Օգոստոսի 6-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում մեկնարկեցին հայ մեծանուն գեղանկարիչ Հարություն Կալենցի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումները: Ներկա էին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Գեղամ Ղարիբջանյանը, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը: Նախ կայացավ Կալենցի կտավները և կենսագրությունը ներկայացնող գրքի շնորհանդեսը, ապա բացվեց նկարչի ցուցահանդեսը:
Ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանի խոսքերով, այս հրաշալի վարպետը նոր շունչ է հաղորդել 1950-60-ական թվականների հայ գեղանկարչությանը: Գեղանկարչի որդին` «Կալենց» մշակութային հիմնադրամի նախագահ Սարո Կալենցը նկատեց, որ այս գրքին սպասել են 70 տարի, և վերջապես, մշակույթի նախարարության օժանդակութամբ, այն հրատարակվեց:
Հովիկ Աբրահամյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Կալենցն իրոք մեծ նկարիչ է, և այս ցուցահանդեսի մարդաշատությունը արտահայտում է ժողովրդի, հասարակության վերաբերմունքը նրա նկատմամբ: «Չկա մի մասնագետ, նկարիչ, մի հայազգի, որ չհարգի, չհավանի Հարություն Կալենցի նկարները, որովհետև նա մեծություն է մեզ համար, մեր ժողովրդի համար»,- նշել է նա` ավելացնելով, որ պետությունը պարտավոր է անել ամեն ինչ` Կալենցի ընտանիքին օգնելու համար, որպեսզի գեղանկարչի արվեստն ամբողջությամբ ներկայացվի հասարակությանը:
Այս տարի Հարություն Կալենցի լիբանանյան շրջանը ներկայացնող գործերով ցուցահանդես է նախատեսվում կազմակերպել նաև Բեյրութում, որտեղ նա ապրել և ստեղծագործել է 19 տարի, մինչև Հայաստան ներգաղթելը:

6 Август 2010 - 16:36 AMT
В Национальной галерее Армении состоялось открытие выставки Арутюна Каленца и презентация книги о его жизни и творчестве
6 августа в Национальной галерее Армении состоялось открытие персональной выставки известного армянского художника Арутюна Калеца, приуроченной к его 100-летию. На выставке были представлены картины художника из запасников Национальной галереи Армении, Дома-музея Каленца, а также его ранее неизвестные картины из частных коллекций. На мероприятии состоялась презентация книги о жизни и творчестве Арутюна Каленца.
На выставке присутствовали также сын Арутюна Каленца – Саро Каленц и его внук. Саро Каленц подчеркнул, что ждал выхода в свет этой книги 70 лет.
“Арутюн Каленц прожил прекрасную, но в то же время очень сложную жизнь. Его бросало из одного полюса в другой”,- отметила автор одной из статей о художнике, напечатанных в книге Алис Нерсисян. Она отметила также, что армяне открыли для себя Каленца очень поздно.
На мероприятии присутствовали также председатель Национального собрания Армении Овик Aбрамян и министр культуры Армении Асмик Погосян.
“Арутюн Каленц – действительно великий художник, и то что сегодня, на открытии его выставки здесь так многолюдно, говорит об отношении армян к нему”,- отметил в беседе с журналистами Овик Абрамян. Он добавил также, что нет ни одного армянского художника, искусствоведа или специалиста, которому не нравились бы картины Каленца, “поскольку он является величиной для нашего народа”.
По словам Овика Абрамяна, государство должно оказывать всяческое содействие семье Арутюна Каленца для того, чтобы творчество великого художника было представлено армянскому обществу в полной мере.
Выставку картин ливанского периода в творчестве Арутюна Каленца планируется провести в Бейруте, где художник жил и творил 19 лет до возвращения в Армению.