Օգոստոսի 14-ին Սինգապուրում կմեկնարկեն առաջին պատանեկան Օլիմպիական խաղերը: Խաղերի բացումը կկայանա երևանյան ժամանակով 15:30-ին:
Օլիմպիական խաղերին կմասնակցեն 3500 մարզիկներ աշխարհի 205 երկրներից: Հայաստանը 12 մարզաձևերում կներկայացնեն 14 մարզիկներ: Օգոստոսի 15-ին Օլիմպիական խաղերում հայ մարզիկներից առաջինը ելույթ կունենան ծանրամարտիկ Սմբատ Մարգարյանը (56 կգ ք/կ), Անահիտ Բարսեղյանն ու Սերգեյ Պևնևը Հայաստանը կներկայացնեն լողի մարզաձևում, իսկ Վարոս Պետրոսյանը` հունահռոմեական ըմբշամարտում:
Օլիմպիադայում ելույթ կունենան նաև մարմնամարզիկ Վահան Վարդանյանը (օգոստոսի 16), ազատ ըմբշամարտիկ Արտակ Հովհաննիսյանն ու աթլետ Դիանա Խուբեսերյանը (օգոստոսի 17), նետաձիգ Վասիլ Շահնազարյանը (օգոստոսի 18), ծանրամարտիկ Գոռ Մարգարյանը (օգոստոսի 19): Ձյուդոիստ Դավիթ Ղազարյանն ու բռնցքամարտիկ Հրանտ Մաթևոսյանը ելույթ կունենան օգոստոսի 21-ին, նույն օրը թիավարման մարզաձևում հանդես կգա Էդգար Բաբայանը, Գևորգ Պապոյանը սուզում մարզաձևում իր ելույթները կսկսի օգոստոսի 22-ին, իսկ հրաձիգ Ռոմիկ Վարդումյանը` օգոստոսի 24-ին:
Սինգապուրում Հայաստանի պատվիրակությունը գլխավորում է ՀԱՕԿ փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը: Խաղերի բացման արարողությանը Հայաստանի դրոշը կրելու է նետաձիգ Վասիլ Շահնազարյանը:

13 Август 2010 - 13:52 AMT
Флаг Армении на открытии юношеских Олимпийских Игр в Сингапуре будет нести стрелок из лука Васил Шахназарян
14 августа в Сингапуре стартуют первые юношеские Олимпийские Игры. Открытие игр состоится в 15:30 по ереванскому времени.
На Олимпийских играх примут участие 3500 спортсменов из 205 стран. Армению в 12 видах представят 14 спортсменов. Первыми на Олимпийских играх 15 августа выступят тяжелоатлет Смбат Маркарян (в/к 56), Анаит Барсегян и Сергей Певнев представят Армению в плавании, Варос Петросян в греко-римской борьбе.
На олимпиаде так же выступят гимнаст Ваан Вартанян (16 августа), вольный борец Артак Оганнисян и атлет Диана Хубесерян (17 августа), стрелок из лука Васил Шахназарян (18 августа), штангист Гор Маркарян (19 августа). Дзюдоист Давит Казарян и боксер Грант Матевосян на старт выйдут 21 августа, в тот же день в гребле выступит Эдгар Бабаян, Геворк Папоян в прыжках в воду свое выступление начнет 22 августа, а стрелок Ромик Вардумян – 24 августа.
Делегацию Армении в Сингапуре возглавляет вице-президент АНОК Дереник Габриелян. На церемонии открытии армянский флаг будет нести стрелок из лука Васил Шахназарян.