«Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված որևէ միջոցառման նախապատրաստվելը լավ գաղափար է, բայց մենք Ցեղասպանության 100-ամյակը հիշատակելու ենք 2015 թ., և ես չգիտեմ, թե ինչ եմ անելու 5 տարի հետո, ինչի մասին եմ գրելու: Սակայն արժի այդ ասին մտածել», – օգոստոսի 12-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է System of a Down խմբի նախկին ղեկավար, ռոկ երաժիշտ Սերժ Թանգյանը: Նա նշել է, որ իրեն շատ է դուր եկել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի առաջարկը` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ռոկ փառատոն անցկացնելու մասին, սակայն նա ընդգծել է, որ չգիտի, արդյոք կմասնակցի այդ փառատոնին:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին տեղեկատվություն տարածելու ուղղությամբ կազմակերպած նրա ռոկ ակցիաների մասին նշել է, որ մարդկանց արձագանքներից դատելով, դրանք հաջողված են:
Ինչ վերաբերում է նրա երգերում Արցախի թեմաների արծարծմանը, երգիչը ընդգծել է, որ կանխավ չգիտի, թե ինչ թեմաների կարող է անդրադառնալ վաղը կամ մյուս օրը: «Ես սիրում եմ գրել համամարդկային թեմաներով: Ենթադրենք` ես Արցախի մասին երգ գրեմ, դա միայն Արցախի և Հայաստանի համար լավ կլինի: Բայց ամենալավ երգն այն է, որ աշխարհի ամեն ծայրում մարդն այն կարող է իր սիրելի երգը համարել: Շատ կարևոր է, որ երգը հոգուց բխի, անկախ այն բանից, թե հեղինակը որ երկրից է», նշել է ռոկ երաժիշտը:

World-known musician of Armenian origin, former SOAD frontman Serj Tankian favors the idea of rock festival to support Armenian Genocide recognition.
“I can’t foretell where I’ll be and what’ I’ll do in 2015 (100th anniversary of Armenian Genocide). I like the idea of organizing a rock festival to support Armenian Genocide recognition, yet don’t know if I’ll participate,” the singer told a news conference on August 12.
Serj Tankian characterized his rock-actions aimed to increase Genocide awareness as successful, noting however, that there are other means to express one’s position on the issue.
Dwelling on problems covered in his songs, the singer pointed out, “I prefer to refer to universal issues. However, words of freedom and national identity can be responded anywhere in the world, regardless of song author’s nationality,” he concluded.