Միջազգային «Կարոտ» փառատոնի շրջանակներում երեկ տեղի ունեցավ Պերճ Զեյթունցյանի «Ոտքի’, դատարանն է գալիս» պիեսի մոտիվներով համանուն ներկայացման պրեմիերան»,-ասել է փառատոնի հիմնադիր ու նախագահ Մեցո Իգիթյանը սեպտեմբերի 6-ին կայացած մամլո ասուլիսում:
Ներկայացմանը մասնակցել են հայտնի ռուսաստանցի դերասաններ, ՌԴ ժողովրդական դերասաններ Էմմանուիլ Վիտորգանը, Իգոր Կոստոլևսկին և Ալեքսեյ Պետրենկոն: Ներկայացումը բեմադրել է Մոսկվայի հայկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Սլավա Ստեփանյանը:
«Մասնակցությունը ներկայացմանը, և դրանում ինձ հետ համամիտ կլինեն իմ գործընկերները, ոչ թե զուտ դեր է, այլ մեր մարդկային դիրքորոշումը, մեր վերաբերմունքն է Հայոց ցեղասպանության հանդեպ, մեր ցավն է, ընակալումը, ցասումն ու այն ամենի մերժումը, ինչ կատարվել է»,-ասել է Իգոր Կոստոլևսկին:
Խոսելով հայ հանդիսատեսի արձագանքի մասին` դերասանը նշել է, որ, բեմ դուրս գալով, նա կողմնորոշվում է դահլիճում տիրող լռությամբ: «Երեկ այնպիսի զգացողություն էր, կարծես հանդիսատեսը դահլիճ է եկել մի մեծ ցավով, տագնապով, ինչը հաղորդվում էր նաև մեզ»,-ասել է Իգոր Կոստոլևսկին: Նա նշել է նաև, որ հաճույքով կխաղա հայկական թատրոններում, եթե նրան հրավիրեն:
Սլավա Ստեփանյանի բեմականացմամբ «Ոտքի’, դատարանն է գալիս» ներկայացումը բեմ է ելնում երկրորդ անգամ: Նրա մոսկովյան պրեմիերան տեղի է ունեցել 2 տարի առաջ:

6 Сентябрь 2010 - 12:03 AMT
В Ереване состоялась премьера спектакля “Встать, суд идет!” в постановке худрука Московского армянского театра
В рамках международного фестиваля “Карот” состоялась ереванская премьера спектакля “Встать, суд идет!” по одноименной пьесе Перча Зейтунцяна”,- сказал основатель и президент фестиваля Мецо Игитян на пресс-конференции 6 сентября.
В спектакле принимали участие виднейшие российские актеры: Народные артисты России Эммануил Виторган, Игорь Костолевский и Алексей Петренко.
“Я не рассматривал свое участие в этом спектакле, и мои коллеги с этим согласятся, как роль. Это скорее наша человеческая позиция, наше отношение к Геноциду армян, наша боль, понимание, негодование и отрицание всего того, что произошло, и это самое главное”,- подчеркнул актер Игорь Костолевский.
Рассказывая о реакции армянского зрителя на спектакль, актер отметил, что выходя на сцену, он ориентируется по тишине в зале. “Тишина бывает очень разная: бывает тишина, которую нужно преодолевать, сопротивление зала, бывает тишина настроенная. А Вчера было такое ощущение, что зритель пришел в зал с какой-то огромной болью и тревогой”,- сказал Игорь Костолевский. Он отметил также, что с удовольствием будет играть в армянских театрах, если его позовут.
Спектакль “Встать, суд идет” в постановке Славы Степаняна был показан во второй раз. Московская премьера спектакля прошла 2 года назад.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net актер отметил, что мало знаком с армянской литературой, но читал произведения Вильяма Сарояна.