6 Սեպտեմբեր 2010 - 12:48 AMT
«Պերճ Զեյթունցյանի համանուն դրամայի հիման վրա բեմադրված «Ոտքի’, դատարանն է գալիս» ներկայացման ժամանակ մի շատ հետաքրքիր բան տեղի ունեցավ: Դերակատարներից Ալեքսեյ Պետրենկոն մինչ այդ ներկայացումը ոչինչ չգիտեր Հայոց ցեղասպանության, Կոմիտասի, Գրիգոր Զոհրապի մասին: Սակայն տեղի ունեցած սարսափելի իրադարձություններով նա այնքան էր տարվել, որ հենց ներկայացման ժամանակ նրա ինքնազգացողությունը վատանում է: Մենք կարծում էինք, որ նա խաղում է, սակայն այնքան համոզիչ, որ դատավորի դերակատարը նրան նույնիսկ ջուր առաջարկեց: Նրա համար ջուր են բերում, իսկ ներկայացումից հետո վարագույրների հետևում նա ուշաթափվում է և վայր ընկնում», – հաղորդել է Մոսկվայի հայկական թատրոնի ղեկավար Սլավա Ստեփանյանը` սեպտեմբերի 6-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Նա ավելացրել է, որ շտապօգնություն կանչելուց հետո դերասաններն իմանում են, որ Ալեքսեյ Պետրենկոն սրտի տագնապ է ունեցել: «Երեք օր անց, երբ նա ուշքի է գալիս, հայտնում է, որ իրեն շշմեցրել էր հայ երգահան Կոմիտասի ձայնը», – ընդգծել է Սլավա Ստեփանյանը` նշելով, որ դերասանն առանց երկար մտածելու համաձայնել է մասնակցել ներկայացման հյուրախաղերին, հաշվի չառնելով նույնիսկ այն, որ պետք է բժշկի հսկողության տակ գտնվի:
«Ես գտնում եմ, որ դա պարզապես ներկայացում չէ, այն յուրատեսակ բողոքի ցույց է: Դրա նպատակն է մեկ անգամ ևս բարձրացնել Հայոց ցեղասպանության հարցը: Եվ կարևոր է նաև այն, որ այդ նախագծին անշահախնդրորեն համագործակցում ու մասնակցում էին հիանալի դերասաններ», – ընդգծել է Մոսկվայի հայկական թատրոնի գեղղեկը:

6 Сентябрь 2010 - 12:48 AMT
“Во время московской премьеры спектакля по одноименной пьесе Перча Зейтунцяна “Встать, суд идет” произошел удивительный факт. Алексей Петренко, игравший в спектакле, до этого не знал ничего о Геноциде армян, Комитасе, Григоре Зограбе. Но узнав об этих страшных событиях, он настолько проникся этим, что прямо во время спектакля ему стало плохо. Мы думали, что он играет, но настолько убедительно, что даже актер, играющий роль судьи, предложил ему воды. Ему вынесли воду в кружке с Микки Маусом, и уже после спектакля он ушел за кулисы и упал”,- сообщил художественный руководитель Московского армянского театра Слава Степанян на пресс-конференции 6 сентября.
Он добавил, что уже потом, вызвав Скорую помощь, актеры узнали, что у Алексея Петренко случился сердечный приступ. “Через три дня, когда он пришел в себя, он сообщил, что на него ошеломляющее впечатление произвел голос армянского композитора Комитаса”,- подчеркнул Слава Степанян, отметив, что актер, даже не раздумывая, согласился принимать участие в гастролях спектакля даже несмотря на то, что постоянно находился под присмотром врачей.
“Я считаю, что это не просто спектакль. Это спектакль-акция. Его цель – еще раз поднять вопрос Геноцида. И важно, что в этом проекте были задействованы прекрасные актеры, которые бескорыстно приняли в нем участие”,- подчеркнул худрук Московского армянского театра.