23 Հուլիս 2010 - 14:10 AMT
Հուլիսի 23-ին «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի և Counterpart International-ի կողմից կազմակերպված «Մշակույթի քաղաքականություն» թեմայով բաց քննարկման շրջանակներում կայացավ լուսանկարիչ Հրայր Բազե Խաչեյանի և դիզայներ Արմեն Քյուրքչյանի «Հայկական զարդանաշխի արվեստը» գրքի շնորհանդեսը:
Շնորհանդեսին ներկա էր նաև աշխարհահռչակ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը: Գրքի հեղինակների հետ միասին նա քննարկում էր «Ռիսկն արվեստում» թեման:
«Դու մահանում ես որպես արվեստի գործիչ, եթե ռիսկի չես դիմում: Ուստի միշտ պետք է ինքդ քեզ մարտահրավեր նետես, քեզ համար որոշակի սահման գծես ու միշտ վախենաս, որ չես հասնի դրան»,- նշել է Ատոմ Էգոյանը: Նա ընդգծել է նաև, որ հայ արվեստի գործիչները միշտ ռիսկի են դիմել և մեծ գործեր են ստեղծել: «Օրինակ Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը». սկզբում այն չէին հասկանում, փնովում էին, իսկ այժմ մենք այդ ֆիլմն ընկալում ենք, որպես հայ ժողովրդին մատուցված մեծագույն պարգև: Ընդհանրապես արվեստի գործիչների վրա հաճախ են զայրանում, եթե չեն հասկանում նրանց լեզուն»:
Հրայր Բազե Խաչեյանը նույնպես անդրադարձավ ստեղծագործության մեջ ռիսկի թեմային` օրինակ բերելով «Հայկական զարդանաշխի արվեստը» գրքի լուսանկարները: «Մենք հաճախ էինք ստիպված լինում ռիսկի դիմել: Մենք հայկական մանրանկարներ էինք լուսանկարում Ադրբեջանի հետ սահմանին, և նկարահանումների կազմակերպման համար ստիպված եղանք մեզ հետ պաշտպանության համար տանել զինվորներ, հրամանատար և դիպուկահար: Մենք նաև հայկական եկեղեցիներ ենք նկարահանել Թուրքիայի հետ սահմանին: Այն ժամանակ թուրք զինվորները մոտեցան մեզ և ասացին, որ այստեղ չի կարելի նկարահանել: Իսկ ես պատասխանեցի, որ դա հայկական եկեղեցի է, ու ես նկարահանելու եմ անկախ այն բանից` դա կարելի է, թե ոչ»,- նշել է Խաչեյանը` ավելացնելով, որ լուսանկարիչների նպատակն էր ցույց տալ որքան հնարավոր է շատ հայկական զարդանախշեր Արևելյան ու Արևմտյան Հայաստանից, ինչպես նաև Արցախից:
Գրքի շնորհանդեսի ժամանակ ցուցադրվեց նաև Հրայր Բազե Խաչեյանի տեսանյութը Թուրքիա, Աղթամար կղզի և Վանա լիճ կատարած ուղևորության մասին:

23 июля в рамках открытого обсуждения на тему “Политика культуры”, организованного фондом “Сивилитас” и Counterpart International, состоялась презентация книги “Искусство армянского орнамента” фотографа Грайра Базе Хачеяна и дизайнера Армена Кюркчяна.
На презентации присутствовал также всемирно известный режиссер Атом Эгоян. Вместе с авторами книги он обсуждал тему “Риск в искусстве”.
“Ты умираешь как деятель искусства, если не идешь на риск. Поэтому всегда нужно бросать себе вызов, ставить для себя некую планку и всегда бояться, что не дотянешься до нее”,- отметил Атом Эгоян. Он подчеркнул также, что армянские деятели искусства всегда шли на риск и творили великие произведения: “Например “Цвет граната” Сергея Параджанова: сначала его не понимали, бранили, а теперь мы воспринимаем этот фильм как величайший подарок армянскому народу. Вообще на деятелей искусства часто злятся, если не понимают их языка”.
Грайр Базе Хачеян также обратился к теме риска в творчестве на примерах фотографий, из книги “Искусство армянского орнамента”. “Нам часто приходилось рисковать. Мы снимали армянскую миниатюру на границе с Азербайджаном, и для организации съемок нам пришлось взять с собой командира, солдат для охраны и снайпера. Также мы снимали армянские церкви на границе с Турцией. Тогда турецкие солдаты подошли к нам и сказали, что здесь снимать нельзя. А я ответил, что это армянская церковь и я буду снимать независимо от того, можно это делать или нет”,- отметил Хачеян, добавив, что целью фотографов было показать как можно больше армянских орнаментов из Восточной и Западной Армении, а также из Арцаха.
На презентации книги был также показан видеоматериал Грайра Базе Хачеяна о поездке в Турцию, на остров Ахтамар на озере Ван.