Հուլիսի 23-ին Երևանում «Մշակույթի քաղաքականություն» թեմայով տեղի է ունեցել բաց քննարկում, որը կազմակերպել էին «Սիվիլիթաս» հիմնադրամը և Counterpart International կազմակերպությունը: Քննարկումը երկու մասից էր կազմված: Առաջին մասում կանադահայ հայտնի դերասանուհի Արսինե Խանջյանը Counterpart International կազմակերպության նախագահի տեղակալի և հայկական ծրագրերի ղեկավար Ալեքս Սարդարի հետ միասին քննարկել է հասարակության մեջ հայ կնոջ դերի և քաղաքականության և մշակույթի կապի վերաբերյալ հարցեր:
«Վերջին տասը տարվա ընթացքում մշտապես Հայաստան այցելելով` ես նկատել եմ, որ հայ կանայք սկսել են իրենց ավելի լավ դրսևորել, փոխել են վարքը, փոխվել է նաև հասարակության մեջ նրանց կարգավիճակը: Սակայն դեռևս չեմ կարող ասել, որ հայ կանայք հասարակական կյանքում նույնքան ակտիվ են, որքան եվրոպացի կանայք», – ասել է Արսինե Խանջյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, հայ կանայք եվրոպացի կանանց զիջում են նաև իրենց քաղաքական ակտիվությամբ: «Ես, այո, տեսնում եմ քաղաքականության մեջ հայ կանանց, սակայն նրանք քիչ են և երկրում բարձր պաշտոններ չեն գրավում»:
Արվեստի և քաղաքականության մասին խոսելով, Արսինե Խանջյանը նշել է, որ ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Ֆրանսիայում և այլ երկրներում պետությունը ֆինանսավորում և աջակցում է արվեստին: «Դա բնական է, քանի որ յուրաքանչյուր երկրի քաղաքագետները հասկանում են արվեստի փոխկապակցությունը և մշակույթի, և տնտեսության հետ: Այդ կապը արվեստի գործիչներին տալիս է որոշակի ազատություն», – ասել է Ա.Խանջյանը, ավելացնլով, որ ամուսնու` Ատոմ Էգոյանի հետ այցելել են հայկական տարբեր հրաշալի թանգարաններ և զարմացել են իմանալով, որ արվեստի մարդիկ շատ հարցեր հենց իրենք պետք է լուծեն ու ամեն ինչ կազմակերպեն:

23 июля в Ереване прошло открытое обсуждение на тему “Политика культуры”, организованное фондом “Сивилитас” и организацией “Counterpart International”. Обсуждение состояло из двух частей, в первой из которых известная канадская актриса армянского происхождения Арсине Ханджян обсудила с заместителем председателя “Counterpart International” и руководителем армянских программ Алексом Сардаром роль женщины в современном обществе и связи политики и культуры.
“За последние десять лет постоянного посещения Армении я заметила, что армянские женщины стали лучше себя преподносить, изменили свое поведение. Изменился и их статус в обществе. Но я пока не могу сказать, что в общественной жизни армянские женщины столь же активны, как европейские”,- сказала Арсине Ханджян. По ее словам, армянские женщины уступают европейским и с точки зрения их политической активности: “Да, я вижу армянских женщин в политике, но их не много и они занимают не самые высокие посты в стране”.
Говоря о связи политики и искусства, Арсине Ханджян отметила, что в США, Канаде, Франции и других странах государство финансирует искусство и оказывает ему содействие. “Это естественно, поскольку политики понимают взаимосвязь искусства как с культурой, так и с экономикой любой страны. И эта связь дает деятелям искусства определенную свободу”,- отметила Арсине Ханджян, добавив, что они с мужем, Атомом Эгояном побывали в различных замечательных армянских музеях и с удивлением узнали, что порой деятелям искусства самим нужно все организовывать и решать все вопросы.