Ֆուտբոլի «Խիմկի» ակումբի դարպասապահ Ռոման Բերեզովսկուն հրավիրել են Հայաստանի ազգային հավաքականում խաղալու, որը սեպտեմբերի 3-ին Երևանում և սեպտեմբերի 7-ին Սկոպյեում անցկացնելու է 2010 թ. Եվրոպայի առաջնության ընտրական խաղեր` Իռլանդիայի հավաքականի և Մակեդոնիայի հավաքականի հետ:
Ակումբի պաշտոնական կայքէջում տեղադրված հարցազրույցում Բերեզովսկին պատմել է Հայաստանի մասին. «Ես գիտեմ հայերեն և լավ հասկանում եմ մարդկանց, գիտեմ նաև այդ երկրի ավանդույթները: Հայաստանում մարդիկ շատ հյուրասեր են: Եթե, օրինակ` հայկական ակումբում նոր խաղացող է գալիս, նա շատ ավելի հեշտությամբ է հարմարվում, քան Ռուսաստանում: Հյուրընկալությունը, թերևս, այդ երկրում ամենակարևոր բանն է, նաև կլիման է հիանալի այնտեղ»:

FC Khimki goalkeeper Roman Berezovsky was invited to join Armenia for UEFA EURO 2012 Championship qualifiers on September 3, 2010 (v Ireland in Yerevan) and on September 7 (v Macedonia on Skopje).
Sharing his impressions of Armenia in an interview published on the club’s official website, Berezovsky said, “I know Armenian and understand national mentality and traditions. Armenians are hospitable people, and thanks to this hospitality, a new player can more easily adapt in an Armenian club than in Russian.”