«Ֆրանսահայ ռեժիսոր, Կաննի կինոփառատոնի Ոսկե արմավենու ճյուղի դափնեկիր Սերժ Ավեդիքյանի «Շների կղզի» ֆիլմը կցուցադրվի ReAnimania փառատոնի առանձին ծրագրում: Այդ մասին խնդրել է ինքը` Սերժ Ավեդիքյանը»,- լրագրողներին է հաղորդել ReAnimania միջազգային անիմացիոն փառատոնի նախագահ Վրեժ Կասունին: Նրա խոսքով, ֆիլմը դիտելուց հետո հանդիսատեսները հնարավորություն կունենան հարցեր ուղղել ռեժիսորին:
«ReAnimania փառատոնի մրցութային ծրագրին մասնակցելու նպատակով այս տարի 230 ֆիլմ է ստացվել, որոնցից 12-ը` Հայաստանից: Մրցութային ծրագրում կներկայացվեն 3 ֆիլմեր` Արա Մուրադյանի «Ջոն Սիլվերը», Նաիրա Մուրադյանի «Հրեշտակը քաղաքում» և Սեբաստյան Լերմիտի «Բնության կարիքները»,- հաղորդել է ReAnimania փառատոնի հայտերի համակարգող Կարինե Արոյանը:
Նրա խոսքով, վերջին անիմատորը պրոֆեսիոնալ ռեժիսոր չէ: Նա բնապահպանական կազմակերպություններից մեկի կամավորներից էր, որոնց համար էլ պատրաստվել է ֆիլմը: Կարինե Արոյանը նշել է նաև, որ ստացված հայտերի քանակով բացարձակ ռեկորդ է սահմանել Ֆրանսիան, որը 80 ֆիլմ է ուղարկել մրցութային ծրագրի համար: Այս տարի ֆիլմեր են ստացվել նաև Ճապոնիայից, Չինաստանից, Սինգապուրից և այլ ասիական երկրներից, ինչը մեծ ձեռքբերում է փառատոնի համար:

8 Сентябрь 2010 - 13:45 AMT
“Фильм французского режиссера обладателя Золотой пальмовой ветви Каннского кинофестиваля Сержа Аведикяна “Остров собак” будет показан на фестивале вне конкурсной программы. Об этом попросил сам Серж Аведикян”- сообщил журналистам президент международного анимационного фестиваля ReAnimania Вреж Касуни. По его словам, после просмотра фильма у зрителей будет возможность задать режиссеру вопросы.
“В фестиваль ReAnimania в этом году для участия в конкурсной программе фестиваля поступило 280 фильмов. из них 12 – из Армении. В конкурсной программе будут представлены 3 фильма: “Джон Сильвер” Ара Мурадяна, “Ангел в городе” Наиры Мурадян и “Потребности природы” Себастьяна Лермита”,- сообщила координатор по заявкам фестиваля ReAnimania Карине Ароян.
По ее словам, последний аниматор не является профессиональным режиссером. Он – волонтер одной из экологических организаций, для которых и был подготовлен фильм. Карине Ароян отметила также, что абсолютный рекорд по количеству поступивших заявок установила Франция, приславшая 80 фильмов для конкурсной программы. В этом году фильмы поступили также из Японии, Китая Сингапура и других азиатских стран, что является большим приобретением для фестиваля.