«Վերջին տարիներին Հայայստանում երաժշտության, կինոյի, սպորտի ասպարեզներում հրաշալի շատ իրադարձություններ են տեղի ունեցել, սակայն ճարտարապետության և գեղանկարչության ասպարեզում նման իրադարձություններ չեն եղել: Մենք հարյուր տարվա ընթացքում միանգամայն կտրված եղել վերացական արվեստից (աբստրակցիոնիզմից)», – ասել է նկարիչ Աշոտ Հարությունյանը`օգոստոսի 13-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Նրա խոսքերի համաձայն, այսօր Հայաստանում գեղանկարչության և քանդակագործության ասպարեզում նկատելի է լիարժեք լճացում:
«Ես ապշած էի այն բանից, որ 20-25 տարի նկարիչները կարող են աշխատել առանց կառավարության օգնության: Եվ ես որոշեցի ստեղծել հայ աբստրակցիոնիստ նկարիչների խումբ ու զբաղվել վերացական նկարների ու քանդակների ցուցահանդեսների կազմակերպմամբ», – ասել է քանդակագործ ինժեներ Գևորգ Ղասաբյանը: Նա նաև հայտնել է, որ ստեղծել է Armenian Abstract Artists խումբը, որը միավորում է ամբողջ աշխարհի հայ վերացական նկարիչներին: Սկզբում խմբում ներգրավված էր 11 մարդ, իսկ հիմա արդեն 25 հոգի են:
«Ես օգտագործեցի Կանադայում և Եվրոպայում ունեցած իմ կապերը, որպեսզի կազմակերպեմ ցուցահանդես, և վերջապես օգոստոսի 17-ին Երևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանում տեղի կունենա Armenian Abstract Artists-ի առաջին գալա ցուցահանդեսը, որտեղ իրենց աշխատանքները կցուցադրեն ԱՄՆ և Եվրոպայի հայտնի հայ նկարիչներն ու քանդակագործները», – նշել է Գևորգ Ղասաբյանը:
PanARMENIAN.Net-ի հարցին պատասխանելով, Գ.Ղասաբյանն ընդգծել է, որ ցուցահանդեսին մասնակցելու պատրաստակամություն են հայտնել ՀՀ մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի բաժնի ներկայացուցիչները: Նա հանդիպելու է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հետ, քանի որ այդ նախարարությունը ևս զբաղվում է սփյուռքի արվեստագետների խնդիրների լուծմամբ:

13 Август 2010 - 16:10 AMT
“За последние годы в Армении случилось много замечательных событий в области музыки, кино, спорта, но только не в области архитектуры и живописи. Мы были полностью отрезаны от абстракционизма в течение ста лет”,- сказал художник Ашот Арутюнян на пресс-конференции 13 августа. По его словам, на сегодняшний день в Армении наблюдается полный застой в области живописи и скульптуры.
“Меня поразило, что в течение 20-25 лет художники работали без помощи и поддержки правительства. Тогда я решил создать группу армянских художников абстракционистов и заняться организацией выставок абстрактных картин и скульптур”,- отметил скульптор-инженер Геворг Гасапян. Он сообщил, что им была создана группа “Armenian Abstract Artists”, объединившая армянских абстракционистов со всего мира. Сначала в группе было 11 человек, сейчас – уже 25.
“Я использовал свои связи в Канаде и Европе, чтобы организовать выставку и, наконец, 17 августа этого года в Музее современного искусства пройдет первая гала-выставка Armenian Abstract Artists, на которой свои работы покажут очень известные в США и Европе армянские художники и скульпторы”,- отметил Геворг Гасапян.
По словам художника Гарика Карапетяна, сегодня нужно разрушить безразличие армянского зрителя к абстрактному искусству. “Произведения искусства – не для развлечения: они создают новую реальность для зрителя, и эта реальность может полностью изменить человека, что нам сегодня и нужно”,- подчеркнул Гарик Карапетян. На выставке будут представлены 45 работ 25 художников и трех скульпторов.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, Геворг Гасапян подчеркнул, что на приглашение принять участие в выставке очень живо откликнулись представители отдела современного искусства Министерства культуры Армении, и что он должен также встретится с министром Диаспоры Армении Грануш Акопян, поскольку в задачи Министерства диаспоры входит также решение подобных проблем деятелей искусства из Диаспоры.