2010 թ. օգոստոսի 10-15-ը Ծաղկաձորում կկայանա Լեոնիդ Ենգիբարյանի ծննդյան 75-ամյակին նվիրված Մնջախաղի թատրոնների միջազգային փառատոն («INTERNATIONAL MIME FESTIVAL Dedicated to Leonid Yengibaryan's 75th Anniversary»): Փառատոնի կազմակերպիչներն են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնը, Ազգային թատերական ստեղծագործական միավորումը, Հայաստանի թատերական գործիչների միությունը և Ծաղկաձորի քաղաքապետարանը:
Փառատոնի նպատակն է միջազգային թատերական և մշակութային կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը, անդամակցությունը համաշխարհային թատերական գործընթացներին, ինչպես նաև միջազգային ասպարեզում մնջախաղի լավագույն փորձը հայ և արտերկրյա հանդիսատեսին հասանելի դարձնելը:
Փառատոնը միտված է նաև խթանելու զբոսաշրջությունը Հայաստանի Հանրապետությունում, ստեղծելու մշակութային տոնական ավանդույթներ:
Այս տարի փառատոնին մասնակցության հայտ են ներկայացրել մնջախաղի ժանրին պատկանող թատրոններ ԱՄՆ-ից` 2 տարբեր մասնակիցներ (Iman Lizarazu, Richmond Shepard), Ռուսաստանից (Малиновая Гряда), Վրաստանից (Georgia State Pantomime Theatre), Ֆրանսիայից (Vahram Zaryan` մեծն միմոս Մարսել Մարսոյի վերջին աշակերտը) և Չեխիայից (Peter Popper` Լեոնիդ Ենգիբարյանի թոռը): Փառատոնին կմասնակցեն նաև Հայաստանում գործող մնջախաղի թատրոններ, մնջախաղի ժանրին պատկանող ներկայացումներով այլ թատերախմբեր (Երևանի մնջախաղի պետական թատրոն, Միմ ստուդիո, Միհր, Օվասիս, Անվերջ թատերական կղզի, Շրջիկ թատրոն, Համլետ Չոբանյան, Հայկ Զորիկյան): Մասնակիցները 5 օրերի ընթացքում իրենց արվեստը կներկայացնեն ցերեկվա ժամերին Ծաղկաձորի փողոցներում, իսկ երեկոյան` փառատոնի բացօթյա բեմում: Ամեն երեկո կկազմակերպվեն թատերական վարպետության դասեր, ֆորումներ, քննարկումներ, ինչը հնարավորություն կտա անմիջական շփում ստեղծելու հանդիսատեսի և թատերախմբերի միջև, հաղորդում է ՀՀ մշակույթի նախարարության մամլո ծառայությունը:

С 10 по 15 августа в армянском курортном городе Цахкадзор пройдет Международный фестиваль театров пантомимы, посвященный 75-летию великого армянского мима Леонида Енгибаряна ("International Mime Festival Dedicated to Leonid Yengibaryan's 75th Anniversary").
Как сообщает пресс-служба Министерства культуры Армении, заявки на участие в фестивале этого года подали участники из США, России, Грузии, Франции и Чехии. Последнюю страну представит внук Леонида Енгибаряна Петер Поппер.
Армению на фестивале представят театры пантомимы и отдельные представления в жанре пантомимы. В течение 5-и дней свои представления участники фестиваля будут показывать на улицах Цахкадзиора, а по вечерам на открытой фестивальной сцене. Также в рамках фестиваля каждый вечер будут проходить мастер-классы, форумы, дискуссии, что создаст атмосферу свободного общения между участниками фестиваля и зрителями.
Целью фестиваля является сотрудничество с международными театральными и культурными центрами, активное участие в международных театральных мероприятиях, представление армянскому и иностранному зрителю лучших произведений искусства пантомимы.
Фестиваль должен также стимулировать рост туризма в Армении и стать традиционным культурным праздником.
Организаторами Международного фестиваля театров пантомимы являются Министерство культуры Армении, Ереванский государственный театр пантомимы, Национальное творческое театральное объединение, Союз театральных деятелей Армении и мэрия Цахкадзора.