«ReAnimania-ն հայ անիմատորներին և լրագրողներին հնարավորություն կտա անիմացիայի բնագավառում համաշխարհային ճանաչում ունեցող գործիչների հետ հանդիպելու», – ասել է փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Լուսինե Քասարջյանը` օգոստոսի 30-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ: Նրա խոսքերի համաձայն, Մաքս Հովարդի (Walt Disney, Pixar и DreamWorks Pictures-ի նախկին աշխատաից), Սերժ Ավետիքյանի (Կաննի փառատոնի Ոսկե արմավենի մրցանակի մրցանակակիր) և անիմացիայի այլ վարպետների հետ վարպետության դասերն անցկացվելու են ֆիլմերի դիտումներից հետո, ինչպես նաև երևանյան ակումբներից մեկում:
Վարպետության դասերից հետո հայտնի ռեժիսորները դասախոսություններ կկարդան և փառատոնի հատուկ «Հարց ու պատասխան» ծրագրի համաձայն, կպատասխանեն հարցերի:
«Մաքս Հովարդն վարպետության դասեր կանցկացնի Հայաստանում: Բացի այդ, տեղի կունենան առաջատար վարպետների (Aardman Animations ստուդիա) վարպետության դասեր հատուկ հայ մուլտիպլիկատորների նեղ շրջանակի համար: Այդ կապակցությամբ մենք այդ վարպետության դասերին մասնակցելու բազմաթիվ հայտեր ենք ստացել աշխարհի տարբեր երկրներից, սակայն ստիպված մերժել ենք, քանի որ մեծ դժվարությամբ ենք կազմակերպում այդպիսի հանդիպումներ հայ անիմատորների համար: Միգուցե մի քանի տարի հետո արտասահմանից ցանկացողներին հրավիրենք այդ վարպետության դասերին մասնակցելու», – ասել է փառատոնի տնօրեն Վրեժ Քասունին: Նա մեծ ցավով նշել է հայ երիտասարդ անիմատորների պասսիվությունն այդ հարցում:
Փառատոնին Մաքս Հովարդը կներկայացնի լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմ, որը նկարահանվել է DreamWorks Pictures-ի հետ համատեղ:

“Международный фестиваль ReAnimania даст возможность армянским аниматорам и журналистам встретиться со всемирно известными деятелями в области анимации”,- сообщила художественный руководитель фестиваля Лусине Касарджян на пресс-конференции 30 августа. По ее словам, мастер-классы с такими известными аниматорами, как Макс Ховард (бывший сотрудник Walt Disney, Pixar и DreamWorks Pictures), Серж Аведикян (обладатель Золотой пальмовой ветви Каннского кинофестиваля), и другими мастерами анимации будут проходить как после просмотров фильмов, так и в неофициальной обстановке в одном из ереванских клубов.
Кроме мастер-классов, именитые режиссеры проведут также лекции и ответят на вопросы желающих в специальной программе фестиваля “Q&A” (“Вопрос и ответ”).
“Макс Ховард проведет мастер-классы в Армении. Кроме того состоятся также уникальные мастер-классы ведущих мастеров (студия Aardman Animations) специально для узкого круга армянских мультипликаторов. В связи с этим, мы получили множество заявок на участие в этих мастер-классах из разных стран мира. Но нам пришлось отказать им, поскольку мы с большим трудом организуем подобные встречи для армянских аниматоров, которым есть чему поучиться. Возможно, что мы будем приглашать желающих участвовать в подобных мастер-классах из-за границы через несколько лет”,- отметил директор международного фестиваля ReAnimania Вреж Касуни.
Однако, по его словам, очень удручает пассивность молодых армянских аниматоров в этом вопросе: “хотя они и прекрасно знают этих людей и стремятся пообщаться с ними, им все же приходится объяснять, что это им даст”.
На фестивале Макс Ховард представит полнометражный анимационный фильм, снятый совместно с DreamWorks Pictures.