Վենետիկյան 54-րդ Բիենալեում Հայաստանը ներկայացվելու է մի անսովոր նախագծով: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանի տաղավարի հոգաբարձու, արվեստագետ Ռուբեն Արևշատյանը: Այդ նախագծի գաղափարը թեև մշակման գործընթացում է, սակայն Արևշատյանը հայտնել է, որ այն վերաբերում է Հայաստանի ներկային, անցյալին ու ապագային: Նրա խոսքերի համաձայն, ջանալու են Հայաստանի ժամանակակից արվեստը ներկայացնել որպես համաշխարհային արվեստի մի մասնիկ:
Վենետիկյան 54-րդ բիենալեն մեկնարկելու է 2011 թ. հունիսին և հունիսի 4-ից նոյեմբերի 27-ին անցնելու է «Տիեզերքը տիեզերքւմ» նշանաբանով: Հայաստանը վենետիկյան բիենալեին մասնակցում է 1995 թ.-ից:
Վենետիկյան բիենալեն հիմնադրվել է 1895 թ.` որպես «Վենետիկի միջազգային գեղարվեստական ցուցահանդես»: Առաջին Բիենալեի ժամանակ ներկայացվել են 16 երկրի նկարիչների գործեր:

На 54-й венецианской биеннале Армения будет представлена необычным проектом. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил куратор армянского павильона, искусствовед Рубен Аревшатян. Хотя идея этого проекта еще в процессе разработки, Аревшатян сообщил, что она касается прошлого, настоящего и будущего Армении. По его словам, они попытаются представить современное армянское искусство как часть общемирового искусства.
54-ая венецианская биеннале современного искусства стартует в июне 2011 года и пройдет с 4 июня по 27 ноября под девизом “Космосы в космосе”. Армения принимает участие в венецианском биеннале с 1995 года.
Венецианская биеннале была учреждена в 1895 году как «Международная художественная выставка города Венеции». На первой биеннале были представлены работы художников из 16 стран.