Օգոստոսի 29-ին Հայաստանի հավաքականը վերադարձավ Սինգապուրից, որտեղ անցան առաջին ամառային պատանեկան Օլիմպիական խաղերը: Հայաստանի հավաքականը նվաճեց 4 մեդալ: Արծաթե մրցանակակիր դարձավ ծանրորդ Գոռ Մարգարյանը, իսկ ազատ ոճի ըմբիշ Արտակ Հովհաննիսյանը, ձյուդոիստ Դավիթ Ղազարյանն ու ծանրորդ Սմբատ Մարգարյանը դարձան բրոնզե մրցանակակիրներ:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ պատանեկան հավաքականի ավագ մարզիչ Մարտին Սարգսյանն ասաց, որ գոհ է Ղազարյանի ելույթից և որ մրցավարները ամերիկացի ձյուդոիստի հետ մենամարտի ժամանակ անաչառ չէին: «Այնուամենայնիվ, իմ սանը լավ հանդես եկավ, քանի որ սա Օլիմպիական խաղեր են և այստեղ դժվար է պատանի մարզիկների համար: 3-րդ տեղի համար պայքարում Դավիթը հաղթեց «ոսկե հնարքով» և նվաճեց բրոնզե մեդալ»,-ասել է Մարտին Սարգսյանը:
Ըստ մարզչի, Օլիմպիական խաղերից հետո Հայաստանի հավաքականը կարճատև հանգստից հետո կվերսկսի մարզումները: Այս տարվա վերջին միջազգային մրցաշարը կանցնի վրացական Գորի քաղաքում հոկտեմբերին:
Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականի ավագ մարզիչ Էդուարդ Թունյանը ևս գոհ է Հովհաննիսյանի ելույթից և գտնում է, որ նա կարող է ազատ ոճի լավ ըմբիշ դառնալ: «2010-ին մեր հավաքականը Եվրոպայի առաջնությունից և միջազգային մրցաշարերից վերադարձավ 4 բրոնզե մեդալով: Այս տարի մենք ավարտեցինք մեր ելույթները և կարճատև հանգստից հետո կսկսենք նախապատրաստվել 2011 թվականին»:

30 Август 2010 - 13:14 AMT
Старшие тренеры сборной Армении по дзюдо и вольной борьбе довольны выступлением на Олимпийских играх
29 августа сборная Армении вернулась из Сингапура, где проходили первые летние юношеские Олимпийские Игры. Сборная Армении завоевала 4 медали. Серебряным медалистом стал штангист Гор Маркарян, а вольный борец Артак Оганнисян, дзюдоист Давид Казарян и штангист Смбат Маркарян стали бронзовыми призерами.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net старший тренер юношеской сборной Армении Мартин Саркисян сказал, что он доволен выступлением Казаряна и что судьи во время поединка с американским дзюдоистом были необъективны. “Тем не менее, мой подопечный выступил хорошо, поскольку это Олимпийские игры и здесь трудно приходится для юных спортсменов. В борьбе за 3 место Давид победил “золотым приемом” и завоевал бронзовую медаль”,- сказал Мартин Саркисян.
По словам тренера, сборная сейчас отдыхает, тренировки она начнет через несколько дней. Последний международный турнир в этом году пройдет в грузинском городе Гори в октябре.
Старший тренер сборной Армении по вольной борьбе Эдуард Тунян также доволен выступлением Оганнисяна и считает, что он может стать хорошим вольным борцом: “В 2010 году наша сборная с чемпионата Европы и международных турниров вернулась с 4 бронзовыми медалями. В этом году мы завершили наши выступления и после небольшого отдыха начнем готовиться к 2011 году”.