Օգոստոսի 6-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում մեկնարկեցին հայ մեծանուն գեղանկարիչ Հարություն Կալենցի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումները: Ներկա էին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Նախ կայացավ Կալենցի կտավները և կենսագրությունը ներկայացնող գրքի շնորհանդեսը, ապա բացվեց նկարչի ցուցահանդեսը:
Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանի խոսքերով, այս հրաշալի վարպետը նոր շունչ է հաղորդել 1950-60-ական թվականների հայ գեղանկարչությանը: Գեղանկարչի որդին` «Կալենց» մշակութային հիմնադրամի նախագահ Սարո Կալենցը նկատեց, որ այս գրքին սպասել են 70 տարի, և վերջապես, մշակույթի նախարարության օժանդակութամբ, այն հրատարակվեց:
Հովիկ Աբրահամյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Կալենցն իրոք մեծ նկարիչ է, և այս ցուցահանդեսի մարդաշատությունը արտահայտում է ժողովրդի, հասարակության վերաբերմունքը նրա նկատմամբ: «Չկա մի մասնագետ, նկարիչ, մի հայազգի, որ չհարգի, չհավանի Հարություն Կալենցի նկարները, որովհետև նա մեծություն է մեզ համար, մեր ժողովրդի համար»,- նշել է նա` ավելացնելով, որ պետությունը պարտավոր է անել ամեն ինչ` Կալենցի ընտանիքին օգնելու համար, որպեսզի գեղանկարչի արվեստն ամբողջությամբ ներկայացվի հասարակությանը:
Այս տարի Հարություն Կալենցի լիբանանյան շրջանը ներկայացնող գործերով ցուցահանդես է նախատեսվում կազմակերպել նաև Բեյրութում, որտեղ նա ապրել և ստեղծագործել է 19 տարի, մինչև Հայաստան ներգաղթելը:

On August 6, the RA National Gallery hosted opening of famous Armenian artist Harutyun Kalents’ personal exhibition dedicated to his 100th anniversary. The artists’ pictures from the RA National Gallery’s reserve stock, Kalents house-museum, as well as private collections were featured at the exhibition.
Besides, a book on Harutyun Kalents’ life and art was presented.
Harutyun Kalents’ son – Saro Kalents – and his grandson were present at the exhibition. Saro Kalents said that he was waiting for the book publication for 70 years.
“Harutyun Kalents’ life was wonderful and complicated at the same time,” said Alice Nersisyan, author of an article published in the book.
Chairman of the RA National Assembly Hovik Abrahamyan and Minister of Culture Hasmik Poghosyan also were present at the event.
“Harutyun Kalents is a great artist, and the fact that the opening ceremony of the exhibition brought together many people indicates Armenians’ attitude towards him,” Hovik Abrahamyan told journalists. He added that all Armenian artists, art critics and specialists like Kalents’ pictures, “as he is a great figure for our people.”
According to Abrahamyan, the state should assist Kalents’ family in every possible way to completely present Kalents’ art to the Armenian society.
An exhibition of Harutyun Kalents’ pictures of the Lebanese period is envisaged to be held in Beirut, where the artist lived up to the age of 19.