«The Michigan Opera Theatre ղեկավարում է իտալական ծագումով ամերիկացի Դևիդ Դիքքերան: Նա կարողացավ հաջողության հասնել շատ բարդ գործում` թատրոն հիմնեց Դեթրոյթում: Անհավանական համառության շնորհիվ նա ստացավ կառավարության աջակցությունը, գտավ հովանավորների և հիմնեց Detroit Opera Theatre-ն: Այն ժամանակ էլ նա սկսեց իրագործել իր գաղափարներից մեկը` բեամդրել աշխարհի տարբեր երկրների ոչ այնքան հայտնի օպերաները: Իմ ծանոթներից մեկն ասաց, որ կարելի է բեմադրել նաև հայկական օպերա: Նա ցանկացավ լսել որեևէ մի օպերա և նա եկավ ինձ մոտ: Այն ժամանակ ես նոր էի ավարտել Երևանի թատերական ինստիտուտը և համարվում էի հայկական օպերայի գիտակ, ուստի նա ինձ դիմեց խորհրդի համար: Քննարկելով տարբերակները, մենք, այնուամենայնիվ, կանգ առանք «Անուշի» վրա: Մենք վերցրեցինք «Անուշի» ձայնագրություններով հին սկավառակները և տարանք դրանք Դիքքերային: Անուշի արիան կատարում էր մեծն Գոհար Գասպարյանը: Լսելով նրան, Դիքքերան հարցրեց. «Արիայի վերջին նոտան գրե՞լ է հեղինակը թե երգչուհին է ավելացրել»: Ես պատասխանեցի, որ երգչուհին: Նա ասաց. «Այդ դեպքում մենք կբեմադրենք օպերան, հակառակ դեպքում մեր երգիչները չեն կարողանա վերցնել այդ նոտան»,-ասել է Ջերալդ Փափազյանը երկրպագուների և արվեստագետների հետ հանդիպմանը «Նարեկացի» արվեստի կենտրոնում:
Այդպիսով, ամեն ինչ նրան էր գնում, որ շուտով «Անուշը» կտեսնի ամերիկացի հանդիսատեսը: Սակայն ևս մեկ խնդիր առաջացավ, առաջինից ավելի բարդ: «Դևիդ Դիքքերան խնդրեց ինձ մի քանի արիա թարգմանել օպերայից անգլերեն, հասկանալու համար, թե ինչի մասին է այնտեղ խոսք գնում»,-ասել է Փափազյանը: Նա կատարեց թատրոնի ղեկավարի խնդրանքը և վերջինս այնքան գոհ մնաց, որ ստիպեց Փափազյանին թարգմանել օպերայի բոլոր արիաները, այն անգլերեն կատարելու համար: «Եթե մենք օպերան հայերեն բեմադրենք, դերասանները կրկնակի հոնորար կպահանջեն`այդ բարդ լեզվով այն կատարելու համար: Կամ ստիպված ենք լինելու երրորդ կարգի դերասանների վերցնել, որոնց համար միևնույն է, թե ինչ լեզվով երգել` չինարեն կամ հայերեն, միայն թե աշխատանք լինի»,-պատմեց Ջերալդ Փափազյանը: Նա հավելեց, որ մինչ այդ արդեն հասցրել էր հասկանալ, որ եթե բեմադրում ես ոչ այնքան հայտնի հեղինակի գործ, հարկավոր է դա ամենաբարձր մակարդակով անել, լավ տպավորություն գործելու համար: Սակայն, այդ դեպքում, հարկավոր է «Անուշը» թարգմանել անգլերեն: Դրա համար 9 ամիս պահանջվեց: «Իմ բոլոր տնեցիներն արդեն անգիր գիտեին օպերան, քանի որ թարգմանելով ամեն մի խոսքը, ես պետք է երգեի էի այն ու հասկանայի, թե որքան հարթ է այն «նստում» երաժշտության վրա»: Սակայն տեքստը թարգմանվեց և Անուշը կատարեց իր հայտնի արիան անգլերեն:
Ջերալդ Փափազյանը պահպանել է նաև օպերայի պրեմիերայի օրը նկարահանված հատվածների տեսագրությունը: Դա էկզոտիկա է հայ հանդիսատեսի համար:
Խնդիրներ ծագեցին ամենուր` բեմական հանդերձանքի պատրաստման, նույնիսկ նվագախմբի համար նոտաների հայթայթման գործում: «Երբ մենք խնդրեցինք մեզ ապահովել նոտաներով, մեզ ասացին, որ Հայաստանում կա նոտաների միայն երկու պատճեն` մեկը պահվում է օպերայի և բալետի թատրոնում, մյուսը` Չարենցի թանգարանում: Մենք ստիպված եղանք պատճենահանման սարք գտնել Էջմիածնում (դա 1981թ. էր), պատճեններն անհաջող ստացվեցին: Ամեն ինչ բարդ էր: Սփյուռքահայ արվեստի գործիչները մեծ խնդիրներ ունեցան: Դա կապված էր պետության աջակցության բացակայության հետ, մենք ամեն ինչ ստիպված էինք ինքներս անել»,-ասաց ռեժիսորը:
Սակայն, անկախ բոլոր դժվարություններից, օպերան բարձրացավ ամերիկյան բեմ և նույնիսկ ստացավ «խաղաշրջանի լավագույն ներկայացում» մրցանակը: Այն ցուցադրվեց ևս մեկ անգամ, 20 տարի անց` Detroit Opera Theatre-ում: «Այդ հաջորդ բեմականացումը նվիրված էր Հայաստանում քրիստոնեության ընդունման 1700-ամյակին: Այն ժամանակ ես աշխատում էի Տիգրան Չուխաջյանի «Արշակ Երկրորդ» օպերայի թարգմանության վրա: Այս անգամ ևս խնդիրները շատ եղան, քանի որ օպերայի տեքստը փոխվել էր գրաքննության կողմից, և ես պետք է որոշեի, թե օպերայի որ տարբերակն եմ բեմականացնելու: Ի վերջո, մենք որոշեցինք բեմականացնել բնօրինակը San Francisco Opera-ում: Եվ որպես «Անուշն» առաջին անգամ բեմադրած թատրոն Michigan Opera Theatre-ն ցանկացավ բեմադրել այն ևս մեկ անգամ, սակայն արդեն հայերեն լեզվով, և հայ դերասանների կատարմամբ` Անուշի ու Սարոյի դերերգում»,-պատմում է Փափազյանը:
Այդ ներկայացումները դարձան նրա առաջին քայլերը հայ մշակույթն աշխարհին ներկայացնելու գործում, սակայն ոչ վերջին: Նորա Արմանիի հետ համագործակցությամն Ջերալդ Փափազյանը ստեղծեց «Sojourn at Ararat» ներկայացումը, կառուցված հայկական պոեզիայի վրա` անգլերեն ու ֆրանսերեն թարգմանությամբ, «Վահագնի ծնունդից» մինչև ժամանակակից հեղինակների ստեղծագործություններ: Ներկայացումն առաջին անգամ ներկայացվեց Էդինբուրգի փառատոնում, իսկ հետո, 11 տարի շարունակ աշխարհի 20 քաղաքներում: Այն արժանացավ «Drama-Logue Critics Award» և «Golden Star Halo» մրցանակների, ինչպես նաև ստացավ մրցանակ կինոյի և թատրոնի լավագույն դերասան անվանակարգում Հայաստանի թատրոնի ու կինոյի գործիչների միությունից:
Ջերալդ Փափազյանն արդեն դասավանդում էր, սակայն չհրաժարվեց թարգմանություններից: Նրա թարգմանությամբ և բեմականացմամբ Պարոնյանի «Ատամնաբույժն արևելյան» կատակերգությունը ֆրանսիացի դերասանների մասնակցությամբ, ներկայացվեց Փարիզի Dejazet թատրոնում և Անտուանի Firmin Gemier-ում: Իսկ վերջերս, «Տիգրան Չուխաջյան» հետազոտական կենտրոնի և Ազգային մշակութային միության աջակցությամբ, Ջերալդ Փափազյանը թարգմանեց և ներկայացրեց Տիգրան Չուխաջյանի «Կարինե» օպերետը Փարիզի «Ռոսինի» թատրոնում:
Հայ հեղինակների հետ մեկտեղ, նա բեմադրեց նաև Շեքսպիրի ու Բերնարդ Շոուի ստեղծոգործությունները: Սակայն նրա կյանքի գլխավոր գործը այնուամենայնիվ հայ թատերարվեստի պրոֆեսիոնալ զարգացումն է ու հայ մշակույթը ներկայացնել է համաշխարհային թատերական բեմերում:

“In 1971, a son of Italian immigrants, David DiChiera became the founding General Director of Michigan Opera Theatre. Later on, he succeeded in a complicated matter of opening Detroit Opera House, having secured governmental support and attracting sponsors.
It was then that he went on to fulfill one of his ideas of staging little-known foreign operas. One of my friends advised DiChiera to present Armenian opera, and turned to me for expert opinion. Having discussed a number of options we set our choice on Anoush,” Gerald Papasian recalled at the meeting with friends and admirers at Naregatsi Art Center.
“DiChiera approved of our choice; later he asked me to translate several arias into English to give audience an idea of its plot. David DiCiera was so happy with the translation presented that he literally made me translate the whole opera, asserting that was what he needed for the opera to be a success,” Gerald Papasian reminisced.
“It took me 9 months to translate Anoush opera text. By the time the wok was done, my family knew the opera by heart, as I sang every line in it to make sure the text fits in with the music.” Hard as the work was, the text was finally translated, and Anoush sang her famous aria in English.
Gerald Papasian even has a unique record of those parts of the opera, which were shot on its opening day. They are exotic for the Armenian audience.
Problems were faced everywhere – during preparation of costumes, even in finding the opera score for the orchestra. “When we asked to send us the score, we were told that there are two copies of it: one was kept at the Opera and Ballet Theater, while the other one – at Charents museum. We had to find а copier in Echmiadzin (it was in 1981), and the obtained copies were not good. In general, everything was difficult. Art people face many problems in the Diaspora. It is related to lack of state support, we have to do everything ourselves,” the director said.
Despite all the difficulties, the opera was staged at the American theater and even was labeled Best of the Michigan Opera Theater Season. It was staged once again at Detroit Opera Theatre in 20 years.
“The staging was dedicated to the 1700th anniversary of adoption of Christianity by Armenia as a state religion. I was working on translation of Arshak II opera by Dikran Tchouhadjian. There were problems also with it, as the opera’s original text was amended with respect to censorship, and I needed to define which variant of the opera should be staged – the amended or original one. Eventually, we staged the original version of it at San Francisco Opera. Michigan Opera Theater, as the first one, which staged Anoush opera, wanted to stage it once again but in Armenian language and with Armenian singers performing the roles of Anoush and Saro,” said Papasian.
These were his first but not last steps in presenting the Armenia culture to the world. In cooperation with actress Nora Armani, Gerald Papasian created Sojourn at Ararat performance, which exclusively contained Armenian poetry in English and French languages – from Vahagn’s era up to works of modern authors. The performance was first staged at Edinburgh festival, later it was staged on all continents, in 20 cities of the world for 11 years. And Papasian was awarded Drama-Logue Critics Award and Golden Star Halo theater prizes for it. Besides, the Armenian unions of theater workers and cinematographers awarded him with Best Actor of Cinema and Theater prize.
Gerald Papasian was already lecturing, but had not given up his translation activity. He has translated, adapted and directed Taparnigos, Ladies’ Dentist, by Hagop Baronian in London and the U.S. (Washington, Boston and New York). He created and directed the French version of it at the Theatre Firmin Gemier in Antony (Paris suburb) and the Theatre Dejazet in Paris.
Recently, through the assistance of Dikran Tchouhadjian Research Center and National Cultural Union, Gerald Papasian translated and directed Dikran Tchouhadjian’s Garine (Leblebidji) operetta at Rossini Theater of Paris.
Along with Armenian authors, he directed works of Shakespeare and Bernard Shaw. However, the professional development of the Armenian theatrical art and presentation of the Armenian culture at the world theatrical stages are his lifework.