Հայ քանդակագործ, Երևանում Կարա Բալայի և Սարյանի հուշարձանների հեղինակ Լևոն Թոքմաջյանը դարձել է Արգենտինայի Չակո նահանգի մայրաքաղաք Ռեզիստենցիայի պատվավոր քաղաքացի: Այս մասին հաղորդել է քանդակագործը` օգոստոսի 9-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Նրա խոսքերի համաձայն, Ռեզիստենցիա քաղաքի պատվավոր հյուրի կոչումն ու քաղաքի բանալին նրան «Չակո բիենալե 2010» փառատոնին հանձնել է Չակո նահանգի նահանգապետ Աիդա Վոլվերը: Լևոն Թոքմաջյանի «Գլոբալացման զարգացում» աշխատանքը արժանացել է բարձր գնահատականի, իսկ հեղինակը ընտրվել է արգենտինյան հաջորդ «Բիենալեի» մրցութային հանձնաժողովի անդամ:
Մրցույթին մասնակցել է նաև Լևոն Թոքմաջյանի որդին` Վահե Թոքմաջյանը: Նա Կանադան է ներկայացրել: Լևոն Թոքմաջյանի խոսքերի համաձայն, Վահե Թոքմաջյանը դարձել է փառատոնի կայքէջում հանդիսատեսի քվեարկության հաղթող և արժանացել է «Հասարակական համակրանք» մրցանակին:

Armenian sculptor Levon Tokmajyan became an honorable citizen of Resistencia, the capital of Chaco province, Argentina. The title of honorable citizen and a golden key of Resistencia were awarded to the sculptor at 2010 Chaco Biennale, Tokmajyan told a press conference on August 9.
Levon Tokmajyan’s work – Globalization Progress – was described as one of the most remarkable works of the festival, while its author was elected a jury member of the next Argentine biennale.
“My work corresponds to the biennale title – 21st century, Globalization. I came up with my theme beforehand in the shape of two horses, symbols of superpowers, carrying globalization progress on their shoulders,” said Levon Tokmajyan.
Vahe Tokmajyan, son of Levon Tokmajyan, also participated in the contest, representing Canada. According to Levon Tokmajyan, Vahe Tokmajyan won the people’s voting organized on the festival website and was awarded Public Sympathy award.