Սեպտեմբերի 2-ին Վանաձորում մեկնարկում է «Հայաստանի վարչապետի գավաթ» հանդբոլի միջազգային մրցաշարը: Այդ մրցաշարին զուգահեռ տեղի կունենա նաև Հայաստանի մինչև 16 տարեկան պատանիների և աղջիկների առաջնության երկրորդ փուլը:
Գավաթի խաղարկությանը կմասնակցեն մարզիկներ Հայաստանից, Իրանից, Վրաստանից ու Բելառուսից: Օգոստոսի 30-ին Հայաստանի հանդբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Սարգիս Գրիգորյանը և հավաքականի մարզիկները հանդիպել են լրագրողներին: Ֆեդերացիայի նախագահն ընդգծել է, որ մրցաշարի նպատակն է հանդբոլի զարգացումն ու տարածումը Հայաստանում: «Մեր հավաքականի կազմում կխաղան 7 հանդբոլիստներ Հայաստանից և 9` Ֆրանսիայից: Մարզիչ Պատրիկ Օտամյանի շնորհիվ, մեր հավաքականի կազմում կխաղան հայ մարզիկներ Ֆրանսիայի տարբեր քաղաքներից»,-ասել է Գրիգորյանը:
Մարզիչ Պատրիկ Օտամյանն ասել է, որ մարզիկները ծանոթ են մրցակիցների հնարավորություններին: «Մինչ համատեղ հավաքը մենք մարզվել ենք Երևանում, իսկ տղաները, Օտամյանի ղեկավարությամբ, Ֆրանսիայում: Խաղացողների մոտ զգացվում է հաղթելու ցանկությունը և մարզումների ժամանակ յուրաքանչյուրը փորձում է դրսևորել իրեն լավագույն կողմից»: Հավաքականի խաղացող Ալեքս Կումրյանը, որը հանդես է գալիս Ֆրանսիայում, ուրախ է ժամանել հայրենիք: «Ես հպարտությամբ եմ կրում Հայաստանի հավաքականի համազգեստը: Խաղացողներից շատերն առաջին անգամ են Հայաստանում և սա լավ հնարավորություն է ծանոթանալ երկրին և հանդես գալ միջազգային մրցաշարում»,-ասել է Կումրյանը:
Ըստ ֆեդերացիայի նախագահի, այդ մրցաշարը թույլ կտա նրանց համալրել հավաքականը և նախապատրաստվել Եվրոպայի առաջնությանը և «Չելենջ տրոֆի» միջազգային մրցաշարին, որը կանցնի 2011 թվականին:

30 Август 2010 - 09:56 AMT
2 сентября в Ванадзоре стартует второй международный турнир по гандболу “Кубок премьер-министра Армении”. Параллельно с этим международным турниром состоится и второй этап чемпионата Армении среди юношей и девушек до 16 лет.
В розыгрыше Кубка примут участие спортсмены из Армении, Ирана, Грузии и Белоруссии.
30 августа президент Федерации гандбола Армении Саркис Григорян и спортсмены сборной встретились с журналистами. Президент Федерации подчеркнул, что цель турнира развивать и распространять гандбол в Армении: “В составе нашей сборной сыграют 7 гандболистов из Армении и 9 из Франции. Благодаря тренеру Патрику Отамяну в нашей сборной сыграют опытные армянские спортсмены из разных городов Франции”,- сказал Григорян.
Тренер Патрик Отамян сказал, что игроки сборной уже тренируется вместе, и спортсмены понимают друг друга: “Для нас большая честь выступать за сборную Армении. Мы постараемся хорошо проявить себя. Наша цель – победить в этом турнире”,- сказал Отамян.
А главный тренер Эдик Оганян сказал, что спортсмены знакомы с возможностями соперников: “До совместных сборов мы тренировались в Ереване, а ребята, под руководством Отамяна во Франции. У игроков чувствуется желание победить, и во время тренировок каждый пытается показать себя с лучшей стороны”.
Игрок сборной Алекс Кумрян, который выступает во Франции, рад приезду на родину. “Очень горд носить форму сборной Армении. Многие из игроков впервые в Армении и это хороший шанс познакомиться со страной и выступить в международном турнире”,- сказал Кумрян.
По словам президента Федерации, этот турнир позволит им укомплектовать сборную и подготовиться к чемпионату Европы и международному турниру ''Челендж трофи'', которые пройдут в 2011 году.