Սեպտեմբերի 3-7-ը ՖԻՖԱ-ն 14-րդ անգամ կնշի Արդար խաղի օրը (Fair play): Այդ նախաձեռնությունը պաշտպանում են ՖԻՖԱ նախագահ Զեպ Բլատերը և UEFA նախագահ Միշել Պլատինին:
Դրա հետ կապված` Հայաստանի Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը դիմել է հայ երկրպագուներին և ֆուտբոլիստներին: «Արդար խաղը և հարգանքն անհրաժեշտ են մեր սպորտին և բոլոր նրանց, ովքեր այս ոլորտում են»,- ասել է Հայրապետյանը:
Իր հերթին, Զեպ Բլատերը նշել է, որ ֆուտբոլն օգնում է երեխաներին հասկանալ, թե որքան կարևոր են կարգապահությունը, հարգանքը, թիմային ոգին և արդար խաղն ինչպես ֆուտբոլի դաշտում, այնպես էլ կյանքում:
Ֆուտբոլում ամենակարևոր գործոնը հարգանքն է, կարծում է UEFA նախագահը: «Դա նշանակում է հարգանք խաղի, հակառակորդի և երկրպագուների նկատմամբ: UEFA-ն չի հանդուրժում ռասիզմ և խտրականություն: Ֆուտբոլը փոխադարձ կապերի լավագույն միջոցն է: Մենք բոլորս հավասար ենք, երբ դիպչում ենք գնդակին»,- նշել է Պլատինին:

3 Сентябрь 2010 - 09:08 AMT
3-7 сентября ФИФА 14 раз будет отмечать Дни честной игры (Fair play). Эта инициатива поддерживается президентами FIFA и UEFA Зепом Блатером и Мишелем Платини.
В связи с этим президент Федерации футбола Армении Рубен Айрапетян обратился к армянским болельщикам и футболистам. “Честная игра и уважение необходимы нашему спорту и всем кто, вовлечен в эту сферу”,- сказал Айрапетян.
В свою очередь Зеп Блатер отметил, что футбол помогает детям понять, насколько важны дисциплина, уважение, командный дух и честная игра как на поле, так в жизни.
А Мишель Платини самым важным фактором в футболе считает уважение. “Это означает уважение к игре, к соперникам и к болельщикам. UEFA не терпит расизма или дискриминации на поле и на трибунах. Футбол – лучший способ для взаимодействий и разнообразия. Мы все равны, когда прикасаемся к мячу ”,- отметил президент UEFA.