«Ես Հայաստան եմ ժամանել, որպեսզի պատմեմ տիկնիկային անիմացիոն ֆիլմերի ստեղծման տեխնիկայի և, մասնավորապես, Aardman ստուդիայի մոտեցումների մասին»,- սեպտեմբերի 10-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է Aardman ստուդիայի 3D անիմատոր Փոլ Սմիթը: Նա նշել է նաև, որ Հայաստանում անցկացվելիք սեմինարների համար ինքը հատուկ բերել է Aardman և Dream Works animations ստուդիայի «Ուոլլես և Գրոմիտ» հանրահայտ անիմացիոն ֆիլմի պլաստիլինե ֆիգուրները: «Ես կբացահայտեմ նաև տիկնիկների զանազան մասերի ներքին կառուցվածքի և ամրացման գաղտնիքներն ու Բրիստոլի ստուդիայի (Մեծ Բրիտանիա) տիկնիկային անիմացիայի ստեղծման մոտեցումները»,- նշել է Փոլ Սմիթը:
Անիմատորն ավելացրել է, որ սեմինարի ժամանակ ինքը կպատմի նաև մեկ ֆիլմի շուրջ մեծ կոլեկտիվի աշխատանքի մասին, և առանձին կխոսի տիկնիկային մուլտֆիլմերում հատուկ էֆֆեկտների օգտագործման մասին:
Փոլ Սմիթի առաջին սեմինարը տեղի կունենա սեպտեմբերի 11-ին: Սեմինարի ընթացքում գովազդային հոլովակների օրինակով կդիտարկվեն անիմացիայի հմտությունները:

“Я приехал в Армению, чтобы рассказать о технике создания кукольных анимационных фильмов, и в частности о подходах студии Aardman”,- сообщил 3D аниматор из анимационной студии Aardman Пол Смит на пресс-конференции 10 сентября в Ереване.
Он отметил также, что специально для армянских семинаров он привез с собой пластилиновые фигурки знаменитого анимационного фильма студии Aardman и DreamWorks animations “Уоллес и Громит”. “Также я раскрою секреты внутреннего строения и крепежа различных частей тела кукол и подходов к созданию кукольной анимации студии Бристоля (Великобритания)”,- отметил Пол Смит.
Аниматор добавил также, что на семинаре он расскажет о работе большого коллектива над одним фильмом и отдельно поговорит об использовании спецэффектов в кукольных мультфильмах. “Последний фильм студии Aardman, который, я надеюсь, мы увидим на фестивале в следующем году, создан с обильным использованием таких спецэффектов как вода или дым”,- отметил директор фестиваля ReAnimania Вреж Касуни.
Первый семинар Пола Смита пройдет 11 сентября. В нем, на примере рекламных роликов будут рассмотрены приемы анимации.