«Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված որևէ միջոցառման նախապատրաստվելը լավ գաղափար է, բայց մենք Ցեղասպանության 100-ամյակը հիշատակելու ենք 2015 թ., և ես չգիտեմ, թե ինչ եմ անելու 5 տարի հետո, ինչի մասին եմ գրելու: Սակայն արժի այդ ասին մտածել», – օգոստոսի 12-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է System of a Down խմբի նախկին ղեկավար, ռոկ երաժիշտ Սերժ Թանգյանը: Նա նշել է, որ իրեն շատ է դուր եկել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի առաջարկը` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ռոկ փառատոն անցկացնելու մասին, սակայն նա ընդգծել է, որ չգիտի, արդյոք կմասնակցի այդ փառատոնին:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության մասին տեղեկատվություն տարածելու ուղղությամբ կազմակերպած նրա ռոկ ակցիաների մասին նշել է, որ մարդկանց արձագանքներից դատելով, դրանք հաջողված են:
Ինչ վերաբերում է նրա երգերում Արցախի թեմաների արծարծմանը, երգիչը ընդգծել է, որ կանխավ չգիտի, թե ինչ թեմաների կարող է անդրադառնալ վաղը կամ մյուս օրը: «Ես սիրում եմ գրել համամարդկային թեմաներով: Ենթադրենք` ես Արցախի մասին երգ գրեմ, դա միայն Արցախի և Հայաստանի համար լավ կլինի: Բայց ամենալավ երգն այն է, որ աշխարհի ամեն ծայրում մարդն այն կարող է իր սիրելի երգը համարել: Շատ կարևոր է, որ երգը հոգուց բխի, անկախ այն բանից, թե հեղինակը որ երկրից է», նշել է ռոկ երաժիշտը:

12 Август 2010 - 14:14 AMT
“Подготовка какого-либо мероприятия к 100-летию Геноцида армян – хорошая идея. Но мы будем отмечать 100-летие Геноцида армян в 2015 году, и я не знаю, что я буду делать через 5 лет и о чем буду писать. Но подумать об этом стоит”,- сообщил всемирно известный рок-музыкант армянского происхождения, бывший лидер группы System of a Down Серж Танкян на пресс-конференции 12 августа. Он отметил также, что ему очень нравится предложение премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна об организации рок-фестиваля за признание Геноцида армян, однако подчеркнул, что не знает, будет ли участвовать в нем.
Говоря же о своих рок-акциях, направленных на распространение информации о Геноциде армян и на его признание, он отметил, что, судя по откликам людей, они достаточно успешны. “Но это не конкретное запланированное действие, а просто выражение того, что ты чувствуешь в эту минуту. И это делается не только с помощью музыки, но и другими средствами”,- отметил Танкян.
Что же касается отражения в песнях темы Республики Арцах, певец подчеркнул, что никогда не знает, к какой теме он обратится завтра или послезавтра. “Вообще я предпочитаю писать на общечеловеческие темы. Допустим, я напишу песню об Арцахе. Это будет хорошо для Армении и Арцаха. Но ведь лучшие песни в мире – это те, которые человек может назвать своими в любой точке мира. Очень важно, чтобы музыка шла из души, независимо от того, из какой страны ее автор. И чем уже тематика, тем труднее она находит распространение в мире. Но это вовсе не значит, что ты не можешь использовать в песне слова о свободе и сохранении национальной идентичности, которые подходят также к проблеме Арцаха”,- отметил рок-музыкант.