«Ֆրանսիայում բազմաթիվ հայեր են բնակվում, նրանք Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգներ են: Ես շատ ծանոթներ ունեմ նրանց շրջանում և ինձ շատ է զարմացնում այն փաստը, որ նրանք, լինելով արդեն չորրորդ սերունդը, կարողացել են պահպանել իրենց լեզուն ու ավանդույթները: Ֆրանսահայերի թվում իրոք մեծ մարդիկ կան»,-ասել է դերասանը սեպտեմբերի 4-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Նա նշել է, որ առաջին հերթին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և ծաղիկներ է դրել հավերժական կրակի մոտ: «Տեսածս ինձ շատ տպավորեց, նույնքան, որքան Հոլոքոսթի զոհերի հուշարձանը Թել Ավիվում»,-ասել է դերասանը:
Նա ընդգծել է նաև, որ այժմ շատ երկրներ են Թուրքիայի առջև դնում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը և այդ երկրում արդեն սկսվել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը: Դերասանը նշել է, որ, ինքը կարող է անդրադառնալ այդ թեմային իր ստեղծագործության մեջ:

“Во Франции очень много армян, это потомки жертв Геноцида армян в Османской империи. У меня много знакомых среди них, и меня очень удивляет, что они даже в четвертом поколении смогли сохранить свой язык и свои традиции. Среди армян Франции есть действительно великие люди ”,- подчеркнул всемирно известный актер Жерар Депардье на пресс-конференции 4 сентября в Ереване.
Он отметил, что первым делом посетил Мемориал жертв Геноцида армян и возложил цветы к вечному огню. “Я был очень впечатлен увиденным так же сильно, как посетив Мемориал жертв Холокоста в Тель-Авиве”,- отметил актер.
Он подчеркнул также, что сейчас многие страны ставят перед Турцией вопрос признания Геноцида армян, и в этой стране уже начался процесс признания этого факта. Актер отметил, что, возможно, он и сам обратится к этой теме в своем творчестве.