Օգոստոսի 15-20-ը Հայաստանում տեղի կունենա ամենամյա Արվեստի քննադատների ազգային ասոցիացիայի«/b» ամառային 5-րդ սեմինարը: Բարձրացվող հարցերի թվում են` արվեստի ընկալման գործում կոնտեքստուալ թարգմանության խնդիրը:
Սեմինարի ծրագիրը բաղկացած է ամենօրյա դասախոսություններից, քննարկումներից և շնորհանդեսներից։ Տեսական մասը տեղի կունենա Երևանում, օգոստոսի 15-17-ը: Սեմինարի երկրորդ և գործնական մասը պատրաստել են արվեստի նախագծման ծրագրի շրջանավարտները: Այսպես, «Հուշարձանի համայնքային ֆունկցիան» խորագրի ներքո նախատեսվող ցուցադրություններն ու քննարկումներն Իջևանում կընթանան օգոստոսի 18-20-ը:
Արվեստի քննադատների ազգային ասոցիացիայի ամառային սեմինարների ամենամյա ծրագիրն իրականացվում է SCCA-Ljubljana–ի, Ստամբուլի «BM Suma» կենտրոնի, Ալմաթիի SCCA-Alma-Aty կենտրոնի ու Կահիրեի «Townhouse» պատկերասրահի համագործակցությամբ:
Ամառային սեմինարը միավորում է տարբեր համատեքստերում գործող արվեստի համադրողներին` դասախոսությունների, գործնական սեմինարների, շնորհանդեսների և արվեստի տարածքներ այցելությունների ու այլ միջոցառումներով:

С 15 по 20 августа в Армении пройдет 5-ый ежегодный летний семинар Национальной ассоциации критиков искусства (НАКИ). Одной из тем семинара станет проблема контекстуального перевода для правильного понимания произведения искусства, если оно создано в других временно-пространственных и идеологических условиях.
Семинар включает в себя ежедневные лекции, дискуссии и презентации. Его теоретическая часть пройдет в Ереване с 15 по 17 августа. Практическую часть семинара подготовили выпускники программы “Проектирование искусства”. Она пройдет в Иджеване с 18 по 20 августа. В ее рамках также планируется провести ряд различных мероприятий, в том числе и показы и дискуссии на тему “Общинная функция памятника”.
Семинар пройдет при содействии организаций SCCA из Любляны и Алматы, “BM Suma” из Стамбула, и каирской галереи “Townhouse”.