«Իմ մասնագիտության տեր մարդիկ պետք է հեռու լինեն կուսակցական ցուցակներից, որովհետև այդ մասնագիտությունը խոսում է մարդկային կյանքերի մասին և ուրիշ ոչ մի բանի»,- ասել է Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ Էմանուիլ Վիտորգանը սեպտեմբերի 6-ին Երևանում:
Նրա խոսքերով, 50 տարվա կարիերայի ընթացքում նա երբեք չի հրաժարվել խաղալ բացասական դերեր. «Ես հրաժարվում էի խաղալ դրական դերեր թե թատրոնում, թե կինոյում, որպեսզի մարդիկ հասկանային, որ դա ապրելու լավագույն միջոցը չէ: Մենք ապրում ենք միայն միմյանց օգնելու համար, այլ տարբերակ գոյություն չունի »:
«Նորդ-Օսթ» մյուզիքլի ժամանակ տեղի ունեցած ահաբեկչությունը քիչ մնաց ստիպեր ինձ լքել մասնագիտությունս»,- հավելել է նա:
Դերասանը պատմեց նաև Հայաստան իր առաջին այցելության մասին: «Դա այն ժամանակ էր, երբ ամեն ինչ փլուզվում էր, լույս չկար: Մենք Երևան էինք բերել Գրիգորի Գյարդուշյանի ֆիլմը: Եվ Հայաստանի խոշորագուն կինոթատրոնի աֆիշի վրա գրված էր` ֆիլմի պրեմիերա, ռեժիսոր` Գրիգորի Գյարդուշյան, գլխավոր դերակատար` Էմանուիլ Վիտորգյան: Մենք շատ ծիծաղեցինք և նույնիսկ լուսանկարվեցինք այդ ֆոնի վրա», պատմեց դերասանը` հավելելով, որ ժպիտն ու հումորը օգնում են արժանապատվորեն ապրել:

“Люди моей профессии должны быть вне всяких партийных списков, потому что эта профессия говорит о человеческих жизнях, больше ни о чем”,- сказал народный артист России Эммануил Виторган на пресс-конференции 6 сентября в Ереване.
По словам актера, за 50 лет карьеры, он никогда не отказывался играть отрицательных персонажей: “Я отказывался играть положительных персонажей и в кино, и в театре для того, чтобы люди, приходящие в театр и кино понимали, что это не лучший способ проживания этой жизни. Мы живы только для того, чтобы помогать друг другу, иного варианта не существует”.
Актер отметил также, что в этой связи он с большой надеждой смотрит на следующее поколение, добавив, что примерно 3 месяца назад у него родился правнук.
Он подчеркнул также, что хотел даже уйти из профессии, особенно после трагических событий, произошедших в московском театре (террористический акт на Дубровке, также упоминаемый как «Норд-Ост» 23—26 октября 2002 года).
Актер рассказал также о своем первом приезде в Армению. “Мы приехали в тот период, когда все начало ломаться, не было света. Мы привезли в Ереван фильм Григория Гердушьяна, в котором я снялся. И на крупнейшем кинотеатре Армении повесили огромную афишу, на которой было написано: премьера фильма, режиссер Григорий Гердушьян, в главной роли – Эммануил Виторгян. Мы очень посмеялись и даже сфотографировались на этом фоне”,- рассказал актер, добавив, что улыбка и юмор помогают достойно жить.