Բռնցքամարտ- Պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկ, գերթեթև քաշային կարգում WBA, WIBF և WBO վարկածներով աշխարհի չեմպիոն Սյուզի Քենտիկյանը (Գերմանիա) հուլիսի 17-ին պաշտպանեց իր տիտղոսները մեքսիկուհի Արելի Մուչինոյի հետ մենամարտում:
3-րդ ռաունդի սկզբում Մուչինոն և Քենտիկյանը բախում են գլուխները, որից հետո հայ մարզուհու մոտ արյունահոսություն է սկսվում, մենամարտը դադարեցվում է: Մարտն ավարտվում է առանց հաղթողի, այնուամենայնիվ Սյուզի Քենտիկյանը պահպանում է WBA, WIBF և WBO տիտղոսները, քանի որ մեքսիկուհին խախտել էր խաղի կանոնները:
Մենամարտից հետո Քենտիկյանն ասել է, որ առաջին ռաունդում նա վատ էր մենամարտում: «Հետո ես կարողացա կողմնորոշվել և սկսեցի ավելի արագ գործել: Ես շատ տխուր եմ և վշտացած, քանի որ ցանկանում էի դրսևորել իմ բոլոր հնարավորությունները»,-ասել է Քենտիկյանը, հաղորդում է boxing.de-ն:
Հոկտեմբերի 2-ին Մոնտե Կառլոյում (Մոնակո) «Super Six World Boxing Classic» մրցաշարի շրջանակներում տեղի կունենա գերմիջին ք/կ-ում անցկացվող մենամարտը բրիտանացի Կառլ Ֆրոչի և Արթուր Աբրահամի միջև:
Աբրահամը մրցաշարը սկսեց ամերիկացի Ջերմեն Թեյլորին նոկաուտի ենթարկելով, բայց երկրորդ մարտում, հանդիպելով Անդրե Դիրելին, նա որակազրկվեց արգելված հարվածի համար, և նրա հաշվին գրանցվեց պարտություն, ինչը առաջինն էր Աբրահամի արհեստավարժ կարիերայում:
«Ես չեմ համբերում, թե երբ եմ ռինգ դուրս գալու: Պետք է նշեմ, որ հաճախ եմ հիշում Դիրելի հետ մարտում իմ որակազրկումը, և միայն Ֆրոչի հանդեպ հաղթանակը կհանգստացնի ինձ»,- ասել է Աբրահամը:
Ֆրոչը նույնպես մրցաշարը սկսել էր հաղթանակով և պարտության էր մատնել Դիրելին: «Ես հարգում եմ Աբրահամին` ընդունակությունների և ձեռքբերումների համար, բայց պատրաստվում եմ նոկաուտի ենթարկել նրան և վայր գցել նրա թագն ուղիղ նրա փրոմուոթերի ծնկներին: Ես լիովին գիտակցում եմ Աբրահամից եկող վտանգը: Բայց Մոնակոյում հաղթողը ես կլինեմ»,- ասել է Ֆրոչը:
Սամբո- Երևանում ավարտվեց սամբոյի միջազգային պատանեկան մրցաշարը, որը նվիրված էր ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս, օդաչու Նելսոն Ստեփանյանի հիշատակին, ինչպես նաև Մեծ հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակի 65-ամյակին: Տղաների 10 քաշային կարգերում և աղջիկների 3 քաշային կարգերում անցած մրցաշարին մասնակցել է 143 մարզիկ Հայաստանից, Լեռնային Ղարաբաղից, Ռուսաստանից ու Վրաստանից:
Ընդհանուր թիմային հաշվարկում առաջին տեղում է Հայաստանի հավաքականը 30 մեդալով` 7 ոսկե, 5 արծաթե և 18 բրոնզե: ՌԴ-ի հավաքականը երկրորդ տեղում է 12 մեդալով, Վրաստանի հավաքականը 3-րդ տեղում է 9 մեդալով: Մրցաշարը կազմակերպել էին Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիան և Հայաստանում «Ռուսհամագործակցության» ներկայացուցչությունը, ինչպես նաև Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
Շախմատ- – Հուլիսի 19-ին Մարտունիում ավարտվեց «Սևանա լիճ» շախմատի միջազգային մրցաշարը: Վերջին 9-րդ տուրում Արման Փաշիկյանը կիսեց միավորները Դավիթ Հարությունյանի (Վրաստան) հետ, իսկ Ավետիք Գրիգորյանը Մաքսիմ Մատլակովի (ՌԴ) հետ:
Սամվել Տեր-Սահակյանը հաղթեց Պավել Պոնկրատովին (ՌԴ), Տիգրան Պետրոսյանը` Ռոբերտ Հովհաննիսյանին, Լուկա Լենիչը (Սլովենիա)-Գոպալ Գիտա Նառայանանին (Հնդկաստան):
6 միավորով մրցաշարի հաղթող դարձավ Փաշիկյանը: Պետրոսյանը, որը նույնպես 6 միավոր էր հավաքել, գրավեց 2-րդ տեղը, 3-րդը զբաղեցրեց Մատլակովը` նա վաստակել էր 5 միավոր:
Միջազգային վարպետ Գրիգոր Սևակ Մխիթարյանը (Բրազիլիա) և գրոսմայստեր Կարեն Մովսիսյանը հավաքել են 7,5 միավոր, իսկ Զավեն Անդրեասյանը` 6,5 միավոր:
Հունաստանի Ռետիմնո քաղաքում տեղի ունեցած միջազգային շախմատային մրցաշարում Գաբրիել Սարգսյանը հավաքել էր 7 միավոր և լրացուցիչ արդյունքներով գրավել է 2-րդ տեղը:
Ֆուտբոլ- Հուլիսի 21-ին Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում չեմպիոնների լիգայի որակավորման փուլի պատասխան խաղում «Փյունիկը» հանդիպել է «Պարտիզանի» հետ: Խաղն ակտիվ սկսեցին «Փյունիկի» ֆուտբոլիստները: 18-րդ րոպեին «Փյունիկը» կազմակերպեց վտանգավոր հարձակում: Հարձակվողների եռյակը` Մարկոս Պիզելին, Գևորգ Ղազարյանը և Հովհաննես Գոհարյանը գեղեցիկ խաղ ցուցադրեցին, սակայն Պիզելիի հարվածից հետո «Պարտիզանի» դարպասապահը բռնեց գնդակը:
Մինչև առաջին խաղակեսի ավարտը «Փյունիկի» խաղացողները չկարողացան պահել հաշիվը: Ավելացված րոպեի ընթացքում «Պարտիզանի» միակ գոլը խփել է Կլեոն; Խաղն ավարտվել է 1:0 հաշվով` հօգուտ «Պարտիզանին»: Տեղի ունեցած երկու խաղերի արդյունքում 4:1 հաշվով հաղթել է «Պարտիզանը» և դուրս է եկել հաջորդ փուլ:
«Փյունիկի» գլխավոր տնօրեն Վարդան Մինասյանն ընդգծել է, որ նման խաղերում միշտ լարվածություն է լինում: «Մենք երկու խաղերում էլ չկարողացանք ցույց տալ մեր հնարավորությունները: Այդպիսի խաղերում հաղթանակի համար պետք է խաղան 11 ֆուտբոլիստ, այլ ոչ 7-8, ինչպես Հայաստանի առաջնությունում», – ասել է Մինասյանը:
Հետագա պայքարից հեռացավ նաև «Միկան», որը հուլիսի 22-ին Երևանում Եվրոպայի լիգայի որակավորման երկրորդ փուլում խաղաց «Ռաբոտնիչկիի» (Մակեդոնիա) հետ: Խաղն ավարվեց 0:0 հաշվով, սակայն երկու խաղերի արդյունքով` 1:0, Եվրոպայի լիգայի հաջորդ փուլ դուրս եկավ Մակեդոնիայի թիմը;
Հանդբոլ- Այս տարվա աշնան սկզբին Լոռու մարզում կկայանա հանդբոլի երկու մրցաշար: Սեպտեմբերի 1-5-ին Վանաձորի մարզապալատը կհյուրընկալի Հայաստանի վարչապետի գավաթի խաղարկության տղամարդկանց մրցաշարի մասնակիցներին: Զուգահեռ կանցկացվի նաև մինչև 16 տարեկան հանդբոլիստների և հանդբոլիստուհիների Հայաստանի առաջնության երկրորդ փուլը:
Հայաստանի ներկայացուցիչներից բացի կմասնակցեն նաև Իրանի, Վրաստանի և Բելառուսի ընտրանիները: Մրցաշարին ներկա գտնվելու համար բարձրաստիճան հյուրեր են գալու Եվրոպայի հանդբոլի ֆեդերացիայից և մասնակից երկրներից: Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչն է Էդիկ Օհանյանը, նրա ղեկավարությամբ հավաքականի հինգ թեկնածուներ Երևանում նախապատրաստական պարապմունքներ են անցկացնում: Եվս 9 խաղացողներ Ֆրանսիայից Հայաստան կժամանեն ավելի ուշ, և օգոստոսի 28-ից սկսած մինչև մրցաշարի մեկնարկը հավաքականը կմարզվի Վանաձորում, հաղորդում է հանդբոլի ֆեդերացիայի պաշտոնական կայքը:
Օլիմպիական խաղեր- – Սինգապուրում օգոստոսի 14-26-ին անցկացվելիք օլիմպիական պատանեկան ամառային առաջին խաղերի մասնակցի ուղեգիր ստացան նաև Հայաստանի երկու լողորդներ` Անահիտ Բարսեղյանը, որը կմրցի թիկնալողում (50մ և 100մ), և Սերգեյ Պևնեևը` ազատ լողաոճում (50մ և 100մ):
Նրանց մասնակցությունը հաստատել է միջազգային օլիմպիական կոմիտեն: Սինգապուր կմեկնեն Հայաստանի 14 մարզիկներ, ասվում է Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի պաշտոնական կայքում:
ՌԴ կառավարության փոխնախագահ, ՌԴ Ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Ժուկովը և Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հուլիսի 17-ին Երևանում երկկողմ համաձայնագիր են կնքել երկու երկրների Ազգային օլիմպիական կոմիտեների միջև:
Ինչպես համատեղ ասուլիսում հայտնել է ՀՀ վարչապետը, ռուսական կողմի հետ քննարկվել են համագործակցության մի շարք ուղղություններ սոցիալական, առողջապահության, կրթության, սպորտի ու կենսաթոշակային բարեփոխումների ոլորտներում: Տիգրան Սարգսյանն ասել է նաև, որ երկկողմ հարաբերությոնների զարգացումն ուղղված է Հայաստանում մարզաբազաների օգտագործմանն ու կառուցմանը:
Իր հերթին ՌԴ փոխվարչապետը նշել է, որ ինչպես ՌԴ-ում, այնպես էլ Հայաստանում բարեփոխումների հետաքրքիր գործընթաց է տեղի ունենում: «Իմ այցի գլխավոր նպատակն առավել սերտ կապերի հաստատումն է սպորտի զարգացման համար»,-ասել է նա: Ժուկովը հավելել է, որ Հայաստանը դեռևս խորհրդային տարիներից հայտնի է որպես մարզական ավանդույթներով երկիր և այժմ ակտիվ դերակատարություն ունի միջազգային սպորտում: Նա հավելեց նաև, որ մարզիկների նախապատրաստումը Հայաստանի լեռնային շրջաններում միշտ դրական արդյունք էր տալիս օլիմպիական խաղերում:
Ժուկովը հայտնել է նաև, որ հայկական կողմը հետաքրքիր առաջարկություն է արել` ներդրումային նախագիծ իրականացնել Սևանում մարզաբազա ստեղծելու համար: Նա հավելել է, որ այդ նախագիծը լավ լրացում կլինի արդեն գործող Ծաղկաձորի մարզաբազայի համար, որտեղ կմարզվեն ատլետները, լողորդները, դահուկորդները և այլ մարզաձևերի ներկայացուցիչները:
Թիավարում- Ակադեմիական թիավարման Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը հուլիսի 23-ին կմեկնի Չեխիա` մասնակցելու մինչև 18 տարեկանների առաջնությանը: Մինչև աշխարհի առաջնության մեկնարկը, հավաքականը 12-օրյա ուսումնամարզական հավաքներ կանցկացնի:
PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ակադեմիական թիավարման Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Ադամյանն ասել է, որ առաջնությանը մասնակցելու է երկու մարզիկ: Նա նաև նշել է, որ սեպտեմբերի 12-15-ը Պորտուգալիայում անցկացվելու է Եվրոպայի առաջնություն, որին մասնակցելու են Մակար Սարգսյանը և Սարգիս Ղարաբաղցյանը: Իսկ երիտասարդ մարզիկները բայդարկայի և կանոեի վրա թիավարման ձևերում հուլիսի 29-31-ին կմասնակցեն մինչև 19 և 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությանը:

Бокс: Обладательница титулов чемпионки мира по боксу в наилегчайшем весе среди женщин-профессионалов по версиям WBA, WIBF и WBO Сюзи Кентикян (Германия) 17 июля защитила свои титулы в бою против мексиканки Арели Мучино. В начале 3 раунда Мучино и Кентикян столкнулись головами, после которого у армянской боксерши началось кровотечение, бой был остановлен. Поединок завершился без победителя, и Кентикян оставила у себя чемпионские пояса, поскольку правила были нарушены со стороны мексиканской боксерши.
Поединок в рамках 3 круга турнира «Super Six World Boxing Classic» в суперсреднем весе между британцем Карлом Фрочем и Артуром Абрахамом состоится 2 октября в Монте-Карло (Монако). «Я не могу дождаться выхода на ринг. Я очень рад, что определились дата и место боя, – сказал Абрахам. – Должен отметить, что часто вспоминаю дисквалификацию в бою с Дирреллом, и только победа над Фрочем успокоит мое сознание»,- сказал Абрахам.
А канцлер Германии Ангела Меркель посетила тренировочный лагерь Артура Абрахама. “Я дал канцлеру пару мини-боксерских перчаток, которые она обещала хранить в специальном месте у себя в офисе, – сказал Абрахам. – Надеюсь, что эти перчатки принесут ей удачу. Для меня большая честь встретиться с ней. Мы разговаривали о многих интересных вещах”.
Самбо: В Ереване завершился международный юношеский турнир по самбо, который был посвящен дважды герою Советского Союза, летчику Нельсону Степаняну, а также 65-летию Победы в Великой Отечественной войне. В 10-и весовых категориях среди юношей и в 3-х – среди девушек принимали участие 143 спортсменов из Армении, Нагорного Карабаха, России и Грузии.
В общекомандном зачете первое место заняла сборная Армении с 30 медалями (7 золотых, 5 серебряных и 18 бронзовых). Сборная России на втором месте с 12 медалями, сборная Грузии – на 3-м месте с 9 медалями. Турнир организовали Федерация самбо Армении и Представительства Россотрудничества в Армении, совместно с Национальным Олимпийским комитетом Армении.
Шахматы: 19 июля в Мартуни завершился международный шахматный турнир “Севана лич”. Победителем турнира с 6 очками стал Пашикян, Петросян, набравший также 6 очков, занял 2 место, 3 место занял Матлаков, он набрал 5 очков. В испанском городе Бенаск завершился международный шахматный турнир. Грант Мелкумян из 10 возможных набрал 8 очков и среди 480 участников занял 3 место. Он уступил победителю Кириллу Георгиеву (Болгария) лишь 0,5 очка. Международный мастер Грикор-Севак Мхитарян (Бразилия) и гроссмейстер Карен Мовсисян набрали 7,5 очков, а Завен Андриасян – 6,5 очков.
А Габриель Саркисян в международном шахматном турнире, который проходил в греческом городе Ретимно набрал 7 очков и по дополнительным результатам занял 2 место.
Футбол:21 июля “Пюник” на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна в ответной игре второго квалификационного этапа Лиги Чемпионов встретился с “Партизаном”. Матч активнее начали футболисты “Пюника”. На 18 минуте “Пюник” организовал самую опасную атаку. Тройка нападающих – Маркос Пиззели, Геворк Казарян и Оганнес Гоарян красиво разыграли мяч, но после удара Пиззели вратарь “Партизана” поймал мяч. До окончания первого тайма игроки “Пюника” не смогли удержать счет. На добавленной минуте единственный мяч забил футболист “Партизана” Клео. Таким образом, матч завершился со счетом 1:0 в пользу “Партизана”. В итоге двух игр со счетом 4:1 победил “Партизан” и вышел в следующий этап.
Главный тренер “Пюника” Вардан Минасян подчеркнул, что в подобных играх всегда есть напряжение. “Мы в двух играх не смогли показать все свои возможности. В таких играх для победы должны играть все 11 футболистов, а не 7-8 игроков, как на чемпионате Армении”,- отметил Минасян.
Из дальнейшей борьбы выбыла и “Мика”, которая 22 июля во втором квалификационном этапе Лиги Европы в Ереване сыграла против “Работнички” (Македония). Матч закончился со счетом 0:0, но по итогам двух игр со счетом 1:0 в следующий этап Лиги Европы вышла македонская команда.
Гандбол: В сентябре в армянском городе Ванадзор пройдут 2 турнира по гандболу. 1-5 сентября пройдет Кубок премьер-министра Армении среди мужчин. Параллельно с этим международным турниром состоится и второй этап чемпионата Армении среди юношей и девушек до 16 лет.
В розыгрыше Кубка примут участие спортсмены из Армении, Ирана, Грузии и Белоруссии. На турнире будут присутствовать представители Федерации Европы по гандболу.
5 гандболистов сборной Армении под руководством главного тренера Эдика Оганяна начали готовиться к турниру. К ним также присоединятся 9 игроков из Франции. С 28 августа сборная начнет проводить тренировки в Ванадзоре.
Олимпийские игры: Два армянских пловца Анаит Барсегян и Сергей Певнев получили путевки на сингапурские Олимпийские игры. Барсегян выступит в дистанциях на 50м. и 100 м. в виде плавание на спине, а Певнев – в этих же дистанциях в вольном стиле, передает официальный сайт АНОК. Таким образом, 14-26 августа в Сингапуре выступят 14 армянских спортсменов.
Заместитель председателя правительства РФ, президент Национального Олимпийского комитета России Александр Жуков и премьер-министр Армении Тигран Саркисян 17 июля в Ереване подписали двусторонние соглашение между Национальными Олимпийскими комитетами двух стран.
“Главная цель моего визита – установить более тесные связи для развития спорта”,- сказал вице-премьер РФ,- Мы должны максимально использовать все возможности, которые предлагает Армения. И мы готовы принимать в России армянских спортсменов для совместных тренировок и предлагать опыт наших тренеров”,- отметил Жуков. Вице-премьер также сообщил, что с армянской стороны поступила интересное предложение о реализации инвестиционного проекта для создания спортивной базы в Севане.
Гребля: Молодежная сборная Армении по академической гребле 23 июля отправится в Чехию, где пройдет чемпионат мира до 18 лет. До старта чемпионата мира сборная проведет 12- дневные учебно-тренировочные сборы.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Армении по академической гребле Вардан Адамян сказал, что на чемпионате выступят двое спортсменов. “На двухместных лодках выступят Тигран Григорян и Геворк Адамян. В Армению вернемся 9 августа”,- сказал тренер. Он так же отметил, что 2-15 сентября в Португалии пройдет чемпионат Европы среди взрослых, где выступят Макар Саркисян и Саркис Карабагцян. А молодые спортсмены в видах гребля на байдарках и на каноэ 29-31 июля примут участие в чемпионате Европы до 19 и 23 лет.