Սեպտեմբերի 7-16-ին Հայաստանում տեղի կունենա երկրորդ հայ-ավստրիական երաժշտական փառատոնը, որի շրջանակներում Երևանում և Գյումրիում երկու համերգ կկայանա, դրա հետ միասին նաև կկազմակերպվեն հայտնի երաժիշտների վարպետության դասեր`հայ երիտասարդ կոմպոզիտորների և կատարողների համար:
«Այս փառատոնը կոչված է հիշեցնելու, որ ավստրիական երաժշտական դպրոցը աշխարհում լավագույններից մեկն է, սակայն հայ երիտասարդների մեջ երկու հիմնախնդիր գոյություն ունի` նրանց մի մասը չգիտի, թե դա իրենց ինչ կարող է տալ, իսկ մյուս մասը կարծում է, որ իրենք ամեն ինչ գիտեն: Այդպիսի մտածողություն ունենալով զարգանալ հնարավոր չէ», – նշել է փառատոնի ղեկավարներից մեկը` դաշնակահար Գոթլիբ Վալլիշը:
Բացի տրված այն հնարավորությունից, որ հանրահայտ ավստրիացի, գերմանացի, և հայ երաժիշտների վարպետության դասերն են լսելու, իրենց լավագույնս դրսևորած մասնակիցները հնարավորություն կունենան նաև վարպետների հետ Կոմիտասի անվ. Կամերային տանը կազմակերպվող համերգում նվագելու: Վարպետության դասերին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել ոչ միայն Հայաստանի, այլև այլ երկրների ուսանողները:
«Տարեց տարի մեր համերգային ծրագրերը մեծանում են: Անցյալ տարի մենք ներկայացրեցինք միայն ավստրիական երաժշտություն, իսկ այս տարի կներկայացնենք նաև գերմանականը», – նշել է փառատոնի կազմակերպիչ Աննա Մարիա Փամերը (սոպրանո):
Ավանդույթի համաձայն, փառատոնին միշտ ներկա է լինում մեկ ավստրիացի երաժիշտ: Այս տարի փառատոնի մասնակիցները նվագելու են Իվան Էրոդի ստեղծագործությունները: Կոմպոզիտորն անձամբ ներկա է լինելու փառատոնին և երկու դասախոսություն է կարդալու «Նարեկացի» արվեստի կենտրոնում և Երևանի Կոմիտասի անվ. կոնսերվատորիայում: Բացի այդ, փառատոնում հնչելու են Շումանի և Մոցարտի, ինչպես նաև ամերիկահայ Ժաննա Սարգսյանի ստեղծագործությունները:
Հայ-ավստրիական երաժշտական փառատոնը Երևանում արդեն երկրորդ անգամ է կազմակերպվում` ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի և Վերին Ավստրայի գավառապետ Յոզեֆ Փյուռինգերի հովանավորության ներքո:

С 7 по 16 сентября в Армении пройдет Второй австро-армянский музыкальный фестиваль. В его рамках состоится два концерта в Ереване и Гюмри, а также мастер-классы известных музыкантов для армянских молодых композиторов и исполнителей.
“Этот фестиваль призван напомнить, что австрийская музыкальная школа является одной из лучших в мире, однако среди армянской молодежи есть 2 проблемы: часть из них не знает, что это им даст, а другая думает, что они и так все знают. Но с таким мышлением невозможно развиваться”,- отметил один из руководителей фестиваля, пианист Готлиб Валлиш.
Кроме возможности получить уроки у именитых австрийских, немецких и армянских музыкантов, лучшие из участников мастер-классов получат возможность сыграть с ними на концерте в Доме камерной музыки им. Комитаса. Заявки на участие в мастер классах подали студенты не только из Армении, но и из других стран.
“Год от года у нас расширяется программа концертов. В прошлом году мы представляли только австрийскую музыку, а в этом году представим также немецкую”,- отметила организатор фестиваля Анна Мария Паммер (сопрано).
По сложившейся традиции на фестивале всегда присутствует один австрийский композитор. В этом году участники фестиваля сыграют произведения Ивана Эрёда, который лично будет присутствовать на фестивале и проведет 2 лекции в центре искусств “Нарекаци” и Ереванской консерватории. Кроме того, на фестивале будут звучать произведения Шумана и Моцарта, а также Жана Саркиссяна, американского композитора с армянскими корнями.
Австро-армянский музыкальный фестиваль проводится в Армении уже второй год под патронажем министра культуры Армении Асмик Погосян и главы администрации федеральной земли ВерхняяАвстрия Йосефа Пюрингера.