Բայց, տեսնելով նրան, մարդիկ տագնապով և տարակուսանքով սկսեցին նայել նրա ձեռնափայտին և ծանր քայլվածքին: Սկսեցին շշուկներ տարածվել տարիքի և վատ ինքնազգացողության մասին: Բայց խոսակցությունները փոխարինվեցին հիացական հայացքներով, երբ հայտնի դարձավ դերասանի սխրանքը հանուն Հայաստան կատարելիք այցելության. նա Երևան էր եկել վիրահատությունից երկու օր անց`ոտքի մեջ երկաթե շունտերով, որը ստիպված էր եղել կատարել ավտովթարի հետևանքով ոտքը կոտրելուց հետո: Բայց նույնիսկ ոտքի ցավը, որը փչացրել էր դերասանի տրամադրությունն ուղևորության ընթացքում, չստիպեց նրան հրաժարվել նախատեսված միջոցառումներից:
Նա հասցրեց հանդիպել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հետ, մամլո ասուլիս տալ, լինել Փարաջանովի թանգարանում, դրանից հետո անձամբ ներկա գտնվել «Կարոտ-2010» մրցանակի հանձնման արարողությանը:
Պետք է նշել, որ այդ արարողության ժամանակ հավաքվել էր մի ողջ աստղաբույլ: «Կարոտ» փառատոնի շրջանակներում, որի պատվավոր հյուրն այս տարի Դեպարդյեն էր, Հայաստան էին ժամանել Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստներ Էմանուիլ Վիտորգանը, Ալեքսեյ Պետրենկոն, Իգոր Կոստոլևսկին, ճարտարապետ Գրիգորի Պոտոցկին և այլն:
Եվ ինչպե՞ս կարող էին փառատոնի կազմակերպիչները թույլ տալ, որ Դեպրադյեն լքի Օպերայի և բալետի թատրոնի բեմը դատարկ ձեռքերով: Բացի նրանից, որ նա դարձավ «Կարոտ» մրցանակի դափնեկիր, պարգևատրվեց նաև ՀՀ ԱԺ Պատվո շքանշանով, և որպես գինեգործ, արծաթե կուժ ստացավ հայկական անվանի ոսկերչական տան կողմից: Բոլոր այդ ընծաներն ուղեկցվում էին նրա հասցեին հնչող անկեղծ, ջերմ խոսքերով:
«Ժերար Դեպարդյեն շատ պարզ և մարդամոտ է, և ես համոզված եմ, որ նա հայկական արմատներ ունի: Եթե ոչ Հայաստանի, ապա Արցախի հետ նա կապ ունի: Չնայած նրան, որ նա առաջին անգամ է Հայաստանում, հայերը ծանոթ են նրա հետ շատ տարիներ»,- նշել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Որքան էլ տաղանդավոր լինի դերասանը, անհնար է իսկական հուզմունքը թաքցնել: Եվ անհնար է չհավատալ շնորհակալության խոսքերին, որոնք հնչում էին փառատոնի կազմակերպիչների, դերասանների, արվեստի , գիտության մարդկանց հասցեին, որոնք հավաքվել էին միասին, Ֆլորա Մարտիրոսյանի հասցեին նրա սքանչելի ձայնի համար: «Դուք` հայերդ, համաշխարհային մարդիկ եք, որովհետև դուք հասկանում եք աշխարհի բոլոր մշակույթները: Բոլոր իմ հայ ընկերներն այնքան նման են ձեզ. նրանք նույն աչքերն ունեն, որոնցում բարություն, տառապանք և համբերություն կա, և դա այն է, ինչ հուզում է ինձ մինչև սրտիս խորքը: Ես քիչ եմ ծանոթ Հայաստանի աշխարհագրության հետ, բայց լուսանկարներ եմ տեսել և հասկացել. դուք այնպիսի հող ունեք, որի հետ պետք է հաշվի նստել, որովհետև այս հողը ձեզ և ձեր երախաներին ապագայի իրավունք է տալիս: «Բրավո» արտիստներին, «բրավո» ձեր ազգային ժողովրդական երաժշտությանը: Դա այնքան գեղեցիկ է, որ այդ ամենն ուզում ես կիսել ձեզ հետ»,- ասել է Դեպարդյեն:
Դերասանը երկու լավ միջոց գտավ այդ րոպեները հայերի հետ կիսելու համար. առաջին, նա ընդգծեց, որ նրա երակներում իրոք ինչ-որ չափով հայկական արյուն է հոսում, երկրորդ, նա սիրո առաջարկություն արեց հայ գեղեցկուհի, հաղորդավար Գայանե Ասլամազյանին:
Մնում է միայն սպասել այն պահին, երբ նա վերջնականապես կմերվի հայ ժողովրդի հետ. չէ որ բոլոր անհրաժեշտ որակները կան, իսկ գլխավորը` մեծ ցանկությունն առկա է:

8 Сентябрь 2010 - 13:41 AMT
Но увидев его, люди с тревогой и недоумением стали смотреть на его трость и тяжелую походку. В ход пошли шушуканья про возраст и плохое самочувствие. Но разговоры сменились восхищенными взглядами, когда стал известен чуть ли ни подвиг, совершенный актером ради поездки в Армению: он прилетел в Ереван с железными шунтами в ноге, практически на второй день после операции, которую ему пришлось сделать в связи с переломом ноги после недавней аварии. Но даже боль в ноге, портившая актеру настроение в течение всей поездки, не заставила его отказаться от какого-либо из намеченных мероприятий.
Он успел встретиться с президентом Армении Сержем Саргсяном, спикером Парламента РА Овиком Абрамяном, дать пресс-конференцию, побывать в музее Параджанова, и после всего этого лично присутствовать на церемонии вручения премии «Карот-2010».
Следует отметить, что на этой церемонии собралась целая плеяда звезд. В рамках фестиваля “Карот”, почетным гостем которого в этом году и был Жерар Депардье, в Армению приехали народные артисты России Эммануил Виторган, Алексей Петренко, Игорь Костолевский, архитектор Григорий Потоцкий и ряд других известных личностей.
И как организаторы фестиваля могли допустить, чтобы Депардье покинул сцену Театра оперы и балета с пустыми руками? Мало того, что он, как и предполагалось, стал лауреатом премии “Карот”, актер был награжден также Медалью почета Национального Собрания РА, и, как винодел, получил серебряный кувшин от известного армянского ювелирного дома. И все эти подарки сопровождались искренними, теплыми словами, звучавшими в его адрес.
«Жерар Депардье – очень простой, совсем свой человек, и я уверен, что у него все же есть армянские корни. Если же связи Депардье с Арменией не обнаружится, то связь с Арцахом у него есть определенно. Несмотря на то, что это первый визит Жерара в Армению, армяне знакомы с ним уже много лет»,- отметил спикер Парламента РА Овик Абрамян, вручая награды герою дня.
Насколько хорошим бы ни был актер, но настоящее волнение ни скрыть, ни сыграть он все же не сможет. И не поверить в искренность слов благодарности, звучавших в адрес организаторов за то, что этот фестиваль существует, что артисты, люди искусства, науки в этот день собрались все вместе, и в адрес певицы Флоры Мартиросян за ее чарующий голос не поверить было просто нельзя. «Вы, армяне – всемирные люди, потому что вы понимаете все культуры мира и никогда не сожалеете об этом. Все мои друзья – армяне, так на вас похожи: у них такие же глаза, и в этих глазах изображена доброта, страдание и терпимость, и это то, что меня трогает до самого сердца. Я мало знаком с географией Армении, но я видел фотографии, и понял: у вас такая земля, с которой надо считаться, потому что именно эта земля дает право на будущее вам и вашим детям. “Браво” артистам, “браво” вашему фольклору. Это так красиво, что все это с вами хочется разделить», – сказал Депардье. Актер нашел два лучших способа разделить эти минуты с армянами: во-первых, он подчеркнул, что в жилах его действительно течет что-то армянское, а во-вторых, к великому восторгу зрителей сделал предложение руки и сердца армянской красавице, актрисе и ведущей Гаяне Асламазян.
Остается лишь ждать момента, когда Депардье окончательно сродниться с армянским народом: ведь все необходимые качества, а главное большое желание для этого у него есть.