Օգոստոսի 15-ից 20-ը Իջևանում կկայանա «Ժամադրություններ սահմանների վրա» Համայնքային արվեստի ամառային փառատոնը: Այդ մասին օգոստոսի 13-ին կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի Արվեստի քննադատների ասոցիացիայի նախագահ Նազարեթ Կարոյանը: «Ժամադրություններ սահմանների վրա» անունը պատահական չէ ընտրված: Տվյալ դեպքում սահմանը ոչ թե քաղաքական, այլ մշակութային տերմին է և արտացոլում է հեղինակի ու հանդիսատեսի միջև հարաբերությունները»,- նշել է նա:
Արվեստի քննադատների ասոցիացիայի նախագահը նշել է, որ Իջևանի բնակիչներին ու հյուրերին իրենց «գեղարվեստական խելագարություններով» պատրաստ են զարմացնել Իջևանում Արվեստի ամառային դպրոցի 10 շրջանավարտներ և արվեստի գործիչներ Ռուսաստանից, Թուրքիայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Իտալիայից և այլ երկրներից: Ընդհանուր առմամբ փառատոնին ներկայացված կլինեն ավելի քան 18 երկրներից ժամանած մասնակիցների աշխատանքներ: Ներկայացված աշխատանքների ժանրերի թվում Նազարեթ Կարոյանը նշել է ժամանակակից արվեստի այնպիսի տեսակներ, ինչպիսիք են վիդեոինստալյացիաներն ու գրաֆիտին` ավելացնելով, որ ներկայացումների մի մասը տեղի կունենա քաղաքի փողոցներում:
Նազարեթ Կարոյանի խոսքով, փառատոնի նպատակը պայքարն է արվեստի ապակենտրոնացման դեմ և համագործակցությունը հայ ու արտասահմանյան արվեստի կենտրոնների միջև: Նա ընդգծել է նաև, որ «Ժամադրություններ սահմանների վրա» փառատոնի մասին ֆիլմ է նկարահանվելու:
Խոսելով Արվեստի ամառային դպրոցի մասին` Նազարեթ Կարոյանը նշել է, որ այն գործում է արդեն հինգերորդ տարին: Դպրոցի ուսանող կարող են դառնալ տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդիկ` փաստաբաններ, տնտեսագետներ, որոնք անտարբեր չեն արվեստի նկատմամբ: Ասոցիացիայի նախագահի խոսքով, մասնագետների ուսուցումն այդ դպրոցում կօգնի լուծել մի շարք խնդիրներ` կապված մենեջմենթի, հեղինակային իրավունքների ձեռքբերման և այլ նման բարդ հարցերի հետ: Ամառային դպրոցի կազմակերպիչ Անժելա Հարությունյանը նշել է, որ դպրոցում անցկացվում են արվեստի պատմության, ճիշտ թարգմանության դասընթացներ: «Դպրոցի շրջանավարտները արվեստի ոլորտում միջազգային նախագծերի, բիենալեների ու փառատոների մասնակիցներ են դառնում»,- նշել է Անժելա Հարությունյանը` ավելացնելով, որ ուսանողների հաջորդ ընդունելությունը Արվեստի ամառային դպրոց կկայանա 2010 թվականի հոկտեմբերին:

13 Август 2010 - 14:28 AMT
С 15 по 20 августа в Иджеване пройдет первый международный фестиваль искусств “Свидания на границах”. Об этом сообщил председатель Ассоциации критиков Армении Назарет Кароян на пресс-конференции 13 августа. “Название “Свидания на границах” выбрано не случайно. В данном случае граница является не политическим, а культурным термином и отображает отношения между автором и зрителями”,- отметил он.
Председатель Ассоциации критиков отметил, что жителей и гостей Иджевана своими “художественными безумствами” готовы удивить 10 выпускников Летней школы искусств в Иджеване и деятели искусств из России, Турции, США, Канады, Италии и других стран. Всего на фестивале будут представлены работы более чем из 18-и стран. Среди жанров представленных работ Назарет Кароян отметил такие виды современного искусства, как видеоинсталяции и граффити, добавив, что часть представлений пройдет на улицах города.
Целью фестиваля, по словам Назарета Карояна, является борьба с децентрализацией искусства и становление сотрудничества между крупнейшими армянскими и иностранными центрами искусств. Он подчеркнул также, что о фестивале “Свидания на границах” будет снят фильм.
Говоря же о Летней школе искусств, Назарет Кароян отметил, что она действует уже пятый год. Ее студентами могут стать представители различных профессий: юристы, экономисты, которые не равнодушны к искусству. Обучение этих специалистов в школе, по словам председателя ассоциации, поможет решить ряд проблем, связанных с менеджментом, обретением авторских прав и других подобных сложных вопросов.
Организатор Летней школы Анжела Арутюнян отметила, что в школе проводятся курсы истории искусства, правильного перевода. “Выпускники Школы становятся участниками международных проектов в сфере искусства, биеналле и фестивалей”,- отметила Анжела Арутюнян, добавив, что следующий прием студентов в Летнюю школу искусств состоится в октябре 2010 года.