«Ինձ շատ է դուր գալիս ReAnimania փառատոնը, ըստ իս, կազմակերպիչները հիանալի աշխատանք են կատարել»,-ասել է հայտնի գերմանացի լրագրող, անիմացիոն քննադատ Յոհաննես Ուոլթերսը սեպտեմբերի 8-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին` նա ընդգծել է, որ հետագայում ևս հաճույքով կհամագործակցի ReAnimania փառատոնի հետ:
«Մենք հեռուն գնացող պլաններ ունենք, Յոհաննես Ուոլթերսի հետ կապված, և հուսով ենք, որ նա կդառնա փառատոնի օտարերկրացի խորհրդատուն, քանի որ նա հանրահայտ անիմատորների հետ շփման մեծ փորձ ունի և հնարավոր է, որ ապագայում հենց նա հրավիրի նրանց մասնակցելու ReAnimania-ին: Կարծում եմ, որ մենք մշտական գործընկերներ կդառնանք»,-ասել է փառատոնի նախագահ Վրեժ Քասունին:
Այսօր Ուոլթերսը վարպետության դաս է անցկացրել լրագրողների համար «Նարեկացի» արվեստի կենտրոնում: Մամլո ասուլիսում նա նշել է, որ այնտեղ քննարկվել են շատ կարևոր ու հետաքրքիր թեմաներ: «Ես կարծում եմ, որ անիմացիան մեծ արվեստ է: Այն եզակի լեզու ունի` կարելի է անիմացիոն ֆիլմ նկարահանել նվազագույն քանակի հնչյուններով ու երկխոսություններով, սակայ շատ բան ասել: Դրա օրինակն է ֆրանսիական «Իլյուզիոնիստ» ֆիլմը»,-ասել է քննադատը:
Յոհաննես Ուոլթերսը նշել է, որ հատուկ ժամանել է Հայաստան տեսնելու համար հայ անիմատորների աշխատանքները և խոստացել է անպայման գրել դրա մասին իր բլոգում:

“Мне очень нравится фестиваль ReAnimania, и на мой взгляд его организаторы проделали великолепную работу”,- сообщил известный немецкий журналист, анимационный критик Йоханнес Уолтерс на пресс-конференции 8 сентября в Ереване. Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, он подчеркнул, что и в последующие годы с удовольствием будет сотрудничать с фестивалем.
“У нас есть далеко идущие планы, связанные с Йоханнесом Уолтерсом, и мы надеемся, что он станет зарубежным консультантом фестиваля, поскольку у него есть большой опыт общения с аниматорами с мировым именем, и возможно, что в будущем именно он будет приглашать их для участия в фестивале ReAnimania. Думаю, что мы станем постоянными партнерами”,- подчеркнул президент фестиваля Вреж Касуни.
Сегодня Йоханнес Уолтерс провел мастер-класс для журналистов в центре искусств “Нарекаци”. На пресс-конференции он отметил, что там обсуждались очень важные и интересные темы. “Я думаю, что анимация – это большое искусство. Оно обладает уникальным языком: вы можете снять анимационный фильм с очень малым количеством диалогов и звуков, но сказать очень многое. Примером этого является французская картина “Иллюзионист”,- подчеркнул критик.
Йоханнес Уолтерс отметил также, что приехал в Армению также с целью посмотреть работы армянских аниматоров и обещал обязательно написать о них в своем блоге.