Միջազգային անիմացիոն ReAnimania կինոփառատոնի 25 ծրագրերից բացի, ներկայացվելու է նաև անիմացիոն ֆիլմերի հայ վարպետների մեծարման «Հայկական ներկապնակ» հատուկ ծրագիրը: Այս մասին հայտնել է փառատոնի հիմնադիր և տնօրեն Վրեժ Քասունին` օգոստոսի 30-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Նրա խոսքերի համաձայն, այս ծրագիրը հայ ռեժիսորներին հատուկ մրցանակներ շնորհելու միջոց չէ միայն: «Մենք հետևում ենք միջազգային կինոփառատոնի ի սկզբանե սահմանված սկզբունքին, ըստ որի փառատոնի շրջանակներում չենք կարող հայկական օրեր անցկացնել: Հավանական է, որ հայ անիմատորների առանձին մի փառատոն անցկացնենք, ReAnimania կինոփառատոնի շրջանակներից դուրս:
«Հայկական ներկապնակը» նախատեսում է ամեն օր մեկ ժամ նվիրել Հայաստանի հայտնի անիմատորներին, ովքեր հոբելյան են նշում, ինչպես օրինակ` Լյուդմիլա Սահակյանցը կամ Ստեփան Անդրանիկյանը: Ռոբերտ Սահակյանցի հիշատակին նվիրված առանձին ծրագիրը կանցկացվի փառատոնի շրջանակներում, սեպտեմբերի 10-ին: Ռոբերտ Սահակյանցը եթե ողջ լիներ, այսօր կնշեր իր 60 ամյակը»,- նշել է Վրեժ Քասունին:
ReAnimania կինոփառատոնի ծրագրերից հարկ է նշել լիամետրաժ և կարճամետրաժ անիմացիոն ֆիլմեր, դիպլոմային աշխատանքներ և այլ անվանակարգեր: Այս տարի սահմանվել է նաև հատուկ մրցանակ`կարճամետրաժ մուլտֆիլմերի համար հորինված լավագույն երաժշտության համար: «Դա հեղինակներին կդրդի հատուկ կարճամետրաժ ֆիլմերի համար երաժշտություն գրել: Միաժամանակ այն նաև միջազգային փառատոներում լայնորեն տարածված անվանակարգ է», – ընդգծել է Վրեժ Քասունին:

30 Август 2010 - 13:54 AMT
Кроме 25 программ международного анимационного кинофестиваля ReAnimania будет представлена особая программа чествования армянских аниматоров “Армянская палитра”. Об этом сообщил директор и основатель фестиваля Вреж Касуни на пресс-конференции 30 августа.
По его словам, эта программа не является способом присудить специальные призы армянским режиссерам, не получившим их в ходе фестиваля. “Мы следуем установленному изначально принципу международного кинофестиваля, в рамках которого мы не можем проводить конкретно армянских дней. Возможно, мы организуем отдельный фестиваль армянских аниматоров, но не в рамках фестиваля ReAnimania. Ничего подобного нет ни в одном международном кинофестивале. “Армянская палитра” предусматривает ежедневный час, посвященный известным аниматорам Армении, празднующим в этом году юбилеи, например Людмиле Саакянц или Стапану Андраникяну. Отдельная программа, посвященная памяти Роберту Cаакянцу, который сегодня справил бы свое 60-летие, пройдет в рамках фестиваля 10 сентября”, – подчеркнул Вреж Касуни.
Среди программ фестиваля ReAnimania 2010 следует отметить полнометражные и короткометражные анимационные фильмы, дипломные работы и другие номинации.
В этом году установлен также специальный приз за лучшую музыку к короткометражным мультфильмам. “Это стимулирует авторов писать музыку специально для короткометражных фильмов. К тому же это очень распространенная номинация на различных международных фестивалях”,- подчеркнул Вреж Kасуни.