«Առյուծ արքա» և «Մուլան» անիմացիոն ֆիլմերի ստեղծողներից մեկը, անիմատոր և պրոդյուսեր Ֆրենկ Գլեդսթոունը Հայաստանում 5 սեմինար կանցկացնի և 2 դասախոսություն կկարդա: Այս մասին սեպտեմբերի 10-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է նա:
«Ես անիմատորների համար սեփական ֆիլմերի գաղափարը պատկերացնելու մեթոդների մասին թեմայով սեմինար եմ անցկացնելու իմ վաղեմի բարեկամ Մաքս Հովարդի հետ: Իսկ դասախոսություններս վերաբերելու են անիմացիայի պատմությանը: Դա արդեն իմ մասնագիտությունն է. ես այդ դասախոսությունները կարդում եմ տարբեր համալսարաններում», – ասել է Ֆրենկ Գլեդսթոունը:
Նա ընդգծել է, որ իր դասախոսությունների ընթացքում ցույց է տալիս ու քննարկում է հատվածներ անիմացիոն բոլոր ֆիլմերից (ամենահներից մինչև ամենանորերը): «Դասախոսությունը տևում է 3 ժամ, սակայն ես չեմ պատրաստվում երեք ժամ անընդհատ խոսել: Մենք կդիտենք առաջին լիամետրաժ անիմացիոն ֆիլմը: Շատերը կարծում են, թե առաջին լիամետրաժը «Սպիտակաձյունիկն»-ն է, սակայն այդպես չէ, առաջին ֆիլմը նկարահանվել է տասը տարի ավելի վաղ, Մյունխենում(Գերմանիա): Մենք հատվածներ կդիտենք նաև 1905 թ. նկարահանված առաջին անիմացիոն ֆիլմից», – ընդգծել է Ֆրենկ Գլեդսթոունը:

World-known animator and producer Frank Gladstone, who participated in creation of The Lion King and Mulan animated films, said that he will conduct 5 seminars and 2 lectures in Yerevan.
“I will conduct a seminar on presentation methods of film ideas for future animators together with my old friend Max Howard. The lectures will be on animation history,” Frank Gladstone told a press conference in Yerevan on September 10.
He noted that he will feature and discuss fragments of animation films – from the very first films up to modern ones – during his lectures.
“We will watch the first-ever full-length animated feature, which is not Snow White, as many people’s think. The first film was created 10 years prior to it in Munich, Germany,” said Gladstone.