուրի դուստրը հոր հետ միասին կատարեց հայտնի «Ինչքան տխուր է Վենետիկը» երգը: Երեկոն, որի տոմսերի արժեքը 200 եվրո էր և ավելին և որոնք վաճառվել էին դեռևս մեկ ամիս առաջ, ավարտվեց օվացիայով պատվավոր հյուրի պատվին, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:

20 Июль 2010 - 07:25 AMT
Главным музыкальным событием на севере Италии стали в эти выходные дни гала-концерты в Милане и Венеции неувядающего французского шансонье Шарля Азнавура. 86-летний певец выступил под открытым небом на весьма престижных аренах – перед Домским собором в Милане и на площади святого Марка в Венеции. В северной столице Италии концерт был приурочен к вручению новой премии "Большой Милан" премьер-министру Сильвио Берлускони. Выручка от продажи билетов на концерт направляется на реставрацию кафедрального собора. Вопреки ожиданиям, Сильвио Берлускони не исполнил в дуэте с Шарлем Азнавуром свои любимые песни.
В Венеции выступление французской звезды началось с конфуза: от повышенной влажности и жары отказали микрофоны. "Ну, что ж, – не растерялся Азнавур, – будем вести себя как на телевидении и повторим вступление". Следующие 2 часа великий артист без устали двигался по сцене и исполнял свои хиты в великолепном обрамлении площади Сан-Марко. Дочь Азнавура исполнила вместе с отцом знаменитую песню "Как грустна Венеция".
Вечер, билеты на который стоили до 200 евро и были распроданы месяц назад, завершился бурной овацией в честь французского гостя, сообщает ИТАР-ТАСС.