Մոսկվայում վախճանվել է հայտնի օպերային երգչուհի, Հայաստանի ժողովրդական դերասանուհի և Ռուսաստանի վաստակավոր դերասանուհի Արաքս Դավթյանը: Դավթյանն իր մահկանացուն կնքեց 61 տարեկանում, մահվան պատճառների մասին չի հայտնվում:
Դավթյանի սոպրանոն հայտնի էր ինչպես Ռուսաստանում, Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում: Նա նաև վոկալի հրաշալի ուսուցիչ է: Խաղացել է Ռուստամ Խամդամովի «Վոկալի զուգահեռներ» ֆիլմում, հաղորդում է Rosbalt.ru-ն:
Դավթյանն ավարտել է Երևանի կոնսերվատորիան 1975 թվականին, իսկ 1979-ին դարձել է Գլինկայի անվան վոկալիստների համամիութենական մրցույթի դափնեկիր: 1975-80 թվականներին եղել է Երևանի կոնսերվատորիայի իլյուստրատոր:
Այնուհետև Դավթյանը եղել է կոնսերվատորիային կից օպերային ստուդիայի մենակատարը մինչև 1986 թվականը, որից հետո ընդգրկվել է Հայաստանի Պետհեռուստառադիոյի սիմֆոնիկ նվագախմբի կազմում: Վիոտտիի անվան երաժշտության և պարի միջազգային մրցույթում`Վարչելիում Արաքս Դավթյանի հաղթանակից հետո, նրան հրավիրեցին Մեծ թատրոն:
Երգչուհին համերգային շրջագայություններ է ունեցել ԱՄՆ-ում և Եվրոպայի երկրներում Վլադիմիր Սպիվակովի «Մոսկվայի վիրտուոզներ» նվագախմբի հետ: Արաքս Դավթյանը հանդես է եկել նաև Ռուսաստանի պետական ակադեմիական կամերային նվագախմբի հետ, որի ղեկավարն է Կոնստանտին Օրբելյանը:

В Москве умерла известная оперная певица, народная артистка Армении и заслуженная артистка России Араксия Давтян. Давтян скончалась на 61 году жизни, причины смерти певицы не сообщаются.
Сопрано Давтян известно как в России, Армении, так и за рубежом. Также она являлась замечательным педагогом вокала. Сыграла в фильме Рустама Хамдамова «Вокальные параллели», передает Rosbalt.ru
Давтян в 1975 окончила Ереванскую консерваторию, а в 1979 году стала лауреатом Всесоюзного конкурса вокалистов им. Глинки. С 1975 по 1980 год являлась иллюстратором Ереванской консерватории.
Затем Давтян была солисткой Оперной студии консерватории вплоть до 1986 года, после чего вошла в состав симфонического оркестра Гостелерадио Армении. После победы на международном конкурсе музыки и танца им. Виотти в Варчелли в 1984 году, ее пригласили в Большой театр.
Певица провела концертные турне в США и странах Европы вместе с оркестром «Виртуозы Москвы», возглавляемым Владимиром Спиваковым. Также Араксия Давтян выступала вместе с Государственным академическим камерным оркестром России под управлением Константина Орбеляна.