Սեպտեմբերի 2-ին Վանաձորում մեկնարկեց հանդբոլի «Հայաստանի վարչապետի գավաթ» միջազգային մրցաշարը: « Մենք շատ ուրախ ենք, որ Վանաձորում տեղի է ունենում այդպիսի խոշոր մրցաշար, դա մեզ համար մեծ պատիվ է և ցանկանում ենք, որպեսզի այդ 3 օրերը տոն դառնան հանդբոլի սիրահարների համար»,- բացման արարողության ժամանակ ասաց Լոռու մարզպետ Արամ Քոչարյանը:
Հայաստանի Հանդբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Սարգիս Գևորգյանը կարծում է, որ Վարչապետի գավաթը կօգնի Հայաստանում հանդբոլի տարածմանը և զարգացմանը:
Մրցաշարին մասնակցում են մարզիկներ Հայաստանից, Իրանից, Վրաստանից և Բելառուսից: «Վարչապետի գավաթը» կավարտվի սեպտեմբերի 4-ին: Դրան զուգահեռ ընթանում է մինչև 16 տարեկան պատանիների և աղջիկների Հայաստանի առաջնության երկրորդ փուլը:

On September 2, Armenian Prime Minister’s Cup kicked off in Vanadzor.
During the international tournament’s opening ceremony, Governor of Armenia’s Lori region Aram Kocharyan greeted the guests and sportsmen, wishing them an interesting competition. “We are glad that Vanadzor is hosting such a tournament. It is a great honor for us and we want these three days to become a holiday for all fans of handball,” said Kocharyan.
Meanwhile, President of Armenia’s Handball Federation Sargis Grigoryan believes that the tournament will promote handball development in Armenia.
The tournament will bring together sportsmen from Armenia, Iran, Georgia and Belarus.
Chief Coach of the Belarusian team Yuri Shevtsov thanked the tournament organizers for invitation, expressing hope that the sportsmen will manage to display their best abilities.