Սեպտեմբերի 1-ին Երևանի Ջոն Կիրակոսյանի անվան թիվ 20 հանրակրթական դպրոցում բացվել է ձյուդոյի մարզադահլիճ:
Բացման արարողության ժամանակ Հայաստանի Ձյուդոյի ֆեդերացիայի նախագահ Ալեքսան Ավետիսյանն ասաց, որ ֆեդերացիան մտադիր է զարգացնել ձյուդոն Հայաստանում և այն տարածված դարձնել պատանիների շարքում: «Սա կարևոր օր է մեզ համար, առաջին ուսումնական օրվանից սկսած երեխաները հնարավորություն կստանան ձյուդոյով զբաղվել և ապագայում դառնալ մեր երկրի հավաքականի անդամներ»,- ասել է Ավետիսյանը:
Բացման արարողության ժամանակ ձյուդոիստներն առաջին դասարանցիների համար հանդես եկան ցուցադրական մարտերով: Իսկ Ռումինիայից ժամանած հատուկ հյուրը` սենսեյ Կիրիլա Ալեքսանդրոն վարպետության դասեր անցկացրեց ձյուդոիստների հետ:

1 сентября в ереванской общеобразовательной школе N20 имени Джона Киракосяна открылся спортивный зал дзюдо.
На церемонии открытия президент Федерации дзюдо Армении Алексан Аветисян сказал, что Федерация намерена таким образом развивать дзюдо в Армении и сделать его популярным среди юношей. “Это важный день для нас, начиная с первого дня учебного года дети получают возможность заниматься дзюдо и в будущем смогут стать членами сборной нашей страны”,- сказал Аветисян.
На церемонии открытия юные дзюдоисты выступили с показательными боями для первоклассников, которым предстоит изучать дзюдо в школе. А особый гость из Румынии – сенсей Кирила Александро провел мастер-класс с дзюдоистами.