Սինգապուրի պատանեկան Օլիմպիական խաղերում Հայաստանի հավաքականը նվաճեց 4 մեդալ` բրոնզե մրցանակակիրներ դարձան ծանրորդ Սմբատ Մարգարյանը (56 կգ ք/կ), ձյուդոիստ Դավիթ Ղազարյանը (66 կգ ք/կ) և ազատ ոճի ըմբշամարտիկ Արտակ Հովհաննիսյանը: Արծաթե մեդալը նվաճել է ծանրորդ Գոռ Մինասյանը (85 կգ ք/կ):
Հայաստանի ծանրամարտի պատանեկան հավաքականի գլխավոր մարզիչ Էդուարդ Կիզողյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է, որ դժգոհ է իր սաների արդյունքներից, քանի որ նրանք հանդես եկան իրենց հնարավորություններից ցածր, սակայն ուրախ է նվաճած երկու մեդանլների համար: «Օլիմպիադայում անկասկած, հանդես եկան ամենաուժեղ մարզիկները, սակայն 56 քաշային կարգում Մարգարյանը կարող էր ավելի հաջող ելույթ ունենալ: Ցավոք, նրան խանգարեց ոտքի վնասվածքը, նա խնդիրներ ունի քաշի հետ կապված, սակայն պատվով դուրս եկավ այդ փորձությունից»,-ասել է Կիզողյանը:
Ինքը Մարգարյանը ևս դժգոհ է իր արդյունքից: «Օլիմպիադայում ես չկարողացա բարելավել իմ արդյունքը, Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությունում ես բարձրացրեցի 255 կգ, իսկ Օլիմպիադայաում ընդամենը 243 կգ: Կարևորն այն է, որ ես մեդալով վերադարձա հայրենիք»,-ասել է բրոնզե մեդալակիրը:
Այս տարվա նոյեմբերին Մարգարյանը Կիպրոսում կմասնակցի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությանը:
Ըստ մարզչի, Գոռ Մինասյանը կարող էր ոսկի նվաճել: «Նա ուղղակի նվիրեց մեդալը Օլիմպիադայի չեմպիոնին` զիջելով նրան ընդամենը մեկ կիլոգրամ»:
Մինասյանն ուրախ է, որ կարողացավ դառնալ արծաթե մրցանակակիր նման խոշոր մրցաշարում: «Պոկում» վարժությունից հետո ես առաջ անցա իմ մրցակցից 5 կիլոգրամով, սակայն երկամարտի արդյունքում զիջեցի նրան, ինչ-որ բան ինձ մոտ չստացվեց»,-ասել է Մինասյանը:
Ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Խաչատրյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ կարևորն այն է, որ երկու մարզիկներն էլ մեդալ նվաճեցին: «1996թ. Օլիմպիական խաղերից ի վեր Հայաստանը արծաթե մեդալ չէր նվաճել, դա հաջողվեց Մինասյանին: Կարծում եմ, մեր պատանի մարզիկները փորձ ձեռք բերեցին և դա կօգնի նրանց այլ միջազգային մրցաշարերում»:

На сингапурских юношеских Олимпийских Играх сборная Армении завоевала 4 медали: бронзовыми призерами стали штангист Смбат Маркарян (в/к 56), дзюдоист Давид Казарян (в/к 66) и вольный борец Артак Оганнисян (в/к 46). Серебряная медаль на счету у штангиста Гора Минасяна (в/к 85).
Главный тренер юношеской сборной Армении по тяжелой атлетике Эдуард Кизогян сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что недоволен результатами своих подопечных, поскольку они выступили ниже своих возможностей, но рад двум завоеванным медалям. “На Олимпиаде, конечно, выступали самые сильные спортсмены, но в 56 весовой категории Маркарян мог бы выступить лучше. К сожалению, ему помешала травма ноги, у него были проблемы с весом, но он достойно справился с задачей”,- сказал Кизогян.
Сам Маркарян тоже не доволен своим результатом. “На Олимпиаде я не смог улучшить свой результат, на чемпионате Европы среди взрослых я поднял 255 кг, а на Олимпиаде- все лишь 243 кг. Главное – на родину вернулся с медалью”,- сказал бронзовый призер Олимпиады.
Маркарян в ноябре этого года в Кипре примет участие на молодежном чемпионате Европы.
По словам тренера, Гор Минасян смог бы завоевать золотую медаль: “Он просто подарил медаль Олимпийскому чемпиону, уступив лишь один килограмм”.
Минасян рад, что смог стать серебряным медалистом в таком крупном турнире. “После упражнения “рывок” я опередил соперника на пять килограммов, но в итоге “двоеборья” уступил ему, что-то у меня не получилось”,- сказал Минасян.
Президент Федерации тяжелой атлетики Самвел Хачатрян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что главное – оба спортсмена принесли медали. “ У Армении, начиная с Олимпийских игр 1996 года, не было серебренной медали, это удалось сделать Минасяну. Думаю, наши юные спортсмены приобрели опыт и это им поможет в других международных турнирах”.