«Սեպտեմբերի 7-ին Երևան է ժամանել Warner Bros. Feature animations-ի նախկին նախագահ, այժմ Exodus film group ընկերության ղեկավար Մաքս Հովարդը: 12 տարիների ընթացքում նա աշխատել է Walt Disney-ում, և հենց նրա օրոք նկարահանվել են այնպիսի անվանի մուլտֆիլմեր, ինչպիսիք են «Ալլադինը», «Ջրահարսը» և «Առյուծ արքան»,- հաղորդել է ReAnimania փառատոնի նախագահ Վրեժ Քասունին:
ReAnimania փառատոնի շրջանակներում Մաքս Հովարդը Հայաստանում կանցկացնի մի քանի սեմինարներ, ինչպես նաև կներկայացնի իր «Սպիրիտ. տափաստանների ոգին» ֆիլմը:
Երևանում եզակի սեմինարներ կանցկացնեն Aardman ստուդիայի վարպետներ Դեվիդ Սպոստոնը, Սյուզի Ուիլսոնը և Պոլ Սմիթը:

President of ReAnimania festival Vrezh Kasuni said that former President of Warner Bros. Feature Animation, current President of Exodus Film Group Max Howard will arrive in Yerevan on September 7. “He worked at Walt Disney for 12 years and world renowned films – Aladdin, The Little Mermaid and The Lion King – were created during his tenure,” Kasuni told a press conference on September 7.
According to him, the British Council Armenia has assisted in organization of the visit of Max Howard, as well as specialists of Aardman Animations, which created four Oscar-winner animated films.
As part of ReAnimania festival, Max Howard will conduct several seminars in Armenia, as well as will present his film – Spirit: Stallion of the Cimarron – released by DreamWorks.
Susie Wilson, David Sproxton and Paul Smith from Aardman Animations will also conduct unique seminars in Yerevan.