ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Պլատինիին պատվո շքանշան հանձնեց ֆուտբոլի զարգացման մեջ ունեցած ավանդի համար: ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանն ասաց, որ Ֆուտբոլային ակադեմիայի կառուցման համար ծախսվել է 12 մլն դոլար, որոնցից 7 մլն 475 հազար դոլարը տրամադրել է UEFA-ն, 400 հազար դոլարը` FIFA-ն, իսկ մնացած մասը` ՀՖՖ-ն:
Երևանում Ֆուտբոլի ակադեմիայի բացումից հետո, UEFA-ի նախագահ Միշել Պլատինին և ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը համատեղ մամլո ասուլիս տվեցին: Հայրապետյանը շնորհակալություն հայտնեց Պլատինիին և UEFA-ին հայկական ֆուտբոլին ցուցաբերած աջակցության համար:
«Գումարի 62 տոկոսը տրամադրեց UEFA-ն և այսօր մենք ունենք եվրոպական մակարդակի մարզահամալիր: Ակադեմիայում կկառուցվի 3000 հանդիսատեսի համար նախատեսված մարզադաշտ»,-ասել է Հայրապետյանը:
Պլատինին նշել է, որ UEFA-ն միշտ աջակցելու է ազգային ֆեդերացիաներին: Իսկ հայկական ֆուտբոլի մասին նա ասաց. «Ես տեսա ՀՀ հավաքականի 2 խաղ. մեկը Թուրքիայի հետ և մինչև 19 տարեկանների ՀՀ հավաքականի խաղը Սլովենիայի հավաքականի հետ: Կարծում եմ, որ նրանք վատ չխաղացին»:
«UEFA-ն բազմաթիվ նման համալիրներ է կառուցել Եվրոպայում, սակայն այս համալիրն առանձնահատուկ է և շատ գեղեցիկ»,-ասել է UEFA-ի նախագահը:
Օգոստոսի 30-ին Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականը սկսել է մարզումները, նախապատրաստվելով Իռլանդիայի հավաքականի դեմ մրցախաղին, որը տեղի է ունենալու ֆուտբոլի նորակառույց ակադեմիայում: EURO-2012 ընտրանու մրցաշարի շրջանակներում հավաքականներն առաջին խաղը կանցկացնեն Երևանում, սեպտեմբերի 3-ին:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը հաղորդել է, որ առաջին մարզումը բաց է թողել միայն Հենրիկ Մխիթարյանը, ով օգոստոսի 30-ի երեկոյան է միացել հավաքականին: «Թիմի մյուս խաղացողները մարզվել են և լավ մարզավիճակում են: Սակայն մենք ձախ թևի պաշտպանությունում բարդություն ունենք` Աղվան Մկրտչյանը վնասվածք է ստացել, իսկ Լևոն Հայրապետյանն այս պահին ոչ մի ակումբում գրանցված չէ: Վնասվածք է ստացել նաև ձախ կիսապաշտպան Գևորգ Ղազարյանը, որը Իռլանդիայի դեմ մրցախաղին չի մասնակցելու: Կասկածելի է նաև Մակեդոնիայում տեղի ունեցող մրցաշարին նրա մասնակցությունը», – ասել է Մինասյանը:
Վնասվածքներ ունեցող ֆուտբոլիստների փոխարեն կարող են խաղալ Արտակ Եդիգարյանը և Հովհաննես Համբարձումյանը: Եդիգարյանը հանդես է եկել Ուզբեկստանի հավաքականի դեմ ընկերական խաղում և ըստ հավաքականի մարզիչի, վատ չի խաղացել: Իռլանդիայի հավաքականի վնասվածք ստացած մի քանի ֆուտբոլիստների մասին Մինասյանն ասել է, որ նրանք խաղացողների մեծ ընտրություն ունեն և կարծիք հայտնեց, որ Իռլանդիայի խաղի մարտավարությունում փոփոխություն չի լինի: Մարզիչը գտնում է, որ Իրանի և Ուզբեկստանի հավաքականների հետ ընկերական խաղերում հայ ֆուտբոլիստները վատ չեն խաղացել, սակայն հիմա ամեն ինչ ավելի բարդ է, քանի որ սկսվում են պաշտոնական մրցախաղերը:
Սեպտեմբերի 2-ին Իռլանդիայի հավաքականի իտալացի մարզիչ Ջովանի Տրապատոնին և թիմի ավագ Ռոբի Կինը հանդիպեցին լրագրողների հետ: Հայաստան-Իռլանդիա խաղի մասին, որը կկայանա սեպտեմբերի 3-ին Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում, Տրապատոնին ասաց հետևյալը. «Դա խմբում առաջին խաղն է, և ուստի հեշտ չի լինի հոգեբանական առումով, և հետո առաջին արդյունքը շատ կարևոր է: Հայաստանի հավաքականը շատ արագ է խաղում և տեխնիկապես լավ է պատրաստված»:
Նա խոստովանեց, որ առաջին անգամ իմ մարզչական կարիերայի ընթացքում նա կանվանի ֆավորիտին` դա Իռլանդիայի հավաքականն է: «Ես միշտ ուսումնասիրում եմ հակառակորդի թույլ և ուժեղ կողմերը և փորձում եմ կիրառել դրանք »,- ասաց Տրապատոնին:
Հայաստանի ֆուտբոլի բարձրագույն լիգայի 19-րդ փուլում չորս խաղ է կայացել: Կենտրոնական խաղում «Բանանցը» ընդունեց «Փյունիկին»: Առաջին խաղակեսից հետո «Փյունիկի» ֆուտբոլիստները առաջ էին անցել հաշվում, գոլեր խփեցին Կարլեն Մկրտչյանն ու Էդգար Մանուչարյանը: Սակայն երկրորդ խաղակեսում Դենիրա Օրտեգան կարողացավ երկու գնդակ խփել և խաղն ավարտվեց 2:2 հաշվով: Հաղթանակի դեպքում «Փյունիկը» կկարողանար կրճատել միավորների տարբերությունը` հասցնելով այն երկուսի, սակայն առաջնության առաջատար «Բանանցն» կատարեց իր առջև դրված խնդիրն ու գլխավորում է աղյուսակը 45 միավորով: «Փյունիկը» երկրորդ տեղում է 40 միավորով:
«Ուլիսը» չկարողացավ զբաղեցնել երկրորդ տեղը, ոչ ոքի խաղալով «Կիլիկայի» հետ, խաղն ավարտվեց 0:0 հաշվով: Հայաստանի 2009-ի բրոնզե մրցանակակիրը 39 միավորով 3-րդ տեղում է:
«Միկան» նվազագույն հաշվով հաղթեց «Գանձասարին» Էդնեյ դե Օլիվեյրայի գոլի շնորհիվ: Իսկ «Իմպուլսն» ու «Շիրակը» 2-ական գոլ խփեցին մրցակցի դարպասներին, խաղն ավարտվեց 2:2 հաշվով:
Հայաստանի հավաքականի ֆուտբոլիստ Հենրիկ Մխիթարյանը, որը հանդես է գալիս Դոնեցկի «Մետալուրգում», հնգամյա պայմանագիր է ստորագրել Դոնեցկի մեկ այլ ակումբի` Ուկրաինայի գործող չեմպիոն «Շախտյորի» հետ:
21-ամյա ֆուտբոլիստի համար «Շախտյորը» վճարել է 7,5 մլն դոլար: Պաշտոնապես տրանսֆերի մասին կհայտարարվի օգոստոսի 30-ին:
ՖԻԴԵ-ն հրապարակել է 100 ուժեղագույն շախմատիստների վարկանիշային ցուցակը
Հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը 5-րդ տեղից բարձրացել է 4-րդ տեղը (2783 միավոր):
Ցուցակի առաջատարը Մագնուս Կարլսենն է (Նորվեգիա) 2826 միավորով: 2-րդ տեղը 2691 միավորով զբաղեցնում է Վեսելին Տոպալովը (Բուլղարիա), իսկ ահա Գաբրիել Սարգսյանը 62-րդն է (2677 միավոր):
Կանանց վարկանիշային աղյուսակում Լիլիթ Մկրտչյանը 21-րդն է (2484 միավոր), Էլինա Դանիելյանը` 31-րդը (2466 միավոր): Առաջատարը Յուդիթ Պոլգարն է (Հունգարիա), որն ունի 2682 միավոր:
Հունաստանի Սալոնիկ քաղաքում ավարտվեց Կալամարիա-օփեն միջազգային մրցաշարը: Հայ գրոսմայստեր Զավեն Անդրիասյանը վերջին 9-րդ տուրում միավորները կիսեց Ջուլիան Ռադուլսկու հետ Բուլղարիայից: Չնայած դրան, Անդրիասյանը 9 հնարավորից հավաքեց 7 միավոր և դարձավ Կալամարիայի բաց մրցաշարի հաղթողը: Նա 0,5 միավորով առաջ անցավ 5 շախմատիստներից:
Նույն տուրում Վահե Բաղդասարյանը զիջեց Իոանիս Նիկոլաիդիսին Հունաստանից և 5,5 միավորով ավարտեց ելույթը 17-րդ տեղում: Աղասի Ինանցը 55-րդն է 3 միավորով:
Ձյուդո Ձյուդոյի միջազգային ֆեդերացիայի հանձնարարությամբ արդեն 1,5 տարի է, ինչ Հայաստանում է գտնվում սենսեյ Կիրիլա Ալեքսանդրոն Ռումինիայից: Այցի նպատակն է ծանոթացնել տեղի մարզիկներն այն փոփոխությունների հետ, որ կատարվել են ձյուդոյում: Մեր նախագահը սիրում է ձյուդոյի մեծ ավանդույթներ ունեցող փոքր երկրները, որոնք լավ արդյունքներ են ցույց տալիս, և Հայաստանը այդ երկրներից մեկն է, ասել է Ալեքսանդրոն:
Ալեքսանդրոն եղել է Հայաստանի և ԼՂՀ ձյուդոյի դպրոցներում և ծանոթացել է հայ մարզիչների մեթոդների հետ: 2010թ. Հայաստանի ձյուդոյի հավաքականները մասնակցել են տարբեր միջազգային մրցաշարերին: Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի նախագահ Ալեքսան Ավետիսյանը գտնում է, որ մարզիկները վատ չեն ելույթ ունեցել և տարեվերջին կկատարեն իրենց առջև դրված խնդիրը: «Մարտին Արմեն Նազարյանը դարձավ Խաղաղության գավաթի հաղթողը, Գրիգոր Իվանյանը, Գոռ Հարությունյանը և Արթուր Կրոյանը տարբեր մեդալներ նվաճեցինԵվրոպայի երիտասարդական առաջնությանը: Իսկ օրերս Օլիմպիական խաղերում բրոնզե մեդալակիր դարձավ Դավիթ Ղազարյանը»,-ասել է Ավետիսյանը:
Հայաստանի հավաքականը պատրաստվում է աշխարհի առաջնությանը, որը կանցնի Տոկիոյում սեպտեմեբրի 9-13, իսկ սեպտեմբերի 15-ին Սոֆիայում կմեկնարկի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունը: Վերջին միջազգային մրցաշարը հայ ձյուդոիստները կանցկացնեն Մարոկկոյում, որտեղ կանցնի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը:
«Մեր ֆեդերացիան իրավունք է ստացել 2012թ. հունիսի վերջում Երևանում անցկացնել Եվրոպայի պատանեկան առաջնությունը, մինչ այդ մայիսին մենք կանցկացնենք մարզչական ու մրցավարական սեմինար, որին կմասնակցեն ձյուդոյի առաջատար մասնագետներ: Դա մեզ համար կարևոր իրադարձություն է, հատկապես այն բանից հետո, երբ մենք կազմակերպեցինք Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունը, որը միջազգային ֆեդերացիան ճանաչեց տարվա լավագույն մրցաշար»,-ասել է Ավետիսյանը:
Հանդբոլ. Սեպտեմբերի 2-ին Վանաձորում մեկնարկեց հանդբոլի «Հայաստանի վարչապետի գավաթ» միջազգային մրցաշարը: « Մենք շատ ուրախ ենք, որ Վանաձորում տեղի է ունենում այդպիսի խոշոր մրցաշար, դա մեզ համար մեծ պատիվ է և ցանկանում ենք, որպեսզի այդ 3 օրերը տոն դառնան հանդբոլի սիրահարների համար»,- բացման արարողության ժամանակ ասաց Լոռու մարզպետ Արամ Քոչարյանը:
Հայաստանի Հանդբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Սարգիս Գևորգյանը կարծում է, որ Վարչապետի գավաթը կօգնի Հայաստանում հանդբոլի տարածմանը և զարգացմանը:
Մրցաշարին մասնակցում են մարզիկներ Հայաստանից, Իրանից, Վրաստանից և Բելառուսից: «Վարչապետի գավաթը» կավարտվի սեպտեմբերի 4-ին: Դրան զուգահեռ ընթանում է մինչև 16 տարեկան պատանիների և աղջիկների Հայաստանի առաջնության երկրորդ փուլը:
ԲռնցքամարտԵրկրորդ միջին քաշային կարգում նախկին չեմպիոն, բրիտանացի Կարլ Ֆրոչը BBC-ի հետ հարցազրույցում հաստատել է այն տեղեկատվությունը, որ նրա մենամարտը Արթուր Աբրահամի հետ, որը կկայանա հոկտեմբերի 2-ին, կդառնա «Super Six» մրցաշարի կիսաեզրափակիչը: Այդ մարտը նաև կորոշի, թե բռնցքամարտիկներից ով կդառնա WBC վարկածով տիտղոսակիր, որից հրաժարվել էր մցաշարի նախկին մասնակից Միքել Քեսլերը (Դանիա): Մեկ այլ կիսաեզրափակիչ մենամարտում կհանդիպեն WBA վարկածով չեմպիոն ամերիկացի Անդրե Ուորդը և նրա հայրենակից Անդրե Դիրելը: «Աբրահամի դեմ մարտը կլինի WBC տիտղոսի համար»,- ասել է Ֆրոչը,- և կդառնա մրցաշարի կիսաեզրափակիչը: Ինձ համար դա լավ նորություն է: Մնացել ենք ես ու Աբրահամը, և մենք պետք է հանդիպենք ռինգում: Ուորդի և Դիրելի մենամարտը երկրորդ կիսաեզրափակիչ մարտն է: Այնպես որ եզրափակիչ մենամարտը կլինի WBC և WBA տիտղոսների համար պայքարը: Ես պետք է կատարեմ Աբրահամի դեմ պայքարում իմ առաջադրանքը»:
Ֆրոչի խոսքերով, Քեսլերը, որը հրաժարվել էր մասնակցել մրցաշարին վնասվածքի պատճառով, WBC վարկածով չեմպիոնի հետ մենամարտելու իրավունք կստանա մրցաշարի ավարտից հետո: «Եզրափակիչ մարտից հետո Քեսլերը մարտ կանցկացնի WBC տիտղոսի համար: Նա կդառնա WBC վարկածով պատվավոր չեմպիոն, ինչը նշանակում է, որ ես ու Աբրահամը կպայքարենք իմ հին տիտղոսի համար: Ես կրկին շանս ունեմ դառնալ աշխարհի չեմպին, եթե ամեն ինչ ճիշտ անեմ, Քեսլերն իրավունք կունենա մենամարտել տիտղոսի համար, քանի որ հոժարակամ հրաժարվել էր դրանից»,- ասել է Ֆրոչը, հաղորդում է allboxing.ru-ն:
Թենիս. Արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը դժվարությամբ դուրս եկավ US Open 2010-ի երկրորդ շրջան: Օգոստոսի 31-ին աշխարհի 33-րդ ռակետը միայն 5 սեթերում առաջ անցավ աշխարհի 231-րդ ռակետ Ռիկ դե Վոեստայից (ՀԱՀ): Նալբանդյանը հաղթեց 7:6, 3:6, 6:4, 6:7 և 6:4 հաշվով, հաղորդում է gotennis.ru-ն:
Այդ հաղթանակի շնորհիվ Նալբանդյանը մեծացրեց իր առավելությունը Ռիկի հետ անձնական հանդիպումների հաշիվներում` 2:0:

Президент РА Серж Саргсян вручил Платини Орден почета за вклад в развитие футбола. “ Спасибо вам за “хорошие пасы”, надеемся, что они будут иметь место и в будущем”,- сказал президент РА. Президент ФФА Рубен Айрапетян отметил, что на строение Академии было потрачено $12 млн., из которых $ 7млн. 475 тыс. предоставила UEFA, $400 тыс. – FIFA, а остальная сумма была получена из бюджета ФФА: “Это праздник для нашей страны, поскольку у нас уже есть современный комплекс, где одновременно смогут проводить сборы 5-6 команд”,- сказал Айрапетян.
В Академии смогут тренироваться не только футболисты, но и другие спортсмены. Площадь Академии составляет 13 тыс. метров, она имеет 5 футбольных полей, 2 бассейна и другие спортивные залы. В Академии также будет построен стадион на 3000 человек.
После открытия футбольной Академии в Ереване, Мишель Платини и Рубен Айрапетян провели совместную пресс-конференцию, ходе которой Айрапетян поблагодарил Платини и UEFA за поддержку и помощь, оказанную армянскому футболу. Платини отметил, что UEFA будет всегда содействовать национальным Федерациям. А об армянском футболе глава UEFA сказал следующее: “Я видел две игры с участием сборных Армении: одна против сборной Турции, и матч сборной Армении до 19 лет против сборной Словении. Считаю, что сборные сыграли неплохо”.
“В Европе UEFA построил много подобных комплексов, но этот комплекс особенный и очень красивый”,- добавил президент UEFA.
Национальная сборная Армении начала тренировки к матчу против сборной Ирландии в новой футбольной Академии. В рамках отборочного турнира EURO-2012 сборные первую игру проведут в Ереване 3 сентября. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Вардан Минасян сообщил, что первую тренировку пропустил лишь Генрих Мхитарян, который присоединился к сборной 30 августа. “Остальные игроки команды провели тренировку и находятся в хорошей форме. Но у нас есть проблема левого защитника: у Агвана Мкртчяна травма, а Левон Айрапетян на данный момент не имеет клуба. Травму получил и левый полузащитник Геворг Казарян, который не сыграет в матче против Ирландии. Под сомнением и его участие в матче в Македонии”, – сказал Минасян.
Тренер считает, что во время товарищеских игр против сборных Узбекистана и Ирана, армянские футболисты показали неплохую игру, но теперь все сложнее, поскольку начинаются официальные матчи.
Итальянский наставник сборной Ирландии Джовани Трапатони и капитан команды Роби Кин встретились с журналистами. O матче Армения-Ирландия Трапатони сказал следующее: “Это первая игра в группе, и поэтому будет нелегкой в психологическом смысле, и, во-вторых, первый результат очень важен. Мы видели много игр с участием сборной Армении, она играет быстро и технически хорошо подготовлена”.
Итальянский специалист признался, что впервые за свою многолетнею тренерскую карьеру назовет фаворита, в этом матче – это сборная Ирландии. “Я всегда изучаю сильные и слабые стороны соперника, и пытаюсь их использовать во время матча”,- сказал Трапатони.
В 19 туре Высшей Лиги Армении по футболу были сыграны четыре матча. В центральном матче “Бананц” на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна принял клуб “Пюник”, и матч закончился со счетом 2:2. В случае победы “Пюник” смог бы сократить разницу очков до двух, но лидер чемпионата “Бананц” справился со своей задачей и возглавляет турнирную таблицу с 45 очками, “Пюник” с 40 очками на втором месте. Подняться на 2 место не смог “Улисс”, который сыграл вничью с “Киликией”, матч закончился со счетом 0:0. Бронзовый призер чемпионата Армении 2009 года с 39 очками занимает 3 место.
“Мика” с минимальным счетом победила “Ганздасар”, а “Импульс” и “Ширак” отправили по 2 гола в ворота соперника, матч закончился со счетом 2:2.
Футболист сборной Армении Генрих Мхитарян, который выступал в донецком “Металлурге”, подписал пятилетний контракт с другим донецким клубом, действующим чемпионом Украины – “Шахтером”. 21-летний футболист обошелся “Шахтеру” в $7,5 млн.
Шахматы: ФИДЕ опубликовал рейтинг-лист 100 самых сильных шахматистов. Армянский гроссмейстер Левон Аронян улучшил свою позицию и с 5 места поднялся на 4 место. У него 2783 очка. Лидер рейтинга Магнус Карлсен (Норвегия) с 2826 очками. 2 место занимает Веселин Топалов (Болгария) с 2803 очками, тройку замыкает Вишванатан Ананд (Индия) 2800 очков.
В женском рейтинге Лилит Мкртчян поднялась на 9 строк. Она занимает 21 место (2484 очков). Лидер женского рейтинга Юдит Полгар (Венгрия), у которой 2682 очков.
В Салониках (Греция) завершился международный турнир Каламария-опен, победителем которого стал армянский гроссмейстер Завен Андриасян. Он из 9 возможных набрал 7 очков. Ваге Багдасарян с 5,5 очками закончил выступление на 17 месте, а Агаси Инанц на 55 месте с 3 очками.
Дзюдо: По поручению президента международной Федерации дзюдо уже полтора месяца в Армении находится сенсей Кирила Александро из Румынии. Цель его визита – ознакомить местных спортсменов с изменениями, которые произошли в технических и тактических сторонах дзюдо. “Наш президент очень любит маленькие страны с большими традициями дзюдо, которые показывают хорошие результаты, и Армения одна из таких стран”,- сказал Александро.
Румынский специалист побывал в спортшколах дзюдо в Армении и в Нагорном Карабахе, провел тренировки и познакомился с методами армянских тренеров. “В Армении очень много молодых тренеров, которые работают с энтузиазмом и преданно, но они должны присутствовать на разных семинарах, которые в Европе организуются очень часто,- сказал сенсей,- Я удивляюсь, как могут армянские дзюдоисты достигать таких высоких успехов, не имея хороших татами. В Армении в основном тренируются на коврах для борьбы, которые не соответствуют стандартам дзюдо”.
“У нас есть проблемы, связанные со спортивным инвентарем,- сказал президент Федерации дзюдо Алексан Аветисян,- Международная федерация прислала нам 150 кимано для тренировок и выступлений. Начиная с 2005 года, мы приобрели 12 татами”.
“Наша Федерация получила право в 2012 году в конце июня в Ереване провести юношеский чемпионат Европы, до этого в мае пройдет тренерский и судейский семинар, в котором будут участвовать ведущие специалисты по дзюдо. Это для нас важное событие, особенно после того, как мы организовали молодежный чемпионат Европы, который международная Федерация признала лучшим турниром года”,- сказал Аветисян.
Гандбол: В Ванадзоре стартовал второй международный турнир “Кубок премьер- министра Армении” по гандболу. На церемонии открытия глава администрации Лорийской области Арам Кочарян поприветствовал всех гостей и спортсменов и пожелал им интересной борьбы. “Мы очень рады, что в Ванадзоре проходит такой крупный турнир. Это для нас большая честь и хотим, чтобы эти 3 дня стали праздником для любителей гандбола”,- сказал Кочарян.
А президент Федерации гандбола Армении Саркис Григорян считает, что Кубок премьер-министра поможет распространению и развитию гандбола в Армении.
“От имени международной Федерации я хочу поблагодарить Федерацию Армении за хорошую организацию турнира, желаю, что бы турнир прошел по правилам честной игры”, – в своей речи сказал глава отдела по реализации программ международной Федерации гандбола Ванишек Таборски.
В розыгрыше Кубка примут участие спортсмены из Армении, Ирана, Грузии и Белоруссии. Главный тренер сборной Белоруссии Олимпийский чемпион Юрий Шевцов рад, что его команда выступает в этом международном турнире и пожелал, чтобы гандболисты показали игру высокого уровня. “Я впервые в Армении, и мне очень приятно находиться здесь, спасибо, что пригласили нашу сборную. Думаю, турнир сблизит спортсменов ”,- сказал наставник сборной Белоруссии. “Кубок премьер-министра Армении” завершится 4 сентября.
Бокс: Экс-чемпион мира во втором среднем весе, британец Карл Фроч подтвердил, что его поединок против Артура Абрахама, назначенный на 2 октября, станет полуфиналом турнира “Super Six”. Этот бой также решит, кто из этих боксеров станет обладателем титула WBC, от которого отказался бывший участник турнира Миккель Кесслер (Дания). В другом полуфинальном поединке встретятся чемпион WBA американец Андре Уорд и его соотечественник Андре Диррелл.
“Бой против Абрахама будет за титул WBC, -сказал Фроч, – и станет полуфиналом турнира. Для меня это хорошая новость. Остались мы с Абрахамом, и нам предстоит встретиться на ринге. Уорд против Диррелла – это второй полуфинальный бой. Так что финальный поединок турнира станет объединительным боем за титул WBC и WBA. Я должен выполнить свою задачу в поединке с Артуром, иначе все – занавес”.
Теннис: Давид Налбандян с трудом пробился во второй раунд последнего турнира “Большого Шлема” – US Open-2010. 33 ракетка мира лишь в пяти сетах сумел одолеть Рика Де Воеста (ЮАР), занимающего 231 строчку в мировом рейтинге. Аргентинский теннисист победил со счетом 7:6, 3:6, 6:4, 6:7 и 6:4. Благодаря этой победе Налбандян увеличил свое преимущество в счете личных встреч с Риком до 2-0.
За выход в третий круг турнира аргентинец поспорит с французом Флораном Серра, который в свою очередь одержал легкую победу в трех сетах над немцем Флорианом Майером. Ранее Налбандян и Серра ни разу не играли между собой в официальных соревнованиях.