«Սերիալները տաղանդավոր դերասանների համար ճանաչված դառնալու լավ հնարավորություն է»,- օգոստոսի 9-ին կայացած մամլո ասուլիսում ասել է ռեժիսոր Աննա Հեքեքյանը: Նրա խոսքով, տաղանդավոր դերասանները կարող են տարիներ շարունակ խաղալ թատրոնում, բայց ճանաչված չլինել: Իսկ մասնակցությունը սերիալներին` անգամ էժանագին, նրանց հնարավորություն է ընձեռում ճանաչում ձեռք բերել բնակչության շրջանում: «Բացի դրանից, թատրոնում աշխատավարձը շատ ցածր է, իսկ սերիալները եկամուտի լավ միջոց են: Եվ եթե դերասանը ցանկանում է թատրոնում խաղալ, նա ստիպված է նկարահանվել սերիալներում»,- ավելացրել է Աննա Հեքեքյանը: Սակայն, ռեժիսորի խոսքով, սերիալներում դերասանը չի կարող իսկապես իրեն դրսևորել ու ցույց տալ իր տաղանդը. «Դուք ճանաչում եք Լալա Մնացականյանին, որը նկարահանվում է սերիալներում: Բայց դուք ճանաչում եք նաև այն Լալային, որը ներկայացնում է իր մոնոներկայացումը, որը միջազգային մրցանակի է արժանացել: Այդ մոնոներկայացման ժամանակ դուք ձեր համար կբացահայտեք Լալա Մնացականյան դերասանուհուն, իսկ սերիալում Լալան չէ»:
Հայաստանի վաստակավոր արտիստուհի Լալա Մնացականյանն իր հերթին, խոսելով սերիալների մասին, նշել է, որ յուրաքանչյուր դերասան պահանջարկի հետևից է շարժվում, և դա բնական է: Այլ հարց է, որ այդ սերիալները ֆինանսավորում են մարդիկ, որոնց ճաշակը բավականացնում է միայն գողական կռիվներին, ժարգոնին ու բռնությանը, և այդ ամենը վերագրվում է հեռուստադիտողի պահանջներին: Սերիալների հենց այդպիսի ընկալումն է պարզեցրել ու արժեզրկել դերասանական արվեստ: Նա ավելացրել է նաև, որ ռեժիսորների ու սցենարիստների անգրագետ աշխատանքի արդյունքում տուժում են դերասանները, որոնց հասցեին է ուղղվում սերիալների հետ կապված ողջ բացասական վերաբերմունքը:
«Սակայն պատահում է, որ հեռուստադիտողները չեն ցանկանում ցածրորակ սերիալներ դիտել և հաճախ են արտահայտում իրենց դժգոհությունն այդ առիթով: Նրանց բողոքը, սերիալների որակի հարցի բարձրացումը ԶԼՄ-ներում այդ խնդրի միակ արդյունավետ լուծումն է, ուստի հարկավոր է մշտապես սրել ուշադրությունն այդ խնդրի վրա»,- նշել է Լալա Մնացականյանը: Դերասանուհին ավելացրել է նաև, որ ուսուցանելով երիտասարդ դերասաններին, ինքը, նախ և առաջ, նրանց սովորեցնում է չհանձնվել, կարողանալ մնալ հաջողության գագաթին, իսկ այնտեղից ընկնելով` չհուսահատվել, այլ առաջ գնալ ու նոր բարձունքներ հաղթահարել: «Տաղանդի առկայության հետ մեկտեղ այդ բնավորությունը նույնպես շատ կարևոր է դերասանի համար»,- նշել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի պրոֆեսորը:

“Сериалы – хорошая возможность для талантливых актеров стать узнаваемыми”,- сказала режиссер Анна Экекян на пресс-конференции 9 августа. По ее словам, талантливые актеры могут годами играть в театре, но не быть популярными. А игра в сериалах, даже дешевых, дает им возможность обрести популярность среди населения. “К тому же зарплата в театре очень низкая, а сериалы являются хорошим средством достатка. И если актер хочет играть в театре, он вынужден сниматься в сериалах”,- добавила Анна Экекян. Однако, по словам режиссера, в сериалах актер не может действительно раскрыться и показать свой талант: “Вы знаете, что Лала Мнацаканян снимается в сериале. Но вы не знаете другую Лалу, которая представляет свой моноспектакль, удостоенный международной премии. Во время этого моноспектакля вы раскроете актрису Лалу Мнацаканян, а в сериале – это не Лала”.
В свою очередь, заслуженная артистка Армении Лала Манцаканян, говоря о сериалах, отметила, что каждый актер гонится за спросом, и это естественно. Другое дело, что эти сериалы финансируются людьми, вкуса которых хватает только на воровские разборки, жаргон и насилие, и все это приписывается требованию зрителя. Именно такое восприятие сериалов упростило и обесценило актерское искусство. Она добавила также, что в результате безграмотной работы режиссеров и сценаристов страдают актеры, которым высказывается весь негатив, связанный с сериалами.
“Однако подчас зрители не хотят смотреть низкопробные сериалы и часто выражают свое недовольство по этому поводу. Протест зрителей, поднятие вопроса качества сериалов в СМИ – единственное результативное решение этой проблемы, поэтому нужно все время заострять внимание на этой проблеме”,- отметила Лала Мнацаканян. Актриса добавила также, что воспитывая молодых актеров, она, прежде всего, учит их не сдаваться, уметь удержаться на пике успеха, а упав с него, не расстраиваться, а идти вперед и достигать новых высот. “Наряду с наличием таланта, этот характер также очень важен для актера”,- отметила профессор Ереванского государственного института театра и кино.